יו"ר ועד העובדים בעיריית חדרה, איציק יצחקי, רשם לעצמו השבוע ניצחון במאבק על שמירת זכויות העובדים. לאחר מאבק עיקש של חברי הוועד נגד הנהגת עיריית חדרה, ואיומים להשבית את מערכת החינוך ואת לשכות המנכ"ל, ראש העירייה והגזבר, הגיע סכסוך העבודה בעירייה לקצו.

לפני כשבועיים נפגשו הצדדים עם הממונה על המחוז במשרד העבודה, עו"ד נאוה לוי, שהנחתה את הצדדים לשבת למשא ומתן. לאחר חמש פגישות אינטנסיביות בין הצדדים, הניח הוועד את כלי המלחמה ונראה שבעירייה חוזרים לשגרה, לפחות עד המשבר הבא.

איציק יצחקי. "כל מה שעשינו היה מתוך דאגה לעובדים" | צילום: אלעד גרשגורן

בלי להתקפל

"הפגישה הראשונה עם המנכ"ל יעקב זיגדון היתה טעונה ולא היה קל לצלוח אותה", אומר השבוע יצחקי, "הוא נפגע מאמירות שאמרתי עליו, כמו 'רודן' ו'בריון', ואני מתוך ערכי המוסר שלי, התנצלתי בפניו באופן אישי. לאט לאט הוא התרכך, כך שהפגישות הבאות היו פרודוקטיביות יותר".

יצחקי, שטען לכל אורך הדרך כי מראה "הבחור הטוב" שלו נתפס בטעות על ידי הנהגת העיר כחולשה, לא התכוון לוותר על שום סעיף במחלוקת בין הוועד להנהגת העיר. לדבריו, כל דרישות הוועד נענו. "הגעתי לתפקיד לפני ארבע וחצי שנים, והם פירשו את השקט שלי וחשבו שאני חנון, עד שקיבלתי את הג'ננה והובלתי מאבק בלי כוונה להתקפל", הוא מסביר. "גם במאבק הקודם, שהיה לפני כשלוש וחצי שנים, קיבלנו יותר ממה שביקשנו בראשית הדרך. חבל שרק באיומי השבתה משיגים את מה שמגיע ממילא לעובדים, אבל בכל מקרה אנחנו מרוצים מאוד מהתוצאות".

ההישג העיקרי שרשם יצחקי הוא קבלת אישור הוועד לכל שינוי ארגוני ולכל פעילות או גזירה שנוגעת לעובדים. "הקיצוץ הרוחבי של השעות הנוספות יובא לידי ועד העובדים ולאישורו. המנכ"ל מינה את סמנכ"ל העירייה, משה ביטון, לטפל בנושא השעות הנוספות מול הוועד, מנהלי האגפים ומשאבי אנוש".

יצחקי ממשיך למנות את הישגיו: "לגבי המכרז לסמנכ"ל החינוך, שזה המכרז שהוציאו בלי לעדכן אותנו, סוכם שהוא ייצא לדרך, ובתנאי שלא יתבצע שום שינוי ארגוני תחתיו בתחומי חינוך, רווחה ופנאי העיר. אם הסמנכ"ל החדש ירצה שינוי ארגוני, זה יהיה רק באישור הוועד, כלומר, לא עוד התנהלות חד-צדדית, כאילו הוועד לא קיים. המכרז הזה גם הותנה ביציאת 20 המכרזים שלנו שטרם טופלו, והמנכ"ל אישר את ביצוע המכרזים שהוועד ביקש".

סלע המחלוקת המרכזי נגע להחתמת שעון נוכחות לכ-200 עובדי עירייה שלא החתימו את השעון עד כה: "הגענו להסכמה, שלגבי אותם העובדים שאינם מחתימים, נמצא יחד פתרון שמקובל על שני הצדדים", מבהיר יצחקי. "בשורה גדולה יש גם לכל הסייעות הרפואיות ולסייעות, שלא היו שייכות עד כה למועדון הזכאות 'שחר און'. הן יהיו חברות בו החל משנה זו. הוועד גם ביקש להגדיל את התקציב השוטף לוועד העובדים, עקב הגידול במספר העובדים, וקיבל תקציב לשביעות רצונו", מסכם יצחקי.

יצחקי גם ציין, כי לא תהיה קליטת סטודנטים בעירייה, עניין שהתלונן עליו לא אחת. החל מהשנה יהיו העובדים גם זכאים לביטוחי הבריאות ולביטוחי השיניים שלהם, שהוקפאו עד עתה.

מחוזק ומותקף

זה ארבע וחצי שנים מכהן יצחקי (47) בתפקידו. בבחירות לוועד ב-2017, כאקט של הבעת אמון בעשייתו, איש לא התמודד מול יצחקי, כך שזו לו הקדנציה השנייה. "תפקידי בעירייה הוא מנהל המחלקה לתרבות תורנית, ואת תפקיד יו"ר הוועד אני עושה בהתנדבות מלאה", הוא אומר. "מכיוון שפעילות הוועד מצריכה המון זמן, ועוד יותר בעיתות משבר, הצוות הנפלא במחלקה התורנית מקבל על עצמו אחריות רבה יותר. אנחנו מקיימים ישיבות פעילות ועבודה אחת לשבוע, וכך נשמר האיזון בין תפקידי הרשמי לבין תפקידי כיו"ר הוועד".

