דאמן טאטור ואמין בסול בני ה-25 מהיישוב ריינה נהרגו השבוע לאחר שפיגום זיזי קרס מתחת לרגליים בגובה הקומה השביעית באתר בנייה בעיר חריש שליד חדרה. יום למחרת, שני פועלי בניין אחרים נפלו מגובה - האחד בשטח המועצה האיזורית חוף הכרמל והשני באתר בנייה ליד כפר יונה. ואתמול - פועל נוסף בעיר חריש, נפל מגובה ונהרג. 

48 שעות, שלושה הרוגים ושני פצועים כאשר מתחילת השנה נהרגו 19 עובדים בתאונות עבודה, מתוכם 10 פועלים בענף הבנייה.

זירת הנפילה בחריש | צילום: דוברות איחוד הצלה

האירוע הקשה בתחילת השבוע בחריש הפך מיד לשיחת היום באיזור ובענף הבנייה בכלל, כאשר המקרה השני רק מגדיל את גודל הבעיה, והבנייה בעיר הופסקה בימים הקרובים.

צירוף המקרים הזה אם תרצו, מחריד. שני פועלים נפלו מגובה של כ-7 קומות לאחר שעבדו על פיגומים, פועל בפרויקט סמוך מעד מגובה רב ונהרג גם הוא. גורם בענף הבנייה באיזור אמר ל'מיינט חדרה' כי "המדינה חייבת להתערב, זה הופך להיות פשוט אסון. הפיגומים ונהלי העבודה הם ממש מלכודת מוות. היו כבר אנשים שאמרו לי שמי שמאשר לעובדים לעבוד על הדבר הזה צריך ללכת לכלא. בהחלט הזוי שאף אחד לא כבר שינה את הדבר הזה".

הפראמדיקים של מד"א ציפי פליסקין וליאור אלמקייס סיפרו לאחר האירוע הקשה בחריש כי "כשהגענו לכניסה לישוב הובילו אותנו לאתר בניה, למרגלות הבניין בסמוך לפיגומים שכבו 2 פועלים כבני 25 כשהם מחוסר הכרה, ביצענו בדיקות רפואית כשאחד מהפועלים היה ללא סימני חיים ונאלצנו לקבוע את מותו והפועל השני שנפגע באורח קשה מאוד בכל חלקי גופו הורדם בשטח ופונה בניידת טיפול נמרץ לבי"ח הלל יפה". גם הפועל השני נפטר מפצעיו בבית החולים כאמור.

ההרוגים | צילום מתוך: הקבוצה למאבק בתאונות בניין

כעבור יומיים כאמור, נהרג פועל בניין כתוצאה מנפילה מגג קומה 6 באתר בנייה ברחוב ספיר בחריש. פראמדיק מד"א איתי טילינגר סיפר: "כשהגענו למקום ראינו בחלקו האחורי של אתר בניה בן 6 קומות פועל כבן 40 שוכב מחוסר הכרה עם חבלות קשות בכל חלקי גופו. ביצענו בדיקות רפואיות ראשוניות וביצענו בו פעולות החייאה אבל הפציעה שלו הייתה אנושה ובסופן נאלצנו לקבוע את מותו".

ביום שני (18.3) בבוקר, נפל פועל אחר באתר בנייה בכפר יונה. חובשים ופראמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי ופינו לבית החולים הלל יפה גילה גבר כבן 45 במצב בינוני עם חבלות בראש ובגפיים לאחר שנפל מגובה של כ-5 מטר.

ובאירוע אחר בשעה 08:01, התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב כרמל על פועל שנפל מגובה של 4 מטר באתר בניה במועצה האזורית חוף הכרמל. חובשים ופראמדיקים של מד"א טיפלו ופינו לבית חולים רמב"ם גבר כבן 35 במצב בינוני עם חבלות בראש ובגפיים.