מיקס חדרה (צילום: איתמר רותם)

ישיבת המועצה המקצועית הראשונה לקדנציה החדשה בחדרה שנערכה אתמול (26.12), הפתיעה בעוצמת הנושאים שעלו על סדר היום, ובראשם הנושא הלוהט והשנוי במחלוקת – פתיחת עסקים בשבת באיזורים שונים בעיר.

חוק העזר העירוני המצוי כיום מאפשר פתיחת מסעדות ובתי קפה בפאתי העיר, אך כעת מנסים חברי מועצה שונים להעביר מהלך לפיו גם עסקים אחרים – מרכולים, חנויות בגדים וחשמל ועוד – יוכלו להחליט האם לפתוח את העסק ביום המנוחה (שבת) – מבלי להיקנס.

הדיון הארוך בנושא בישיבת המועצה, גרר כצפוי אמוציות. שי ברכה, חבר המועצה מסיעתו של ראש העירייה צביקה גנדלמן, הוא זה שהעלה את ההצעה הראשית והנרחבת, ובהמשך העלו חברי סיעת "מחוברים" – הצעה לסדר נוספת העוסקת גם היא בפתיחת עסקים בשבת אם כי ברמה מצומצמת מההצעה של ברכה.

ישיבת מועצת העיר חדרה, אתמול | צילום: שירות מיינט

שי ברכה: "הזמנים משתנים, העיר חייבת לבצע שינוי"

כשמולו חברי הסיעות הדתיות בעיר, היה ברכה הראשון לדבר ופירט על הצעתו תוך שהוא מתנסח בבהירות ומנסה שלא להלהיט את הרוחות עם דבריו. "זה נושא חשוב שעומד לפתחנו", אמר ברכה. "מתוך בחירה ולא מתוך כפייה – זה מה שהציבור החדרתי בחר. כל אדם בוחר כיצד לממש את החופש שלו. הציבור בחר שינוי והציבור דורש שינוי והתאמת אורח החיים המתאימים לו ולתקופה. הציבור מוצא עצמו במירוץ אחרי הזמן לעבוד, לפרנס, ללמוד, לגדל משפחה ועוד. כל שנותר לנו הוא לבחור כיצד לנצל את הזמן החופשי שלנו בבילוי, קניות וכמובן גם במנוחה".

ברכה הוסיף: "העיר חייבת לבצע שינוי. היא מצויה בהתפתחות גדולה והשלב הבא הוא התפתחות העסקים בה. יזמים רבים רוצים לפתוח עסקים כאן אך הם מבינים כי לא יוכלו לממש את עסקם בימים הכי חזקים בשבוע – סוף השבוע. פתיחת עסקים בשבת יצור גלגל קסם של אווירה עסקית המאפשרת לכל יזם להחליט על משך וימי פתיחת עסקיו. הציבור מסתכל עלינו ותוהה האם נאפשר לו את חופש הבחירה. מתוך בחירה נחליט האם לקנות בסוף השבוע, מתוך בחירה יחליט בעל העסק העם לפתוח את העסק או לנוח. חופש הבחירה הוא זה שיקבע".

ברכה פנה לחברי המועצה וביקש מהם להשאיר את האגו בצד ולהכניס את כל האיזונים הנדרשים על מנת שעסקים, חנויות וסופרמרקטים יהיו פתוחים בשבתות על פי בחירה של בעל העסק ובהתאם לאיזורים המוגדרים, כפי שפועלים כיום בחדרה.

האיזורים המותרים לפתיחת מסעדות כיום כוללים את מתחם המיקס במזרח העיר, מתחם מול החוף בדרום מערב העיר, ציר כביש 4, פארקים ועוד. ברכה מבקש להחיל את החוק החדש על איזורים אלה בנוסף על איזורי תעשיה, רצועת החוף, איזורי פארקים ועוד.

שי ברכה ובועז ביטון (צילומים: מאיה אהרוני, אבי רביבו)

"מובן שהסיעות הדתיות ידחו את הצעת הסדר הזו"

הסיעות הדתיות לא אהבו את ההצעה והביעו הסתייגויות רבות תוך שחלק מחברי המועצה אומרים במפורש כי יצביעו נגד ההצעה.

הרב בנצי נורדמן אמר לאחר מכן כי "מובן שנדחה את זה. חבל על הזמן. אם היו רוצים לעשות דיון רציני היו עושים אותו בנחת ובלי הצעות לסדר שדינן להידחות מעל השולחן. מאוד מפריע לי ששי ברכה מדבר בשם 'הציבור' למרות שהנוסח הזה בעייתי. בישיבה שנייה של המועצה – להגיש כזאת הצעה...תן נשימה, תן להכיר את האנשים ולהתקדם. להניח על היום הראשון הצעה כזו – נראה לי תמוה".

בועז ביטון הוסיף: "סיימנו מערכת בחירות בעייתית עם הרבה שנאה והשתלחות. אני מעריך את שי שהביא את ההצעה ועמד בהבטחתו לציבור בוחריו אבל הדבר הזה מגיע לפתח המועצה וזה מה שחשוב. אומנם מספר חברי המועצה הדתיים בקדנציה הזו ירדו, אך מספר חובשי הכיפה – נשארו באותו מאזן. דווקא היום, תפקידנו לאחד ולא לפלג".

גדי אריאלי אמר: "זה לא נושא שצריך להעלות בישיבה הראשונה. לא צריך להתייחס לזה כדבר שהולך להפיל או להרים את העיר. יש עסקים שגם לא פותחים באמצע השבוע ולכן אולי צריך למפות את הנושא הזה בטרם הולכים להצביע".

חברת המועצה החדשה מירי נחשונוב אמרה כי יש לאפשר לראש העיר לבצע דיאלוג עם כלל הגורמים בטרם יביא הצעה לשולחן המועצה.

גנדלמן: "נדבר עם כלל הגורמים והציבור ונגיע להצעה למועצה"

ראש העיר צביקה גנדלמן הסכים עם גישה זו ואמר בסיכום הדברים: "שרון התייחסה לעניין החוקי והחלטנו לקיים דיון. אני מציע - בואו לא נקבל הצעה לא חוקית במודע. אני חתמתי על חוק העזר, שהתחילו לעבוד עליו טרם זמני בראשות העיר. אני הסכמתי לוותר על סמכויות ראש העיר בחוק ולהביא את זה להחלטה של מועצה – כדי שהסמכות לא תהיה רק שלי.

הטיילת בכפר הים (צילום: איתמר רותם)

"על בסיס זה ישנה אפשרות לפתיחת היכלי תרבות, קולנוע, בתי קפה ועוד, במרכזים שקבענו. אמרתי את זה יותר מפעם אחת – אני פתוח לדיון של נושא פתיחת מסחר בשבת. בסופו של דבר, אחרי שאגבש הצעה – אביא אותה לשולחן המועצה. אני מתחייב שהצעה הספציפית הזו לא תהיה משמעת קואליציונית ואילוצים פוליטיים. כל אחד יכול להצביע כראות עיניו בלבד, בגלל רגישות העניין.

"העסק מורכב. כרגע אנו מקיימים עליו דיון אבל אני לא מתכוון לדבר רק עם חברי המועצה בנושא. יש לי לגיטימציה לדבר עם הציבור ועם הבוחרים של כלל הסיעות כדי לגבש עמדה ולהביא הצעה לבסוף. אני רוצה תוך שלושה חודשים להביא את ההצעה או לעדכן אתכם – חברי המועצה, איפה אני עומד מבחינת הסוגיה הזו, ומשם נמשיך".