ביום רביעי (20.12 ) אושר התקציב העירוני בחדרה לשנת 2019 ברוב קולות. כשחברי סיעות האופוזיציה מתנגדים. יניב דרי, העומד בראש "מחוברים", הסיעה האופוזיציונית הגדולה,  פרסם יום לאחר ההצעה, את עיקרי ההסתייגויות של סיעתו לתקציב.

קראו גם >> אושר תקציב עיריית חדרה לשנת 2019: למעלה מ-600 מיליון שקלים

יניב דרי ממשיך לתקוף מהאופוזיציה. צילום מסך.

דרי טוען שתקציב 2019 מבשר על גידול נוסף בסעיפי השכר והדבר מתחבר לגידול לאורך 5 השנים האחרונות בסעיפי השכר בשיעור של 36% (כ 71 מליון ש"ח). זו לטענתו דוגמא להתנהלות בלתי אחראית כלפי הציבור תוך דאגה רק למקורבים פוליטיים. עלות שכר של חצי מהתקציב הכללי מייצרת שוליים דקים מאוד ליוזמות ופעילויות המייצרות ערך מוסף לתושבים, אומר דרי ומוסיף שהאירוניה היא שלמרות הגידול בכח האדם, סעיף ההשתלמויות המקצועיות במשאבי אנוש ירד בכמעט חצי.

דרי מציין נושא נוסף הקשור לשכר והוא סעיף 615100/110 הנוגע לשכר עובדים לא משובצים שטפח מ 640,000 ש"ח בביצוע 2018 לסכום אדיר של 2,648,301 ש"ח בתקציב 2019. דרי מציין שמכיוון שהתקן  הוא 0 בעוד כמות העובדים הללו טפחה ל 23 עובדים. זו התנהלות בלתי אחראית בעיקר כאשר אנו יודעים על מצוקה בתחומים אחרים שבהם נדרש סיוע של כוח אדם  והורים נותרים ללא מענה, למשל גיבוי לעובדי הסעות, גיבוי לסייעות או גננות חולות, ישנה גם תת תקינה שמציפים הורים לילדים עם צרכים מיוחדים, ילדים עם אוטיזם שלא מקבלים מענה כיום נוכח אי היכולת של האגף לתת מענה בהיעדר התקנים הנדרשים.

ישיבת התקציב | צילום: דוברות עיריית חדרה

דבר חשוב נוסף, טוען דרי הוא בכך שממשיכה המגמה של העברת כספי הפיתוח והשנה בשיעור של 27 מליון ₪ בעוד קופת הקרנות ריקה. גם אם התרגלו לנוהג הזה שטפח משנה לשנה שבשנת 2012 הסכום היה  כבר כ-14מליון ש"ח, אי אפשר להתעלם מהמציאות הקיימת לפיה היקף התקבולים לקרנות הצטמצם כך שהעברת סכום כזה גוררת קיפאון מוחלט של יכולת הפיתוח העירונית  למשל בניית אולמות ספורט, הרחבת הבינוי הנדרש בבתי הספר, מרכז אומנויות הבמה, תשתיות וכיוצא בזה, ובפועל עובר לתקציב השותף ומשקף בדיוק רב את הגידול בסעיפי השכר ובגזרת חזות פני העיר כלומר בתחום הנטיעות, תחזוקת פארקים, רכישת צמחים חדשים מצביע דרי על קיצוץ בתקציב  וטוען שזה מאפיין את העובדה שזו שנה אחרי שנת הבחירות.

לסיכום מתריע דרי כי לא בוצעו כנדרש העברות כספים מסעיף לסעיף באישור המועצה והוא רואה בכך זלזול בתפקיד המועצה, כי המועצה שמאשרת את התקציב גם אמונה על אישורי שינוי בתקציב  והחלטות המועצה אף הן כפופות לאישור הממונה מטעם משרד הפנים. כאן  מדובר על עבירה חמורה על פקודת העיריות ופגם מהותי בניהול הכספי, מאשים דרי ומעדכן שהוא אף התריע על כך גם בשנה שעברה והוא מצפה לתשובת הלשכה המשפטית בעניין.

מעיריית חדרה נמסר בתגובה לדברים: "גזבר העירייה בועז חריף השיב בהרחבה במהלך ישיבת המועצה לכל ההסתייגויות והשאלות של חברי האופוזיציה. יודגש, כי בעקבות התשובות שקיבלו, חלק מחברי האופוזיציה הסירו את ההסתייגויות שלהם.  הישיבה צולמה ושודרה בשידור ישיר בפייסבוק וההקלטה נמצאת בדף הפייסבוק של העירייה, שם יכול הכתב לקבל תשובות לשאלותיו".