מסתורין עוטף בימים האחרונים את שריפת של העסק של חבר מועצת העיר, צ'יקו וקנין. האם מדובר בשרפה או בהצתה? התשובות מתחנת מכבי האש חדרה ומשטרת חדרה לא היו ברורות.

יום שישי נפתח באופן משמח עבור חבר מועצת העיר הטרי, צ'יקו וקנין. הוא הלך עם משפחתו לבלות בגבעת השלג בפארק נחל חדרה, אך בהמשך היום, עקב התדרדרות מצב הבריאות של בת ממשפחתו, נאלץ לנסוע לבית החולים ולהישאר שם. בשעות הלילה, בעודו נמצא בבית החולים וממתין להתאוששות בת המשפחה, הוא פתח את הפייסבוק ולפתע ראה את השרפה המתחוללת בעסק שלו בשידור חי.

החנות השרופה באולגה | צילום: איתמר רותם

"בסביבות עשר בלילה בשישי, בזמן שאני ממתין בבית החולים, אני משחק בטלפון ולפתע בחור מהשכונה עולה בשידור חי. לא האמנתי למה שאני רואה, העסק שלי עולה באש", סיפר וקנין ל'מיינט' והמשיך:  "החברים התחילו להתקשר אלי בוא בוא מהר, אבל כבר בשידור החי ראיתי שהכל שרוף בפנים.

"רציתי להגיע, אבל אז פשוט קרסתי בבית החולים, מהייאוש. מה היה יוצא לי אם הייתי מגיע? הזדעזעתי ממה שראיתי. העובדים שלי וחברים שלי היו שם מול החנות וגם מכבי אש וגם המשטרה. אמרו לבת שלי שהיתה במקום, שיגיע למחרת, יום שבת  בתשע בבוקר, חוקר שרפות.

"בשבת בבוקר, העובד שלי חיכה מ-9 בבוקר ועד 13 וחצי בצהריים ולא הגיע אף אחד. החברים הגיעו אלי בשבת לבית החולים, וסיפרו לי שראו שאחד החלונות לחנות היה שבור, באזור שלא נפגע כלל מהאש, כלומר, יש סבירות שמישהו שבר את החלון, כדי להיכנס פנימה ולהצית".

במוצ"ש, הגיע וקנין בעצמו לראות את הנזק ותיאר את מה שראה: "זה באמת מאוד מוזר. יש שני חלונות לחנות, איך זה שאחד מהם נשבר באזור שהאש לא פגעה? הרי אם האש היתה מגיעה לשם את גם השלט שיש לי בחלון השני היה נשרף, איפה נעלמה הזכוכית? אמרו לי במשטרה, שאולי הסיבה לשרפה  בקצר בסוללה של אופניים חשמליים, אבל אצלי זה כלל, אין מצב שסוללה נשארת מחוברת למטען חשמל לאחר שסוגרים את החנות וסוללה, למרות שהיא מסוכנת במגע עם האש, היא לא נדלקת מעצמה בזמן שהיא כלל לא פעילה".

חלון משמאל נעלם, באזור שלא נפגע. צילום איתמר רותם

ביום ראשון, לאחר שלא פגש בחוקר מטעם כיבוי אש, החליט צ'יקו לפנות את החנות, החנויות הצמודות לחנותו של וקנין לא נפגעו כלל, דבר היכול להעיד על עבודת הצתה מדויקת. וקנין: "מדובר במכה כלכלית קשה לפרנסה שלי, הרי כל התפקיד שלי כחבר מועצה הוא תפקיד ללא כל תמורה כספית. אני נולדתי באולגה ומעולם לא נוקב לי אפילו צמיג פה. זה הלם לא קל, אבל בסוף העיקר זה הבריאות של המשפחה והעיקר שיצאנו מבית החולים, עכשיו צריך לחשוב איך להמשיך הלאה".

