בשנה האחרונה המאבק כנגד הכוונה להקים אסדת גז בקרוב לחוף דור עלה שלב, החל מעיר אוהלים שקמה מצפון לחדרה, דרך מחאות והפגנות בתל אביב. גם בחדרה, ישנם פעילים מרכזיים באירגון המחאה שקם כנגד המיקום הצפוי של אסדת הגז בקרבת החוף.

המועצות המקומיות קריית טבעון ובנימינה-גבעת עדה והמועצות האזוריות מגידו, חוף הכרמל, חוף השרון ועמק חפר ועיריית יוקנעם יחד עם עמותת שומרי הבית, הגישו כנגד המדינה (רשות הרישוי למתקני גז) וחברת נובל אנרגי עתירה מנהלית המבקשת מבית המשפט להורות על ביטול היתר בניית אסדת הגז.

גולש על רקע אסדת המריבה. אסון אקולוגי או גאולה מפחם? | צילום: ערן קייט

עיקר המאבק הוא על המיקום העתידי של האסדה, רק כ10 ק"מ מהחוף, מיקום שיש רבים הטוענים שמסוכן לכל חופי הסביבה מבחינת הזיהום ובמקרה ותחול תקלה.

חבר מועצת העיר העומד בראש סיעת "מחוברים" עו"ד יניב דרי, כבר הגיש בשבוע שעבר שאילתא בנושא "עמדת עיריית חדרה בנושא אסדות הגז", שאילתא שעליה צפוי דיון בישיבת מועצת העיר הבאה בסוף החודש, ובה נכתב: "עיריית חדרה לא הצטרפה למאבק, לא הביעה עמדה (מנומקת - בעד\נגד) ולא קיימה דיון ציבורי בנושא  תוך הצפת המודעות בקרב הציבור, נשאלת השאלה, מה המדיניות המוצהרת אם בכלל של עיריית חדרה בנושא?".

חבר המועצה דרי, הגיב בכעס על חוסר ההצטרפות לעתירה: "מקבלים החלטות בלי להבין בכלל על מה מדובר, בלי לקיים דיון מקצועי עם גורמים שכבר עשו עבודת לימוד על הנושא. שוב חובבנות בתהליכי העבודה, ואולי חמור מכך - רשלנות כלפי תושבי העיר. רשויות רבות מהאזור (גם דרומית וגם צפונית לחדרה) הצטרפו כי הן מבינות את הנפיצות האזורית של הנושא. אותן רשויות חקרו, למדו והביעו פתיחות לקבל ידע מה שעיריית חדרה פשוט מסרבת. להזכיר כי גם במאבקים הנוספים המתנהלים (סביב שכונת הותמ"ל וסביב שדה התעופה) העירייה לא הביעה רצון ללמוד עד שזה התפוצץ לכולנו בפנים".

מיינט פנה אל עיריית חדרה בשאלה, מדוע עיריית חדרה לא הצטרפה לאותה עתירה של המועצות הסמוכות לה. מעיריית חדרה נמסר:  "האסדה תמוקם מול חוף דור, ואינה בטווח העיר חדרה. מיקום האסדה נקבע על-ידי בג"ץ אחרי שכבר ננקטו כל ההליכים, הפניות והמאבקים, כולל המשפטיים. מאחר שלחדרה מאבקים משלה, הדורשים משאבים רבים של כוח אדם, זמן ותקציב, בחרה העירייה להתמקד במאבקיה נגד תוכניות ארציות (למשל ות"ל ושדה התעופה), שהשפעתן עשויה להיות מכריעה על תושבי העיר ואיכות חייהם, ולא להתפזר למאבקים שלתוצאתם אין השפעה על העיר".