אתמול (2.1) בשעות הצהריים נחתם ההסכם הקואליציוני האחרון, מול סיעת "זהות יהודית", הכוללת שני מושבים בראשות מלכיאל אלבז.

קודם לכן, נחתם ההסכם מול סיעת "העיר של כולנו" בראשות ניר בן-חיים ולה שלושה מושבים. כך שעם התוספת של עוד חמישה מושבים, עומד ראש העירייה גנדלמן עם קואליציה המתבססת על  13 מושבים מול אופוזיציה בה 9 מושבים.

חברי מועצת העיר חדרה החדשים. יש קואליציה | צילום: איתמר רותם

הקואליציה תורכב מסיעתו של גנדלמן, "חדרה בתנופה" ולה שני מושבים, "למען אולגה והשכונות" של ציקו וקנין ולו מושב אחד, "חדרה ביתנו" בראשות רומן גישר ולו שני מושבים, "עידן חדש" בראשות טספאי אדרג'או עם מושב אחד, "יחד למען חדרה" בראשות טל אליהו שקיבל שני מושבים והמצטרפים הטריים, "זהות יהודית" ו"העיר של כולנו".

באופוזיציה נותרו "מחוברים" שלהם שלושה מושבים, "הליכוד" עם שני מושבים, "ש"ס" ולה שני מושבים, "הירוקים והגמלאים" להם מושב אחד שאותה מאיישת חדוה יחזקאלי, אך לאחר מחצית התקופה תפנה אות מקומה לטובת סדי בן  דוד. 

המאבק המרכזי היה על התפקידים שבשכר, מכיוון שחדרה גדלה ועברה בשנת 2018 את ה100 אלף איש, נוסף תפקיד של סגן בשכר. כעת יש שלושה תפקידים נושאי שכר לחברי מועצת העיר - שני סגנים וממלא מקום.

ממלא המקום הוא כנראה התפקיד המבוקש ביותר, בעיקר, עקב העננה הקיימת בנוגע להמשך כהונתו של גנדלמן בעקבות המלצת המשטרה לפרקליטות להגיש כנגדו כתבי אישום.

במידה וגנדלמן ייבצר מתפקידו, ממלא המקום הוא זה שיהיה ראש העירייה בפועל. בשנה שעברה עשה זאת טל אליהו, אך עקב תוצאות הבחירות והרכב הקואליציה הנוכחי, אליהו לא יהיה ממלא המקום בקדנציה הנוכחית, אלא רק סגן בשכר.

בניין עיריית חדרה | צילום: איתמר רותם

את תפקיד ממלא המקום בשכר קיבל ניר בן חיים, שלו הסיעה הגדולה בקואליציה ואת תפקיד הסגן השני בשכר ימשיך לאייש רומן גישר. אכזבה נרשמה אצל חדוה יחזקאלי שכיהנה בקדנציה הקודמת כסגנית בשכר וגם אצל בועז ביטון מש"ס, שבינתיים ובאופן מפתיע נשארו מחוץ לקואליציה.

הצלחת הרכבת הקואליציה הסתיימה עם חתימתה של  זהות יהודית. מלכיאל אלבז העומד בראשה החליט לוותר על המאבק לתפקיד נושא שכר אבל ימשיך לכהן כמשנה לראש העיר. זהות יהודית תמשיך להחזיק בתיק שיפור פני העיר, לעמוד בראשות ועדת הכספים, ותקבל נציגות ביחידות הסמך השונות של העירייה.

השר משה כחלון עם ניר בן חיים בסיור בחירות בחדרה | צילום: שירות מיינט

ניר בן חיים מסר ל'מיינט חדרה': "מתוך אחריות ושותפות ביני לבין ראש העיר אנחנו רואים את החשיבות לתת את השירות לתושבים".

מועד החתימות הסמוך על כניסה לקואליציה של "העיר של כולנו" ו"זהות יהודית", העלה תהיות בנוגע לשיתוף פעולה בין שתי הסיעות גם לכך הגיב בן חיים: " בינינו לבין זהות יהודית אין בלוק ואין הסכמים חשאיים. אנחנו שתי סיעות חברתיות עם הבנות ברוב הנושאים הנוגעים לטובת העיר. יוסי, מלכיאל וגבריאל חברים טובים שלנו ואנחנו מברכים על כניסתם לקואליציה מיד לאחר כניסתנו".

מסיעת זהות יהודית נמסר: "הנהלה חזקה ויציבה חשובה מאוד לטובת התושבים. ויתרנו על השכר ונהגנו באחריות למען המשילות. אנחנו שמחים להמשיך ולשרת את הציבור באותם תפקידי מפתח".