המוסד לביטוח לאומי הכיר בתושב חדרה כנפגע עבודה עקב סיליקוזיס, מחלת הריאות שבה לקה כתוצאה מחשיפתו לחלקיקי אבק של צבע למדפסות.

התובע, בשנות ה-50 לחייו, עבד שנים רבות בתעשיית ייצור טונרים (צבע) למדפסות. הוא העיד על עצמו כבעל חזון אקולוגי, שראה פסול בהשחתה לריק, ולכן בחר למחזר טונרים בעצמו. "הייתי מקבל מחסניות ריקות משומשות של טונרים למדפסות לייזר, מפרק ומנקה אותן בעזרת אוויר דחוס, ואז ממלא אותן באבקת טונר חדשה", סיפר.

צילום : pixabay

לטענתו, עבד בעבודה זו כעשר שעות ביום, והיה חשוף לאבק של טונר, וכן לטלק שמכניסים למחסניות המחודשת. בשנת 2016 נשלח התובע לצילום חזה עקב שיעול טורדני. ממצאים בבדיקה הביאו להפנייתו לבדיקת נוספת, ובה נמצאו פירורים זעירים של סיליקה המרמזים על מחלת סיליקוזיס. עקב כך, הגיש התובע תביעה בבית הדין האזורי בחיפה נגד המוסד לביטוח לאומי, כדי שיכיר בו כנפגע עבודה.

כתב התביעה הוגש באמצעות עו"ד אורן בושרי, ובו נטען, כי תנאי עבודתו של התובע, שתוארו, והחשיפה התעסוקתית לחומרים ממדפסות — גרמו למחלת הריאות שממנה הוא סובל. “אלמלא החשיפה לחומרים הללו לא היה לוקה במחלת הריאות".

המוסד לביטוח לאומי הודיע, כי הכיר במחלת הסיליקוזיס כפגיעה בעבודה, וכי אישר את התביעה, עקרונית. עו"ד בושרי ציין, כי מדובר בתקדים, שבו המוסד לביטוח לאומי מכיר במי שעסק במדפסות ובטונרים כנפגע ממחלת הסיליקוזיס.