איציק יצחקי | צילום: אלעד גרשגורן

איך שרדת את הביקורת שספגת בתקופה האחרונה: אמרו שהכנסת מקורבים לעבודה, ושפעילות פוליטית מתבצעת ממשרדי הוועד?

"היתה לי חצי שנה מאוד לא קלה בלשון המעטה, ברמה האישית והציבורית, כשמצד אחד הייתי מחוזק מאוד על ידי העובדים, ומנגד מותקף על ידי חלק קטן מהציבור. מה שחיזק אותי הוא האמונה בדרכי ובמאבקים שלנו, אני אדם שפיו ולבו שווים, כל מה שעשינו היה מתוך צורך ודאגה לעובדים".

לפני כשבוע נראָה כי תהום פעורה בין הצדדים, וגם אתה טענת כי אינך אופטימי, וכי יש יותר מדי נושאים במחלוקת. איך פתאום נולד ההסכם?

"אני מאמין היום שהנהלת העיר מבינה את מקומה, ושהוועד מבין את מקומו. עד היום הצלחנו להוביל את העיר קדימה בלי מאבקים, עם עובדים מסורים שבזכותם גלגל השיניים הזה שנקרא עירייה מסתובב ועובד כהלכה. אני מתנער מהרעיון של המנכ"ל, שעובדי העירייה מפונקים או אינם מתפקדים כהלכה בשעות העבודה, כאילו שעד שהוא הגיע היה כאן סדום ועמורה. זה כמובן לא נכון. הראיה היא, שהעובדים המסורים שלנו נותנים מענה בכל תחומי החיים לתושבים בכל עת. ההבנה הזאת לדעתי היא שהביאה את ראש העירייה ואת המנכ"ל לשבת למשא ומתן 'בנפש חפצה', כדי להמשיך יחד בשיתוף פעולה פורה לטובת העיר ותושביה".

התקופה האחרונה היתה סוערת מאוד בעבורך. הותקפת קשות על ידי חלק מתושבי העיר, בגלל תמיכתך ביו"ר מרחב חדרה בהסתדרות, ניר בן חיים, בבחירות המוניציפליות. היו מי שאמרו שהמאבק שלך פוליטי.

"היה ניסיון לקשר את המאבק הצודק של העובדים לבחירה של ניר בן חיים, ניסיון שאינו במקומו כלל ועיקר. לעולם לא אחטא לתפקידי בעירוב של מניעים פוליטיים, ואעשה כל מה שצריך כדי להגן על זכויות העובדים, אם אלה נפגעות. אני נאמן לדרכי. תמיד יהיו מי שינסו להטיל בי רבב. בבחירות האחרונות היו כאלה שניסו להשחיר אותי בכל דרך. בקשר לראש העירייה צביקה גנדלמן, הוא לא יכול להגיד שלא תמכנו בו. תמכנו ואפילו הוצאנו פוסט וקראנו לעובדים לתמוך בו. נכון שהוא הבין שאילו ניר בן חיים לא היה נכנס לפוליטיקה, הוא היה מקבל עוד קולות למפלגה שלו, אבל אין לכך שום קשר למאבק העובדים, ואי אפשר לבנות קונספירציות ולהעליל על הוועד, שהוא נאבק דווקא בעיתוי הזה בגלל מניעים פוליטיים. אני איש מוסר וערכים, ולא הייתי חוטא לתפקידי ולעובדים בצורה שמנסים להעליל עליי".

יצחקי מסכם את התקופה הסוערת: "אני מקווה שהתקופה הקשה מאחוריי ומבין גם שכאשר אתה עוסק בצורכי ציבור, לא ייתכן שכולם מרוצים. אני אוהב מה שאני עושה, וגאה לפעול ביד רמה למען העובדים המסורים של העירייה. התברכנו בעובדים טובים וצריך להבין שכשטוב לעובד, והוא מקבל את מה שמגיע לו, הוא מחויב לתת שירות טוב יותר. אני עושה את מה שאני עושה מהלב ומהנשמה, ולכן זאת עבודה מסביב לשעון, שלעיתים באה גם על חשבון הבית והמשפחה. בתוך זה אני משתדל גם למצוא זמן למשפחה".

 מה הלאה, קדנציה שלישית?

"אני שואף קדימה. בתוך תוכי אני איש של עשייה ציבורית ונתינה, ואני ממשיך להיות עסוק בעשייה. אעשה זאת במסגרת הוועד או במסגרת ציבורית אחרת".

פוליטיקה?

"אולי. לא שולל".

יעקב זיגדון מסר: "מראש לא היה צריך להיכנס לסכסוך הזה. ברגע שכל אחד מבין את מקומו, הוועד וההנהלה, אז הכל מסתדר. גם לנו חשובה מאוד רווחת עובדינו. אני לא מאמין בעובד ממורמר, אלא בעובד שמקבל את מה שמגיע לו".