מצלמת התנועה הוצמדה גם למעקות בטיחות (צילום: דוברות המשטרה)

בתקופה האחרונה נראים יותר ויותר שוטרים רכובים על אופנועים עוצרים נהגים שהשתמשו בטלפון בזמן הנסיעה. לידי העיתון "ידיעות אחרונות" הגיעו הנתונים על הכבישים שבהם חולקו הכי הרבה דו"חות על שימוש בנייד: במקום הראשון נמצא כביש 4, שבו ניתנו בחמש השנים האחרונות 43,612 דו"חות על שימוש בסלולר בנהיגה. הרחק במקום השני נמצא כביש 20 (נתיבי איילון) עם 28,236 דו"חות, ובמקום השלישי נמצא כביש מספר 1 (ירושלים־ת"א), שם חולקו בחמש השנים האחרונות 21,664 דו"חות.

קראו גם >>

 • על אוטובוסים בלבוש אזרחי: כך נתפסו היום נהגים מסמסים באמצע נהיגה בחדרה

• גם ווייז לא יעזור: המצלמות החדשות של המשטרה החלו לפעול בכבישי אזור חדרה (וידאו)

כביש 4 בחדרה מתפרש מצומת נחל חדרה ועד מבואות עמק חפר. ביממה חולפים במקום עשרות אלפי מכוניות, בניהם כמובן של תושבי העיר אך גם של תושבי הסביבה ועוברי דרך מהמרכז או מהצפון.

במשטרת התנועה סימנו את המקטע כאיזור לאכיפה מוגברת ובחודשים האחרונים מיישמים בו את הנושא, עם המצלמות החדשות שמותקנות בצידי הדרכים בניסיון לאתר כאלה שמתעסקים בנייד, אופנועים עם מצלמות ואפילו שוטרים סמויים שמצלמים נהגים מאוטובוסים. 

נהגים שנתפסו עם סלולרי במהלך נהיגה | צילום: משטרת ישראל

בשנה שעברה האכיפה המוגברת הכניסה לקופת המדינה 124 מיליון שקל, והשנה ההכנסה מהדו"חות צפויה להגיע לכ־160 מיליון שקל. בסך הכל, בארבע השנים האחרונות שילמו נהגים קנסות על שימוש בנייד בסכום של כ־370 מיליון שקל, וביחד עם 2019 הסכום יחצה את רף החצי מיליארד שקל.

אם קיבלתם משוטר דו"ח על שימוש בטלפון בזמן נהיגה ואתם רוצים לערער, סיכויי ההצלחה שלכם קלושים. בכל שנת 2015 בוטלו כך 13 דו"חות בלבד, והממוצע מאז עומד על ביטול אחד לכל 2,000 עד 4,000 דו"חות. מתחילת השנה הנוכחית התקבלו רק ארבעה ערעורים על קנסות עקב שימוש בנייד, אבל עם זאת בקשות ביטול נוספות עדיין נמצאות בבדיקה.