הורים לתלמידות מבית הספר חב"ד, שאמורות ללמוד בשנת הלימודים הבאה במבנה בית הספר בשכונת הפארק בחדרה, טוענים כי חששות התושבים מ"התחרדות" שכונתם הן גזעניות.

קראו גם >> העירייה הקצתה בית ספר חדש לחב"ד ליד קווי מתח: "הדם שלהם אינו שונה"

בשבוע שעבר פורסם, כי תושבי שכונת הפארק התנגדו לאכלוס בית הספר בשכונה על ידי בנות חב"ד. במקור, אמור היה המבנה לשרת את בית הספר המכיל, ואת ילדי השכונה. לאחר מאבק התושבים מול עיריית חדרה, עקב מיקומו של המבנה סמוך לקווי מתח חשמל גבוה, טוענים התושבים, כי לא הוצגו בפניהם אסמכתאות לכך שרמות הקרינה ירדו, וכי לו היו מוצגות ומניחות את דעתם, הם היו מוכנים שילדיהם ילמדו במקום. בנוסף טענו, כי אכלוס תלמידות אחרות במבנה איננו פתרון לבעיה, מאחר שאם הוא מסוכן, הוא מסוכן לכולם. כמו כן, הביעו התושבים חשש שהבאת אוכלוסייה דתית לתוך השכונה עלולה לשנות את צביון השכונה החילונית.

בית הספר בשכונת הפארק. "הקרינה היא בתחום התקן" | צילום: גיל נחושתן

יוסי וקסלשטיין, מוועד הורי בית הספר חב"ד, אמר: "החשש של תושבי הפארק מופרך, מכיוון שמי שמכיר את האוכלוסייה החב"דית יודע שזאת אוכלוסייה נטמעת. אנחנו מטבענו לא חיים בגטאות. על פי ההיגיון הזה, לא יהיה בית ספר של חב"ד בשום מקום בארץ. אין שום תקדים בארץ שמעיד שחב"ד הגיע למקום מסוים ושינה את צביונו. עלו טענות שנעיר למישהו אם הוא שומע מוזיקה בשבת, שגם זאת מחשבה מופרכת. כמו שלא עולה על דעתי להעיר לשכני הלא דתי בשכונה המעורבת שבה אני מתגורר שלא ישמע מוזיקה בשבת, ודאי שלא עולה על דעתי להעיר במקרה הזה, שבאים ללמוד והולכים".

וקסלשטיין ביקש גם להדגיש, כי היוזמה להעתיק את בנות חב"ד ללמוד בשכונת הפארק היא של העירייה: "מדובר כאן בחינוך ממלכתי, ולשמחתי, בשונה מתושבי שכונת הפארק, המדינה רואה את הילדים האלה באופן שוויוני, ומבינה שהיא צריכה לדאוג להם למבנה ללמוד בו".

בהתייחסו לעובדה שהבנות ילמדו במבנה שבו סירבו תושבי הפארק לשלוח את ילדיהם מחשש הקרינה, אמר: "בודק מוסמך ביצע את הבדיקות והתוצאות הוכיחו שהקרינה היא בתחום התקן. אנחנו סומכים על התקן של משרדי החינוך ואיכות הסביבה. גם ביצענו בדיקות בבתי ספר אחרים, וראינו בתי ספר עם קרינה גבוהה יותר. הטענה כאילו אנחנו דתיים אז לא משנה לנו קרינה, זה חלק מהדמוניזציה שבעטיה קל יותר לשנוא".

וקסלשטיין הבהיר, כי בית הספר של חב"ד והקהילה עצמה אינם חלק במאבק שכונת הפארק מול עיריית חדרה: "אנחנו קהל נטמע, שבורח מעימותים בכל רגע, משרת בצבא, עובד ומשלם מיסים. במקצועות הליבה בית הספר שלנו הוא מהמובילים בעיר. למרות זאת, אני מרגיש שמשחירים אותנו, כדי להצליח באיזה מאבק פוליטי".

מוועד שכונת הפארק נמסר: "בטיחות הילדים היא מעל הכול, ובכללם גם ילדי תנועת חב"ד".