בית הדין האזורי לעבודה בחיפה הורה לעיריית חדרה וחברת התיירות העירונית "נחלים", להחזיר לאלתר את גדי מהרט לתפקידו כמנהל בית המורשת ליהודי אתיופיה, שנמצא באחריות "נחלים".

מהרט, שניהל במשך שנה וחצי את בית המורשת בחדרה, הודח לפני כחודש מתפקידו, וזאת, כך הוא טוען, על רקע פוליטי. מהרט טוען, כי שילם במשרתו אך ורק כדי שראש העירייה, צביקה גנדלמן ירכיב קואליציה.

גדי מהרט, טספאי אדרג'או. "קורבן של ההסכם" | צילומים: אלבום פרטי, אלעד גרשגורן

בעקבות הדחתו פנה מהרט בשבוע שעבר לבית הדין האזורי לעבודה בחיפה, בבקשה דחופה למתן צו נגד חברת "נחלים", המורה לה להשיבו לאלתר ובלי דיחוי לתפקידו. בדיון שהתקייים ביום שני נתן בית הדין צו ארעי, המורה לעיריית חדרה ול"נחלים" להימנע מפגיעה בתפקידו של מהרט או בתנאי העסקתו, וכן לאפשר לו לחזור לאלתר לתפקידו כמנהל בית המורשת ליהדות אתיופיה.

מהרט, 49, תושב חדרה, שימש החל משנת 2014 כיועץ ראש העירייה לענייני יוצאי אתיופיה, שרבים מהם מתגוררים בעיר. במסגרת תפקידו כיועץ, המליץ מהרט להקים מרכז מורשת לכל הקהילה האתיופית. מהרט שימש כרוח החיה בנושא. הוא דחף ויזם, עם ראש העירייה, את מיזם הקמת בית המורשת בשנת 2017. המרכז הוכפף ל"נחלים", החברה העוסקת בניהול כל אתרי התיירות של חדרה, ואשר ראש העירייה משמש כיו"ר הדירקטוריון שלה.

מיד לאחר הקמת המרכז נערך מכרז פומבי חיצוני, ומהרט זכה בתפקיד מנהל המרכז למורשת יהודי אתיופיה, והחל למלא את תפקידו החל מחודש אוקטובר 2017, בהסכם עבודה אישי.

בכתב התביעה שהגיש מהרט באמצעות עו"ד ירון נאור, נטען, כי לאחר בחירתו של גנדלמן לקדנציה השנייה בבחירות שנערכו באוקטובר 2018, חבר גנדלמן לחבר הקהילה האתיופית שנבחר למועצת העיר, טספאי אדרג'או. לטענת עו"ד נאור, לאחר הקמת הקואליציה נקרא מהרט לפגישה עם גנדלמן, ובמהלכה הודיע גנדלמן למהרט כי חתם על הסכם עם אדרג'או, וכי התיק של ניהול בית המורשת יעבור אליו.

בכתב התביעה נטען, כי "בשלב זה לא הבין מהרט בתמימותו כי הוא קורבן של ההסכם, וכי בעתיד הקרוב יוגש ראשו על מזבח שלמות הקואליציה העירונית", ציין עו"ד נאור.

בדיון שהתקיים השבוע הורה בית הדין לצרף את עיריית חדרה כמשיבה בתיק, ולהגיש תגובה מנומקת עד יום 26 בחודש. הדיון בבקשה נקבע ל-15/3.

אדרג'או מסר: "בהסכם הקואליציוני קיבלנו את תיק המורשת ליהודי אתיופיה ואני עוסק למען העדה. אין לי שום קשר לגדי ולטענות שלו והוא עובד של נחלים והעירייה".

מעיריית חדרה ומ"נחלים" נמסר: "העובד גדי מהרט לא הודח מעבודתו בחברת נחלים, להיפך. בעקבות החלטת העירייה לאייש את התפקיד בעובד עירייה מן המניין, במסגרת איוש תקנים, הוסט מהרט לתפקיד אחר בחברת נחלים, ועל כן לא ברור מדוע הוא טוען כי פוטר מהחברה".