חברת המועצה חדווה יחזקאלי, שחתמה על כניסתה לקואליציה בחדרה ביום שישי האחרון, היא לעת עתה המצטרפת האחרונה לכוורת הקואליציה של צביקה גנדלמן ראש עיריית חדרה בקדנציה החדשה.

במהלך מסיבת עיתונאים שערך היום (6.1) גנדלמן בלשכתו, הציג ראש העיר את הקואליציה החדשה וסיפר מעט על מאחורי הקלעים של התהליך. כמו כן, הוא התייחס למספר סוגיות בוערות מעל פני השטח כמו מצבו האישי בחקירה הפלילית ומה צפוי להיות בהמשך הקדנציה בעירייה.

צביקה גנדלמן היום במסיבת העיתונאים | צילום: לירן טטרו

"קודם כל אני רוצה להחמיא לצוות המו"מ שהצליח לסגור את כל הקצוות – דני דנגור, יוסי עמיאל ובבר אפללו", אמר גנדלמן והוסיף: "יש לנו קואליציה של 14 חברים מתוך 21, היא מייצגת את רוב הציבור החדרתי. הרכב הקואליציה טוב מאוד, מאוזן ומייצג. יש לי גם הערכה שהנהלת הקואליציה אפילו תתרחב בשלב זה או אחר".

"המשא ומתן יכול היה להסתיים בשבועיים אם לא בעיות בש"ס"

גנדלמן התעכב והסביר על המו"מ שנערך עם הסיעות השונות, כאשר הוא מתעכב על סיעת "מחוברים" של יניב דרי. "ההנחיה הייתה להיפגש עם כולם כולל יניב דרי, זאת לאחר שאני נפגשתי איתו אישית. יש שלוש סיעות שלא נמצאות: מחוברים, ליכוד וש"ס.

"הליכוד אמר שהוא לא רוצה לקחת חלק במו"מ. למרות זאת, אני וגדי חברים שנים אחורה ונפגשנו, אבל הם לא היו במו"מ. אם לדייק, עם שלמה בוזגלו מספר 2 בליכוד הייתה פגישה.

"עם מחוברים היה מו"מ. הם העלו בקשות ובסוף הוגש מסמך טיוטה למחוברים ששם שמנו את מה שהם ביקשו. תגובתם הייתה לשים את המו"מ בפייסבוק. בטיוטה היו את אותם דברים שהיו בליבת הרצון והאמירות שלהם – משנה לראש העיר, סגן מחזיק תיק החינוך עם סמכויות, מינהל חברה לקהילה, נושא הטמנת קווי המתח ועוד. הם ברחו מאחריות, הבטיחו, פיזרו סיסמאות אבל לא לוקחים אחריות".

בנוגע לש"ס, המו"מ איתם היה על נושא אחד-סגן ראש עיר בשכר. גם כאן התחיל המו"מ שתוצאות הבחירות מאפשרות שתהיה רוטציה בין שתי הרשימות החרדיות – אלה האפשרויות. שני הצדדים לא הסכימו. לאחר מכן הם הסכימו לרוטציה אך היה הדיון מי ראשון. שום דבר לא הלך. המו"מ ארך חודשיים כדי להביא את כל מי שהלך איתי ונבחר - לבוא לקואליציה. רשימה אחת הסכימה לוותר על שכר ורשימה אחת לא. אם לא זה, המו"מ לקואליציה היה מסתיים תוך שבועיים ולא חודשיים. אני קראתי וקורא לכל חברי מועצת העיר להיות חלק מהקואליציה – זו הדרך לממש את ההבטחות לבוחרים".  

גנדלמן הוסיף כי מצב של רוטציה – היה ממלא את חובתו וייעודו בניהול העיר. "יש לי מחויבות למעל 100 אלף תושבים, כך היה וכך יהיה".

גנדלמן על החקירות: "מקווה שפרקליטות תסיים את העבודה במהרה"

גנדלמן אמר כי אחרי כינון הקואליציה, הנושא הראשון החשוב הוא העברת התקציב 2019, שיקרה ממש בקרוב.

