אם ראיתם שוטרים רכובים על אופניים שחוצים את חדרה במהירות, לא התבלבלתם. מדובר ביחידת הסיור הרגלי של משטרת חדרה. באחרונה הצטיידו שוטריה באופניים חשמליים מיוחדים, שמאפשרים להם הגיע לכל מקום בזמן קצר, ולטפל בבעיות בוערות, כמו חסימת רחובות, חטיפות תיקים, סכסוכים בין בעלי חנויות ואפילו סוגיות של פינוי אשפה. בשיטה זו הם מגבירים את יעילות עבודתם. היחידה החדשה כבר רשמה הצלחות בהורדת רמת הפשיעה בעיר, ובכוונת המשטרה לתגבר אותה בכוח אדם נוסף.

בכל בוקר יוצאים שוטרי יחידת השיטור הרגלי, כולם שוטרי קבע, מיומנים, ותיקים ובעלי ניסיון רב במגע עם הציבור, לפעילות במרכז העיר או במרכזי היישובים שבגזרת התחנה. כל אחד מהשוטרים עולה על אופניו ומגיע ליעד הפעולה שבגזרת התחנה. השוטרים כבר מוכרים בקרב הציבור, ועם הזמן הם הפכו לחלק מהנוף. "אנחנו מכירים אותם. לא נפתח את יום העבודה שלנו בלי לראות אותם ולדבר אִתם. זה נותן לנו תחושת ביטחון, יש על מי לסמוך", אומר בעל עסק במרכז חדרה.

ווטסאפ משותף

היחידה הוקמה אמנם לפני כשנתיים, אך רק באחרונה צוידו שוטריה באופניים חשמליים. מדובר באופניים עם לוחות זיהוי של המשטרה, שעליהם מותקנת מערכת אזעקה להולכי רגל.

שוטרי הסיור הרגלי. תמיד מגיעים ראשונים | צילום: אלעד גרשגורן

מפקד היחידה, רס"ב טל דוד, מספר, כי האופניים הם כלי ניוד מהיר המסייע לשוטרים להגיע בזריזות לזירות האירועים. "שוטר רגלי שמוזעק לאירוע מגיע על האופניים, לפני כל כלי רכב. הוא יכול לעבור פקקי תנועה, לחצות שכונות ולעבור בסמטאות. לכן, הדבר הזה מצליח, ושוטרי היחידה תמיד מגיעים ראשונים".

לדבריו, שוטרי היחידה יכולים גם לעקוב אחרי חשודים שבורחים ברגל ולהשיג אותם. בנוסף, אומר רס"ב דוד, נפתחה קבוצת ווטסאפ לבעלי העסקים בחדרה, הקשורים ישירות לפיקוד היחידה. "הקבוצה הוקמה לצורך קבלת תלונות או הודעות מבעלי העסקים. ההודעות מגיעות אלינו ישירות, כך שמתאפשר לנו להגיב במהירות. השירות הזה נותן מענה חיובי וכבר הוכיח את עצמו", הוא אומר.

רון חילביץ', בעליה של חנות "קופיקס" ברחוב הנשיא, מספר על הקשר הייחודי עם היחידה: "אנחנו, בעלי העסקים, נמצאים בקבוצת ווטסאפ הקשורה לשיטור הרגלי, ואנחנו מדווחים מיד על כל דבר שמציק לנו. זה יכול להיות אדם שעומד בפתח העסק ומפריע לנו, גניבה או קטטה מחוץ לחנות. כל הודעה מתקבלת בקבוצה, ומקבלת מענה מהיר וחיובי".

מטרת הקמת יחידת השיטור הרגלי, המונה עשרה שוטרים, היתה להעניק תחושת ביטחון לבעלי העסקים ולציבור. היחידה פועלת במרכז חדרה, במתחמי קניות, בפארקים ציבוריים, בחופי הים ובאזור משרדי הממשלה. "תפקיד היחידה הוא טיפול בכל אירוע שמטריד את הציבור", אומר רס"ב דוד.

רפ"ק אסי אשור, קצין השיטור הקהילתי בתחנת חדרה הממונה גם על היחידה, מדגיש, כי מדובר בשוטרים מיומנים שעושים מאמץ שמפגש שלהם עם הציבור לא ייגמר בדוח. "כל מפגש יכול להסתיים בחיוך או באזהרה בעל פה. אנחנו לא מחפשים לפתור את הבעיות בדוחות, אלא בהסברה", הוא אומר.

קשישים על הכוונת

שוטרי היחידה מטפלים באירועים הנוגעים לאיכות חיי התושבים ובעלי העסקים. כך למשל, בכל 28 בחודש, היום שבו מקבלים הקשישים את הקצבאות, מסתובבים השוטרים סמוך לבתי הדואר, כדי לסכל חטיפת תיקים. "בתאריך זה יש ריבוי של חטיפות תיקים. כבר סיכלנו לא מעט אירועים מהסוג הזה", אומר דוד. "אנחנו מסתובבים בכל המקומות שבהם נמצאים הקשישים, מסבירים להם איך לנהוג, וממליצים להם לא למשוך סכום כסף גדול בבת אחת. היחידה שמה לה למטרה את נושא חטיפת התיקים, וצימצמה את מספר האירועים האלה שמתרחשים ברחובות. אנחנו פועלים גם נגד פריצות במרכזי קניות וגניבות בחופי הים".

חילביץ' אומר, כי מאז ששוטרי היחידה נמצאים בשטח מרגישים בעלי העסקים ביטחון רב יותר, ולא מעט בעיות נפתרות במהירות. "פשוט מאוד, הם מקצרים לנו את הדרך בכל פינה. די בכך שאני שולח הודעה למפקד היחידה ומיד מקבל מענה, זה פותר לי את הבעיה".

רס"ב דוד מציין, כי השוטרי היחידה מטפלים גם בבעיות של פינוי אשפה. "אם בעל עסק מוציא אשפה מחוץ לחנות לא ביום הפינוי, השוטרים מודיעים למחלקה בעירייה והם נותנים מענה. יש לנו קשרים עם כל קציני הביטחון ומנהלי המחלקות ברשויות, כדי לעבוד בשיתוף פעולה".

בעלי העסקים ושוטרי היחידה מציינים לטובה את הקשר ביניהם, ובעיקר באמצעות קבוצת הווטסאפ. "זה עובד נהדר ואף מסכל עבירות פליליות", אומר רס"ב דוד. לדבריו, באחד המקרים נתפסה אשה עם בנה הקטן לאחר שעשתה "מסע" קניות וגנבה מעסקים בחדרה. "באמצעות הקבוצה הצלחנו לעלות עליה ולהגיע לעסקים אחרים שגנבה מהם".