יוסי אהרוני בים. צילום: ניר שליי

בחודשים האחרונים המאבק כנגד הקמת אסדת הגז במרחק כ10 קילומטר מהחוף צפונית לחדרה עלה שלב, דרך ניסיון הקמת כפר אוהלים בחוף דור, ודרך הפגנות בת"א. אחד ממובילי המאבק הוא תושב עין הים, יוסי אהרוני, נשוי ואב ל2 בנות המתגורר בחדרה בחמש שנים האחרונות.

ביום יום מכהן אהרוני כמנכ"ל חברת ליאוני קוריאן וגם יועץ בשיטת NLP, אך מאז שנחשף בתחילת השנה למאבק כנגד האסדה, הפך אט אט להיות אחד מהפעילים המרכזיים כנגד הקמתה כה קרוב אל החוף.

מתי נחשפת לעניין הקמת האסדה? ומדוע החלטת שאתה מתגייס להיות פעיל כנגדה?

"נחשפתי לעניין האסדה בערב הסברה שהתקיים בכפר ויתקין בתחילת שנת 2018 ,מייד לאחר ערב ההסברה, יצאתי בתחושה שמחובתי וחובת  כל מי שנחשף לעובדות המדאיגות, לפעול. המידע העיר בי תובנה שההחלטה להקים אסדה במרחק 10 ק"מ מהחוף נעשתה מאינטרסים כלכליים אישיים של כוחות גדולים ושכתוצאה מכך כולנו עלולים להיפגע הן בתפעול השוטף היום יומי כגון זיהום אויר חמור, מתכות כבדות במי הים ובמקרה של תקלה אנחנו חשופים לאסון שלא נראה כמותו במדינת ישראל. חשוב לציין שהמאבק הוא לא נגד הגז אלא הוא בעד לעשות זאת בדרך נכונה שתשמור על בריאות והאינטרס של כל אזרחי מדינת ישראל ".

קיימת גם סכנה לזיהום אוויר. אסדת לוויתן, צילום: אמוץ אוסרי

מדוע אתה חושב שהקמת האסדה כפי שמתוכנן היא מהלך מסוכן?

"ישנם סיבות רבות מדוע אני יודע שזה מסוכן, יש לנו דוגמא של אסדת תמר שנמצאת 23 ק"מ מחופי אשדוד – אשקלון שנמצאה מזהמת יותר מכל מפעלי בז"ן ואת תוצאות הזיהום אנחנו מתחילים להרגיש. לצורך ההבנה של הנושא יש להבין מה משמעותה של אסדה, אסדה בעצם תפקידה הוא לנקות את הגז שיוצא מלוכלך מבטן האדמה כלומר תהליך זיקוק = מפעל פטרוכימי, למפעל פטרוכימי במרחק 10 ק"מ מהחוף ישנם סיכונים רבים, החל מזיהום אויר, זיהום הים, זיהום המים ומתקני ההתפלה, סיכון ביטחוני, אסון אקולוגי סביבתי. במפעלים שכאלו ישנן תקלות, חברת נובל אנרגי' אחת מהחברות השותפות בלוויתן הינה שיאנית התקלות במדינת קולורדו בארה"ב ואף נקנסה ע"י ממשלת ארה"ב בסכומי עתק ".

מה לדעתך צריך להיות הפתרון?

"הפתרון הוא פשוט וישים, כזה שנעשה בכל העולם, אסדה צפה עפ"י הבאר כלומר מעל איפה שנמצא שדה הגז מעמידים אסדה ותהליך הזיקוק נעשה ישירות מעל פי הבאר. חשוב לציין שליד מאגר לוויתן קיימים עוד 2 מאגרים כריש ותנין שבהם זכתה חברת אנרג'אן היוונית ושם הולכות להיות אסדות צפות כפי שתיארתי, החברה אף קיבלה תשבחות ממשלת ישראל על כך שבחרה בפיתרון של אסדות צפות על פי הבאר ".

כפעיל מרכזי, איך זה משפיע על חיי היום יום? מה הפעילות השוטפת במאבק ?

" לאחר ערב ההסברה פעילותי הראשונית היתה לחקור יותר ויותר לעומק את הנושא דרך קריאה, לאחר מכן התחלתי לארגן ערבי הסברה, בשלב כלשהו הרגשתי שאני רוצה לתרום יותר מיכולותיי ויחד עם צוות של עוד 7 גולשים הפקנו אירוע של שבירת שיא עולם למעגל הגולשים הגדול בעולם, אירוע זה מטרתו הייתה להביא לחשיפה נרחבת יותר לגבי המאבק ואכן ב 22.06.18 שברנו שיא עולם עם 992 גולשים וגולשות בחוף הדרומי בהרצליה, אותו צוות הפיק עצרת ב 01.09.18 בכיכר רבין בת"א עצרת שנחשבה לעצרת הגדולה ביותר בנושא סביבה שנראתה בישראל.

פעילותי במאבק נעשית בהתנדבות מלאה וללא ספק יש לכך מחיר, כפעיל במאבק אתה מקדיש שעות רבות לעיסוק בנושא בפרט כשאתה מוביל פרויקטים גדולים כגון הנ"ל ".

מה אומרים על המאבק זה בני המשפחה וחברייך קרובים?

" משפחתי הגרעינית שותפים מלאים למאבק, אשתי תמי הינה היוזמת של העצרת בכיכר רבין, בנותיי מעורבות בנושא, שאר המשפחה והחברים הקרובים מאוד תומכים הן במאבק והן בפעילות שלי ".

יוסי אהרוני | צילום: מיכה בוננו

מבחינה ריאלית, האם אתה מאמין שתצליחו לשנות?

" יש פה מבחן גדול יותר מהמבחן הריאלי, אני מאמין שלבסוף מי שצריך להתעשת ולדאוג לאזרחי מדינת ישראל יהפוך את ההחלטה ותוקם אסדה עפ"י הבאר ולא בקרבת החוף. חשוב שכל אחד יקדיש ערב אחד של שעה וילך לערב הסברה להבין במה מדובר, ארגון שומרי הבית מוביל את המאבק וכולל בתוכו אנשי מקצוע מכל התחומים, זהו מאבק שמעורב בו הרבה ידע, מעורבות ואכפתיות של אזרחים מתוך רצון אמיתי וטהור לשמור על המדינה".

מה הצעד הבא?

" במוצ"ש (6 לאוקטובר) החל מהשעה 19:45 יש הפגנה של ארגון שומרי הבית בקיסריה מול ביתו של ראש הממשלה, עם הסיסמה " אסדות גז ליד החוף: מחדל יום הכיפורים 2018. אזרחי ישראל דורשים מבנימין נתניהו: אתה חייב לעצור את האסון הזה!". פרטים נוספים יש גם בדף הפייסבוק של שומרי הבית ".