נכון לאמצע השבוע: לא הוכן דוח שריפה ולא נפתחה חקירה

בשיחה עם מקורבים לוקנין, עלה החשש שמדובר בהצתה בהמשך לסכסוכים שפקדו את מנהלת רובע גבעת אולגה. רק לפני כמה חודשים, הושחתו רכבים של המנהלת ורוססו כתובות כנגד ראשת המנהלת נינה יוספיאן, וכנגד ראש העירייה במה שהצטייר לכאורה כמאבק פנימי על השליטה במנהלת.  לאחר הבחירות, במהלך מפתיע, הצטרף וקנין אל הקואליציה שהרכיב גנדלמן לאחר שהובטחו לו סמכויות רבות בתוך גבעת אולגה, כולל האחריות על אגף השפ"ע (שיפור פני העיר) בשכונה. בהמשך נודע כי לא כולם אהבו את עמדת הכוח החדשה והרשמית שקיבל וקנין בגבעת אולגה.

ב-17 לינואר נערך ניסיון פשרה בפגישה במשרד מנכ"ל העירייה, בין נינה יוספיאן עובדת העירייה העומדת בראש רובע מנהלת גבעת אולגה מאז יולי 2017  לבין וקנין. עד מהרה הניסיון נכשל עם הטחת האשמות הדדית.

הרקע לכך, היא עמדתו האישית וקנין, שטען בעבר כנגד אופן תפקודה ותרומתה של מנהלת הרובע בגבעת אולגה. סביב בעלי התפקידים נוצר סכסוך כאשר מקורות יודעי דבר מספרים כי גם עוד לפני בחירותו של וקנין למועצה, לא היתה ביניהם אחווה מדהימה.

כעת, יש החוששים כי על רקע הסכסוכים והרוחות הרעות, הוצתה חנותו של וקנין, אולם אין הוכחה למישהו ספציפי אשר ביצע את המעשה.

צ'יקו וקנין | צילום: אלעד גרשגורן

כמו כן, מקורביו של וקנין מבקרים באופן חריף את תחנת כיבוי האש חדרה, לאחר שפרסמו תגובה רשמית ובה נכתב: "לוחמי האש  נקראו לאירוע המוזכר מטה וביצעו פעולות כיבוי וכן נדרשה חקירה במקום, אך לא בוצעה בפועל זאת בעקבות שיבוש זירת אירוע".

בתחנת כיבוי האש מודים כי עקב שיבוש הראיות שנעשה בזירת השרפה לא ניתן לקבוע האם זאת הצתה מכוונת. הפינוי, כך אומרים בסביבת וקנין,  נעשה רק ביום ראשון כיומיים לאחר השרפה.

חבר המועצה טוען כי נאמר להם במפורש שחוקר השרפות יגיע בבוקר יום שבת והם חיכו לו במיוחד - ללא הועיל - כאשר אף אחד לא הגיע.

פנינו שוב אל תחנת כיבוי האש חדרה בשאלה מדוע לא נשלח חוקר שרפות למחרת כפי שוקנין טוען שהובטח לו.

מכיבוי אש נמסר כי כן הגיע חוקר, אך הוא הגיע בשעה 8:20 בבוקר שבת. לשאלת מיינט מדוע לא חיכה לנציג של וקנין כפי שנקבע בשעה 9 בבוקר, נאמר: "בלי לזלזל, אנחנו לא טכנאים של חברת כבלים. אנו לא נכנסים לשיקולו של החוקר אבל אם הוא הקדים או איחר, יש לזה סיבה שמתואמת / עודכן בעל העסק או מי מטעמו. במידה והם 'חיכו' משעה 09:00-13:30 והחוקר 'לא הגיע' , ניתן היה לחייג 102 ולברר, מה שאני סבורים שנעשה והם קיבלו מענה" .

מיינט פנה גם אל משטרת חדרה ומשם נמסר שכדי לפתוח בחקירה, נדרש  דו"ח כיבוי אש שחושד בהצתה. מכיוון שמתגובת מכבי האש ניתן להבין שדו"ח כזה לא אמור לצאת כלל - חקירת המשטרה בנושא מוטלת בספק.

ממשטרת מחוז חוף נמסר: "חבר המועצה מוזמן להגיש תלונה רשמית במשטרה".