הנהלות בתי ספר בצפון הודיעו להורים כי לא יאושרו כניסה בחג פורים לילדים בתחפושות 'מומו' או של 'ליצן רוצח'. גם ברעננה יש כוונה לאמץ את ההנחיה גם בבתי הספר העירוניים. האם בחדרה יצטרפו לאיסור?

אפליקציית מומו": צילום מסך"

תופעת הליצנים המפחידים עוררה בהלה גדולה בשנה שעברה ברחבי הארץ. כזכור, אנשים בתחפושת "ליצן רוצח" הטילו אימה ברחובות ואף פגעו בעוברי אורח תמימים.

התופעה הזאת אמנם דעכה, אבל משחק אימה חדש מציף את הרשתות החברתיות - 'מומו', המופץ בעיקר דרך הווטסאפ. 

מדובר בדמות מפחידה מתוך אפליקציה שהחלה את דרכה במדינות אחרות, והגיעה גם לישראל. 'מומו' מבוססת על פסל של אמן בובות יפני, הכוללת אשה בעלת עיוותים בפניה עם עיניים גדולות וגוף ציפור. במשחק הוויראלי, משתמשים יוצרים קשר עם 'מומו' על ידי שליחת הודעה למספר לא מזוהה. הם מקבלים בחזרה עשרות תמונות מפחידות למדי, יחד עם הודעות טקסט מאיימות. מי שמסרב להשתתף באתגרים, מקבל מסרים מאיימים.

'אפליקציית מומו' עלתה לכותרות לפני כשלושה חודשים, לאחר מותו הטרגי של הילד רוי מעוז בן ה-11. אז הועלתה האפשרות שנפילתו של מעוז ממרפסת ביתו בקומה ה-12 אירעה בעקבות מבחן אומץ. מאז עלתה מודעות ההורים לנושא, והדמות 'מומו' נכנסה לרשימת התחפושות האסורות בבתי הספר.

יצוין, כי בחנויות בקריות מאוד פופולריות התחפושות המפחידות בעקבות הסדרה "דמדומים", למשל שלדים, ליצנים מפחידים ועוד.

תחפושת 'ליצן מפחיד'. צילום: פרטי

בהודעה שנשלחה להורים בצפון נכתב: "חג פורים קרב ובא, ואנו מבקשים לרענן ולהזכיר כי לא תתאפשר כניסה לבית הספר עם תחפושת של ליצן רוצח ותחפושת של מומו. זכרו כי חג פורים הוא חג של שמחה, ולא נרצה שאף ילד ייפגע או יפחד מתחפושת זו או אחרת. אנא עזרו לנו לדאוג שכל ילדינו יחוו תחושת שמחה וביטחון".

גם ההורים מסכימים שמדובר בצעד מבורך. "החלטה מוצדקת וחשובה", אמרה אחת האמהות. "חג פורים הוא יום כיף בבית הספר וחג שמח בעיקרו, אין סיבה שילדים ירגישו מפוחדים בבית הספר בגלל שמישהו החליט להתחפש לדמות מפחידה ומאיימת".