כזכור, המשטרה גרסה כי יש תשתית ראייתית נגד גנדלמן בגין ביצוע עבירות בתחום טוהר המידות ושחיתות ציבורית. גנדלמן לא התייחס לנושאו האישי בסקירה, אך השיב לשאלת "מיינט חדרה" ואמר כי "אני נותן זמן וקרדיט למערכות החוק לעשות את עבודתן. המשטרה העבירה את התיק לפרקליטות, כאשר הדבר המשמעותי מבחינתי הוא ירידת סעיף השוחד למינהו שייחסו לי. עם יתר הטענות תצטרך הפרקליטות להחליט. הנושא הזה לא עלה במו"מ ואם זה השפיע זה היה בשוליים. מי שמבין את החוק ואת הפרוצדורה מבין שזה לא משנה שום דבר. אם וכאשר, זו פרוצדורה סדורה שתובא לפתח המועצה.

צביקה גנדלמן היום במסיבת העיתונאים | צילום: לירן טטרו

"אני בהחלט מקווה שעבודת הפרקליטות תסתיים במהרה ומהצד השני, אני מרגיש מצוין עם האמון שקיבלתי מהציבור. לסיים סיבוב ראשון מול 5 מועמדים אחרים – זה לא דבר של מה בכך, זהו הישג והבעת אמון".

אחד מחברי המועצה החדשים הוא צ'יקו וקנין, חבר קואליציה, שבימים האחרונים כבר העלה וידאו כועס על המצב באולגה. אתה חושש מהתנהגותו בהמשך?

"צ'יקו נבחר על ידי המצביעים וכמו שנאמר – 'יש לו מנדט'. הוא קיבל תחומי אחריות שבין היתר הוא אמור לשרת את התושבים ששלחו אותו ואני מניח שהוא יעשה את זה טוב. אני נותן לו קרדיט. אני לא רוצה לעסוק בסגנון של כזה או אחר. הוא חבר מועצה חדש והוא ילמד".

האם אתה מצפה לישיבות מועצה קצת יותר רגועות ואולי תרבותיות בקדנציה הזו, לעומת הקדנציה שעברה?

"הסגנון, הברוטליות, הביבים שנשפכו בקדנציה הקודמת – ואני עדין – הם לא יקרו. אני והציבור החדרתי נהנה, לראות דיון – נוקב ככל שיהיה, שמתנהל בתרבות, בשיח נורמטיבי ולא כפי שהיה. מעט מחברי המועצה לשעבר נהגו כך והציבור העיף אותם הביתה".

כיצד מחולקים התפקידים בשכר ולא בשכר שנסגרו במו"מ?

"ניר בן חיים הוא סגן ומ"מ ראש העיר, טל אליהו ורומן גישר סגני ראש העיר – כולם בשכר, מלכיאל אלבז וחדוה יחזקאלי הם משני ראש העיר – בהתנדבות. לכל אחד מבעלי התפקידים תהיינה סמכויות שיוצגו בימים הקרובים, על הבסיס של ההסכמים הקואליציוניים".

וביום שישי: יחזקאלי לא נותרה בחוץ – ונכנסה לקואליציה

במהלך צהריי יום שישי, הודיע ראש העירייה, צביקה גנדלמן, על הצטרפותה של סגניתו בחמשת השנים בקדנציה הקודמת, חדוה יחזקאלי, אל הקואליציה בראשותו. יחזקאלי החלה לכהן כחברת מועצה עוד בשנת 1998 והיא, יחד עם רומן גישר, מוותיקי מועצת העיר בחדרה. בבחירות 2013 התמודדה יחזקאלי  לראשות העיר והגיעה למקום השלישי עם 19 אחוז מקולות הבוחרים, היא נכנסה לקואליציה של גנדלמן כסגנית ראש העיר בשכר, תפקיד אותו קיבלו עתה רומן גישר וטל אליהו.

