עובדת עיריית חדרה הגישה בסוף השבוע שעבר תביעה נגד ראש העירייה צביקה גנדלמן ונגד אחרים, בטענה להתנכלות ולהתעמרות נגדה. העובדת, מאירה אגארונובא, דורשת פיצוי כספי של חצי מיליון שקל.

כתב התביעה הוגש לבית הדין האזורי לעבודה בחיפה נגד הגופים והאנשים הבאים: עיריית חדרה, ראש העירייה גנדלמן, מנכ"ל העירייה יעקב זיגדון, יועץ התקשורת אבי מוססקו, יו"ר ועד העובדים איציק יצחקי, ומרחב חדרה בהסתדרות.

צביקה גנדלמן ומאירה אגארונובא. העובדת טוענת כי צעק עליה | צילומים: אלעד גרשגורן ופרטי

אגארונובא עובדת בעירייה זה 29 שנים, ולטענתה, בעבר לא התגלעו מחלוקות בינה לבין הנתבעים, היא נחשבה עובדת מסורה ויעילה באגף הדוברות שבו עבדה, בכפיפות לכמה דוברים, ותמיד עבדה בשיתוף פעולה וברוח טובה. במהלך שנת 2014 אף זכתה העובדת במכרז לתפקיד סגנית מנהל לשכת הדוברות של העירייה.

מכתב התביעה עולה, כי הכול החל לאחר שאגארונובא ביקשה תוספת שכר. בתביעה נטען, כי במהלך שנת 2017 פנתה העובדת לממונה עליה, יועץ התקשורת של עיריית חדרה, אבי מוססקו, וליו"ר ועד העובדים, איציק יצחקי, וביקשה לבחון את זכאותה לקבלת תוספת שכר שמגיעה לעובדים ברשויות המקומיות מכוח הסכם השכר הקיבוצי של הרשויות. הגורמים שאליהם פנתה, כך היא טוענת, הסבירו לה, כי הדרך לקבלת תוספת השכר עוברת דרך לשכתו של גנדלמן.

בכתב התביעה שהוגש על ידי עורכי הדין תומר בראון וליאור בנימין מצוין, כי מכאן התחילה ההתעמרות. העובדת נפגשה עם גנדלמן, ולטענתה, לאחר שהסבירה לו על תוכן הפגישה, הוא החל לצעוק עליה כי הוא אינו עושה דברו של יו"ר ועד העובדים, וכי עליה להודות לו שאיפשר קידומה למשרת סגנית מנהל לשכת הדוברות. עוד באותה הפגישה, נטען בכתב התביעה, גנדלמן הבטיח לבדוק את בקשתה, והיא שאלה אותו מתי תקבל את התשובה. בתביעה נטען כי "בתגובה, ראש העירייה אמר לה כי היא חצופה על כך שהיא שואלת אותו מתי צפויה תשובתו".

בניין עיריית חדרה מבפנים | צילום: לירן טטרו

לאחר אותו האירוע, חשה העובדת, לטענתה, ברע, וקיבלה חופשת מחלה. באי כוחה של העובדת טוענים, כי לאחר ששבה לעבודתה הובהר לה, מסיבה לא ברורה, כי לא תוכל להמשיך ולעבוד במחלקת הדוברות. "לאחר ששבה התובעת לעבודתה, קיבלה הודעה על ניודה מתפקידה לתפקיד אחר, והיא סירבה לכך. בתגובה היא זומנה לשימוע על ידי מנכ"ל העירייה, יעקב זיגדון. למרות פנייתה לוועד העובדים, לא עמד הוועד לצדה ולא העניק לה כל עזרה, חרף היותה עובדת עירייה ותיקה", נטען בתביעה.

העובדת ביקשה מבית הדין האזורי לעבודה פרסום צו מניעה זמני, שאוסר לנייד אותה, והיא הוכרה על ידי המוסד לביטוח לאומי כנפגעת עבודה בעקבות האירוע. מאז שניתן הצו המשיכה העובדת למלא את תפקידה באופן מלא, אולם, לטענתה, הנתבעים הערימו עליה קשיים: העבירו אותה ממקומה לשולחן אחר, היא נותקה מהדוא"ל החיצוני, שונתה הסיסמה שלה למערכות המשמשות אותה לעבודתה, והיא מודרה מהטיפול השוטף במחלקת הדוברות.

העובדת טוענת בתביעה, כי נוידה לתפקיד באגף החינוך בעירייה. לטענתה, היא הורחקה למשרד בחלק מרוחק של המבנה, ולא ניתן לה משרד משלה. לאחר מכן הועברה למשרד קטנטן, ששימש בעבר כמחסן.

עורכי דינה של אגארונובא טענו בכתב התביעה, כי הנתבעים גרמו להלנת שכרה של התובעת, ושמה נמחק ממערכת המחשוב של העירייה כך שלא הייתה יכולה להעביר את כרטיס הנוכחות שלה. "התובעת עברה מסכת של התעללות במקום העבודה, מצד הממונים עליה, זאת ככל הנראה בכוונת מכוון. הנתבעים מנסים לטפול האשמות שווא נגדה".

מעיריית חדרה נמסר: "העירייה תגיב לטענות כתב התביעה, בהליך המתנהל בין הצדדים בבית הדין לעבודה בחיפה".