לאחר משא ומתן ממושך הודיע יניב דרי, העומד בראש סיעת "מחוברים" שסיעתו לא תצטרף לקואליציה שבונה ראש העירייה צביקה גנדלמן. מחוברים היא הסיעה שקיבלה הכי הרבה קולת כתנועה בבחירות האחרונות ולה שלושה מושבים במועצת העיר שאותם מאיישים, יניב דרי, רונן הילך ורון שגן.

בהודעה רשמית שפרסמה הבוקר (א') נכתב: "אנו, סיעת מחוברים, החלטנו לסיים את המשא ומתן לכניסה לקואליציה העירונית, כיוון שהנהגת העיר הנוכחית אינה מעוניינת בשותפות אמיתית בניהול העיר ואינה מפקידה בידינו את הכלים והסמכויות להובלת השינויים הדרושים לשיפור איכות חיי התושבים, בחינוך ותרבות, בתשתיות, בפנאי ובילוי, בקהילה ועוד.

חבר המועצה יניב דרי. צילום: איתמר רותם

"הגישה הריכוזית בה ראש העירייה והמנכ"ל הם האנשים שיחידים שהינם בעלי סמכות, ומנהלים את העיר בפועל, הוכיחה את עצמה ככישלון. אנו עדים לבעיות תשתית קשות בשכונות הותיקות, חוסר בבינוי מוסדות חינוך בשכונות החדשות, וחוסר במתקני פנאי וספורט ראויים לכלל הנוער בעיר. השירותים השוטפים בתחום הניקיון והגינון טעונים שיפור משמעותי, והכבישים בחדרה במקום הראשון מבחינת מסוכנות לבני נוער".

עוד ציינה הסיעה: "אנו עדים למשבר קשה בעסקים במרכז העיר וחוסר משמעותי במקורות תעסוקה. מעל העיר עומדות גם תכניות ממשלתיות משמעותיות ובעייתיות הדורשות מאבק כמו תוכנית הותמ"ל שמאיימת לרסק את העיר מבחינה כלכלית ושדה התעופה שיסב נזק גדול לתושבי העיר. לצידן של בעיות המקרו קיימות בעיות מקומיות הדורשות טיפול עמוק, דוגמת המטמנות באזור עין הים, בתי האבות הסיעודיים במרכז שכונת גבעת אולגה ועוד.

"ללא שותפות אמיתית לא נוכל לתקן את הדורש תיקון ולהיאבק על עתידה של העיר. איננו מעוניינים בג'ובים וכיבודים על חשבון עשייה אמיתית ויכולת להביא שינוי. המחזה המקומם שבו חברי מועצה מרימים את ידם אוטומטית בהצבעות מועצה ללא הבנה על מה הם מצביעים ומהן ההשלכות של הצבעתם חייב להפסק.

יניב דרי עם צביקה גנדלמן (צילום: דוברות עיריית חדרה)

"הציבור שלח מסר ברור בבחירות האחרונות והחליף יותר ממחצית מחברי המועצה. הוא גם צמצם את גודלן של הסיעות הסקטוריאליות ובחר בראש העיר המכהן על חודו של אחוז. זו הייתה אמורה להיות קריאת השכמה לראש העיר והרשימות הותיקות יותר, אך נראה שמשחק הכיסאות ויציבות קואליציונית חשובים יותר בעת הזו מניסיון אמיתי לשפר ולהשתפר".

ב'מחוברים' אומרים כי ימשיכו להילחם עבור תושבי העיר. "נמשיך לפעול בעד מימוש המצע מחד, ונגד כשלים ושחיתות מאידך, מספסלי האופוזיציה, ונייצר אלטרנטיבה שלטונית מלאה. אנו קוראים לשאר הסיעות במועצה לחבור אלינו לאופוזיציה משמעותית, להובלת שינוי אמיתי, ולא להסתפק בג'ובים ריקים מתוכן והצבעה אוטומטית, מתוך חוסר ידע או חולשה, מספסלי הקואליציה".

את ההודעה הראשונית על ההליכה לאופוזיציה פרסם יו"ר הסיעה יניב  דרי עוד ביום שישי בבוקר ברשת החברתית. הודעתו גררה תגובות רבות מתושבי העיר, חלקם תמכו וחלקם התאכזבו מפני שלדעתם לא יהיה ניתן להשפיע מעמדת האופוזיציה, להם ענה דרי: " היתה חוסר נכונות של ראש העירייה להאציל סמכויות ביצוע ולייצר שותפות אמיתית בניהול העיר, גם מבפנים בלי סמכויות אי אפשר להשפיע, להחליף פחים או ללכת לאירועים לא נחשב להשפיע".

גיל שגן חבר הסיעה ואחיו של חבר מועצת העיר הטרי רון שגן, הוסיף: " ניתן לעשות שינוי גם בתור תושב פשוט. העובדה היא ששדה התעופה ושכונת הותמ"ל המוצעים הגיעו לתודעה והוקפאו לתקופה כתוצאה מהפעילות בהובלתנו כתושבים. כחברי מועצה קולנו ישמע אף יותר. כמובן שהכי קל לשנות מתוך הקואליציה, אך רק במידה ואתה מקבל סמכויות אמיתיות. כרגע, כל חברי הקואליציה חסרי יכולת להשפיע באופן מהותי. בדיוק כמו בקדנציה הקודמת".

רונן הילף, חבר המועצה מטעם מחוברים גם ענה לביקורות שהופנו בנוגע לכישלון המשא ומתן עם ראש העירייה וכך כתב: " באנו נטולי אגו לחלוטין, כי באמת שמדיניות ציבורית והתנהלותה למען התושבים היא מעל הכל. לצערנו השלטון הנוכחי ריכוזי מאוד, המנכ"ל בתפיסת עולמו לא תורם לביזוריות ולו הקטנה ביותר, הסכמנו לוותר על סגן ושכר על מנת שנממש את חזוננו. צביקה אכן ניצח את הבחירות, הוא עשה זאת עם הכלאות לא אידיאולוגיות, אבל ניצח בכל זאת דקה 90. מצד שני הבט סביבך ותראה לי כמה ראשי ערים במקומות שיש בהם 21 מנדטים הכניסו 2 מנדטים בלבד! מה הנתון הזה אומר דה פקטו?

על כן נדרשה גמישות מצד שני הצדדים, הן מצדנו בהבנה שבמשא ומתן צריך לוותר(במקרה שלנו סגן שבקלות מגיע מתוקף הסיעה הגדולה ביותר)ומהצד השני, ביזוריות נדרשת לסיעה שקיבלה את אמון הציבור(לצביקה עדיין יישארו המון סמכויות, הכל בסדר), במצב עניינים כזה כשאנחנו מעט מבינים מה המשמעות להיות כמעט כלום ונספח למנכ"ל ולראש העיר אז לא זו הדרך. מצטער שיש אכזבה, מובן לחלוטין".