גנדלמן, אנוקנין ועו"ד אברמוב | צילומים: עיריית חדרה; אור מלכה

בדיון שהתקיים הבוקר (4.3) בבית המשפט בחדרה בנוגע לתביעת לשון הרע שהגיש ראש העירייה גנדלמן כנגד תושבת העיר טליה אנוקנין, הכריעה השופטת ודחתה את תביעתו של ראש העירייה ואף חייבה אותו בתשלום של כ 7000 ש"ח הוצאות משפט.

אנוקנין היא פעילה חברתית משכונת גבעת אולגה ואחותו של חבר מועצת העיר וחבר הקואליציה, צ'יקו וקנין. היא נתבעה בעקבות תגובה שלה לפוסט שפרסם אחיה ברשת החברתית לפני כשנה וחצי.

ב13 לנובמבר 2017, עוד טרם כניסתו לפוליטיקה, העלה צ'יקו וקנין פוסט ברשת החברתית ובו שאל: "תושבי אולגה, חדרה, בית אליעזר וכלל הסביבה, דיון:  מי חושב שראש העיר הנוכחי (גנדלמן) צריך להמשיך לכהן ולמה?".

פוסט העירייה בנושא התביעה נגד התושבת | צילום מסך

לפוסט היו תגובות רבות, ביניהן גם של אחותו אנוקנין שכתבה בין היתר ביקורת חריפה על גנדלמן, שחלקה, כך נטען, גבל בהוצאת דיבתו. בין היתר כתבה אנוקנין כי  "אין בחדרה ראש עיר" וכי "העיר מנוהלת ע"י בעלי ממון" ועוד אמירות חריפות אחרות.

זמן לא רב לאחר מכן, הגיעה מכתב תביעה על לשון הרע כנגד אנוקנין. עיריית חדרה אף פרסמה את כתב התביעה בעמוד הפייסבוק הרשמי שלה העירייה. בפוסט נכתב: "תוכיחי או תשלמי. ראש העירייה צביקה גנדלמן הגיש תביעה על לשון הרע, הממומנת מכיסו האישי, בסכום של 200 אלף שקלים נגד תושבת שכונת גבעת אולגה, טליה אנקונין. עניינה של התביעה הוא פרסומי לשון הרע חמורים ביותר, הכוללים הכפשות ודיבה, אשר נכתבו על-ידי אנקונין בפייסבוק על מנת לפגוע בשמו הטוב של ראש העיר. בתביעה היא נדרשת להוכיח אחת לאחת את האשמותיה או לשלם 200 אלף שקלים".

הבוקר כאמור, התקיים הדיון, במעמד טליה אנוקנין, עורך דינה ניר אברמוב ועורך דינו של ראש העירייה דן גור.  בשיחה עם מיינט מספר עו"ד אברמוב על אשר קרה: "ראש העירייה טען שמה שפרסמה עליו טליה זה הוצאת דיבה, מאחר והיא האשימה אותו עם כל מיני גורמים בעיר שבעצם הם אלו שמפעילים אותו, ולמרבה הפלא בהמשך הוא גם נחקר בנושא הזה, אפילו נעצר. למיטב דעתי חקירת המשטרה עדיין מתנהלת. אם אכן היה מתנהל משפט אז היינו צריכים להוכיח שמה שכתבה טליה הוא אמת, אבל כרגע זה נחסך ולא סתם - עורך דינו הגיש בקשה למחוק את התביעה, כי הוא הבין שיש לו פה קושי ראייתי חמור.

"היה כבר דיון מוקדם ביוני, בדיון הזה הבענו ביקורת על התנהלות ראש העירייה ועורך דינו וביקשתי לקבל כל מיני מסמכים כדי להראות את הקשרים שלו לכל מיני גורמים בעיר. השופטת אמרה שצריך להגיש בקשה בנושא וכך עשינו, הבקשה התקבלה למרות התנגדות עורך דינו של ראש העירייה. אבל הוא סירב לתת את המסמכים שביקשנו והגיש ערעור  לבית המשפט המחוזי. הערעור נדחה ואז  ניהלנו  משא ומתן כדי לסיים את הסיפור הזה, אבל לא הגענו להסכמות.

עורך הדין ניר אברמוב | צילום: אור מלכה

"אתמול בערב הם הגישו בקשה למחוק את התביעה, שהמשמעות שבעתיד יהיה ניתן להגיש אותה מחדש ולבטל את הדיון היום. אבל השופטת לא קיבלה את הבקשה והדיון התקיים. בדיון היא קיבלה את הטענות שלנו ודחתה את התביעה של ראש העירייה שזה אומר שלא ניתן להגיש תביעה חוזרת, אלא רק לערער על פסיקת השופטת. לבסוף היא חייבה את ראש העירייה בהוצאות משפט, של אלפי שקלים, הוצאות המוטלות על ראש העירייה כאדם פרטי ולא על העירייה.

"אם ראש העיריה לא יגיש ערעור התיק הזה הסתיים, ולנוכח הביקורת של השופטת על ההתנהלות שלו ושל עורך דינו, אני בספק אם יוגש ערעור".

מעיריית חדרה נמסר:  "עורך דינו של ראש העירייה צביקה גנדלמן, המייצג אותו בתביעת לשון הרע שהגיש כנגד תושבת העיר טליה אנקונינה, מדגיש כי התובענה השיגה את מטרתה. בפנייה לבית המשפט הודגש:  "מאז חודש 11/18 מנהלים הצדדים מגעים, במישרין ובעקיפין, על מנת לסיים את ההליך דנן בהסכמה. במסגרת זו הוצעו הצעות, לרבות באמצעות  צדדי דין שלישיים, וכן מול הצדדים עצמם באופן ישיר.

"המציאות הוכיחה, כי התובענה השיגה את מטרתה, במובן זה שהשיח ברשת הפייסבוק הפך להיות הולם יותר, לרבות השיח הננקט על ידי הנתבעת. מתוך הכרה בחשיבות ניהול שיח מכובד ולא פוגעני, וכן על מנת לפתוח דף חדש, ולאחר שהובן כי הופקו הלקחים הנדרשים מן האירועים נשוא התובענה, וכן משום שהתובע מעוניין, ככל שניתן, שלא לנהל הליכים משפטיים כנגד תושבי חדרה, מבקש התובע למחוק את התובענה.

"בהחלטתה ציינה השופטת הדסה אסיף: 'התובע עצמו טוען בבקשה שהגיש כי להבנתו 'הופקו כבר הלקחים הנדרשים מן האירועים נשוא התובענה'. וניתן להבין מהדברים האלה שהוא רואה בהפסקת התובענה סוף להליכים. יוצא, שדחיית התובענה עולה לכן בקנה אחד גם עם עמדת התובע'. קבעה השופטת אסיף ופסקה הוצאות כנגד ראש העיר, שיתקזזו עם ההוצאות שנפסקו בתחילת ההליך כנגד הנתבעת".