גנדלמן ויחזקאלי חותמים קואליציה | צילום: שירות מיינט

 יחזקאלי רצה ב2013 למועצת העיר כשעו"ד אוהד מרחב, היה מספר 2 ברשימתה, אך החיבור ביניהם  לא החזיק מעמד ומרחב סיים את הקדנציה כראש האופוזיציה ואחד ממתנגדיו הבולטים של ראש העירייה גנדלמן.

לקראת הבחירות ב2018  איבדה יחזקאלי את אחד מתומכיה הגדולים בעבר, צ'יקו וקנין, שהחליט לרוץ באופן עצמאי ואף תקף שוב ושוב את יחזקאלי בנוגע לגישתה על הנעשה בשכונת גבעת אולגה.

בקואליציה הנוכחית תצטרך יחזקאלי לשבת יחד עם צ'יקו וקנין שהיא מראשוני הנכנסים לקואליציה. יחזקאלי, שרצה בראש תנועת הירוקים התמזגה לקראת הבחירות עם תנועת הגמלאים בראשותו של סדי בן דוד ולפי ההסכם ביניהם, במידה ויקבלו רק מושב אחד, כפי שאכן קרה, אמורה להיות רוטציה במהלך הקדנציה ובן דוד אמור להחליף את חדווה במועצה.

מסיעת "מחוברים" הגיבו היום (6.1) בצהריים על דבריו של גנדלמן בנושא המו"מ הקואליציוני ומסרו: "למשא ומתן עם ראש העיר הגענו בלב חפץ, מתוך הבנה שהמקום הטוב ביותר בו ניתן לשנות מציאות הוא הנהלת העיר. כמובן בתנאי שאנחנו מקבלים סמכויות ממשיות, ופועלים בשיתוף פעולה עם ראש העיר.

טרחנו רבות להסביר את הסמכויות הדרושות והמבנים הארגוניים שברצוננו לקדם. נציגי המו"מ מטעם ראש העיר הגדילו לעשות ובזו ליכולתם הניהולית של שאר חברי המועצה, תוך שהם מסבירים לנו ש'זו בעיה לתת לנו סמכויות משום שאז יצטרכו לתת סמכויות לשאר חברי ההנהלה...'

"מסמך המענה לדרישותינו היה מביך. לא זו בלבד שלא קיבלנו סמכויות בסיסיות בתחומים שביקשנו או בחלקם, אלא גם נדרשנו לוותר על עקרונותינו בתחום צביון העיר והמאבקים נגד שדה התעופה והותמ"ל.

יניב דרי עם צביקה גנדלמן (צילום: דוברות עיריית חדרה)

"אנחנו מקפידים בזמן אמת לשקף הכל לציבור. לכן שיקפנו גם בפייסבוק וגם בעיתונות הכתובה והדיגיטלית את מסמך הדרישות ואת הטיוטה שהתקבלה.
לא בססמאות אלא בשחור על גבי לבן. העובדה היא שלא היתה כל נכונות מצד ראש העיריה לוותר על סמכויות ולהעבירן לידינו כדי שנוכל לעצור ולשקם את אחד או יותר מהתחומים עליהם הצבענו ובראשם החינוך והתשתיות.

"ניכר שראש העיר לא שינה את סגנונו, ומנסה לבצר קואליציה רופסת, צייתנית וחסרת סמכויות למען נוחותו הפוליטית, תוך המשך הכשלון בניהול העיר. אנחנו יודעים אחריות מהי, ולוקחים אותה בהובלת הנושאים המהותיים לעיר ועל ידי כך גוררים גם את הנהלת העיר לפעולה (כפי שעשינו בסוגיית שדה התעופה או הותמ"ל).

"אנו נמשיך גם ביתר התחומים להוביל ולהנהיג את העיר, ונביא תועלת רבה לתושבים עד שנחליף את הנהלת העיר וראש העיריה ונוציא את העיר לדרך חדשה וטובה".

השתתף בהכנת הידיעה: איתמר רותם