בזמן שחבריהם מבלים בחוף הים, בבריכה או עושים לביתם, בני הנוער מצופי האש של חדרה, משקיעים את ימי החופשה שלהם בסיוע למערך כיבוי האש, בעבודות בתחנה ואף יוצאים לאירועים בשטח ביחד עם לוחמי האש.

בני הנוער מצופי האש של חדרה | צילום: שירות מיינט

בתחנת כיבוי האש בחדרה פועלים כיום 43 צופי אש, ובחודש הבא יתקיים קורס בו יוכשרו עוד 20 בני נוער. צופי האש, הם בני נוער שהגיעו להתנדב בתחנת חדרה בדצמבר 2018 - כחלק מפרויקט ה'מחויבות האישית' של בית הספר.

במסגרת זו הם נדרשו ל-60 שעות התנדבות בלבד, אולם נדבקו ב' חיידק' לוחמת האש ונשארו הרבה מעבר לשעות החובה.

"הקורס עצמו בן 60 שעות לכן מבחינת שעות מכוסים מיד בתומו ויכולנו לשחרר אותם אחריו", סיפר אלעד בוסקילה (26) רכז צופי האש בתחנת חדרה ולוחם אש. "אנחנו בהחלט מצפים מהם להישאר כי אנחנו משקיעים בהם המון ומראש מייעדים אותם להישאר איתנו 3 שנים, ולשמחתנו זה מה שקורה בפועל.

"כבאות זה חיידק שנדבקים בו. אני מכיר את זה מעצמי, בזמן שהייתי בצופי האש בתחנת חיפה ואני מזהה את זה, אצל הצופים שלנו . אפשר לראות את זה בחופש הגדול ביתר שאת, כשבני הנוער מגיעים לכאן מידי יום. אלו ילדים איכותיים ומדהימים, נוער שבא לתת מעצמו, לתרום ולעשות, זה לא דומה לבני הנוער, שאנחנו מכירים ברשתות החברתיות".

לדברי בוסקילה, תפקידם של הצופים הוא לשמש כנוער תומך לחימה. "הם עושים הכול, משגרת הכנה של הרכבים והתחנה בבוקר, דרך כל עבודה אחרת שכבאי בוגר עושה, עד ליציאה לאירועים מבצעיים והשתתפות בהם. כמובן שאנחנו לא חושפים אותם לאירועים קשים כמו תאונות דרכים, אנחנו שומרים עליהם מאוד, אבל הם משתתפים ברוב המבצעים בתחנה, בהתאם למגבלות גילם" סיפר.

על תרומתם למערך כיבוי האש המקומי זוכים צופי האש בהוקרה ובהערכה כבירה מצד לוחמי האש: "התחנה היא מאד משפחתית, חמה ומחבקת, ולוחמי האש מאכילים אותם על חשבונם בארוחות ערב, נותנים להם ציוד מסייעים להם בכל דבר ומעריכים מאד את תרומתם" אמר בוסקילה.

"אנחנו כתחנה משקיעים ומטפחים אותם, רוכשים להם ציוד חדש וגם בקורס הבא שלנו צופי האש ישולבו במערך ההדרכה. יש פה איזו מסגרת שהיא חצי תנועת נוער והנערים והנערות עשו פה תהליך משמעותי. אני זוכר כאלו שהגיעו עם חששות, במשמרת הראשונה שלהם והיום כבר יש להם ביטחון עצמי, לאחר שספגו ערכים של שמירה על הסביבה ועל הטבע, והבינו את המשמעות של הצלת נפש ורכוש. אנחנו בהחלט מייעדים את הנוער האיכותי הזה, להישאר איתנו גם כמתנדבים בוגרים".