שלושה ימי אשפוז נדרשו לרופאי בית החולים 'הלל יפה' כדי לאבחן זיהום ברקמת המוח של ילדה בת 12, משם היא הועברה לבית החולים 'תל השומר', וזכתה לטיפול שגוי.

לאחר שלושה חודשים של מוות מוחי היא נפטרה. הורי הילדה באמצעות עו"ד אנה אונגר ממשרד עוה"ד אונגר־שויגמן הגישו תביעת על סך מיליוני שקלים לבית המשפט המחוזי תל אביב כנגד בתי החולים 'הלל יפה' ו'שיבא תל השומר'.

הלל יפה (צילום: לירן טטרו)

לדברי עו"ד אונגר, מומחים רפואיים אשר בחנו את המקרה, קבעו כי החשד שהילדה סבלה מזיהום של רקמת המוח היה צריך לעלות בשלב מוקדם יותר, וכך גם הטיפול התרופתי שבפועל ניתן באיחור קריטי. על פי כתב התביעה, אבחון וטיפול מהירים היו מונעים את המהלך הסוער והטרגי של המחלה. הילדה הגיעה לבית החולים 'הלל יפה' כשהיא סובלת מחום גבוה ומפרכוסים.

הילדה אושפזה במחלקת הילדים, תוך שהיא מתלוננת על כאבי ראש, דיבור לא ברור, בלבול וישנוניות. על אף סימנים ברורים אלו, טוענת עו"ד אונגר, רק ביום השלישי לאשפוזה, התחילו הרופאים ב'הלל יפה' בטיפול תרופתי אנטי־ויראלי מתאים, טיפול שקריטי להתחיל בו בסמוך לפרוץ המחלה.

אלא בכך לא הסתיים הטיפול השגוי בילדה, אשר הביא לבסוף למותה. לאחר שהצוות הרפואי ב'הלל יפה' העניק טיפול במנה אחת בלבד של תרופה, ניתנה הוראה להפסקת הטיפול, זאת חרף תוצאות הבדיקות שהתקבלו ובהן אובחן כי הילדה סובלת מזיהום ברקמת המוח. בשלב זה, עפ"י כתב התביעה, הילדה הועברה לבית החולים 'תל השומר' אך שם היא טופלה בטיפול שרק החמיר את מצבה.

עו''ד אנה אונגר |צילום: אלכס אלקסיינקו

לטענת עו"ד אונגר, ב'תל השומר' הועלה החשד כי הילדה סובלת מדלקת מוח אוטואימונית נדירה (ADEM, וזאת בניגוד לפענוח שניתן בבדיקת MRI, שעליו נרשם כי התמונה לא מתאימה ל-ADEM אלא לזיהום של רקמת המוח).

עקב החשד השגוי, ניתן גם טיפול תרופתי בקצב כפול מהמקובל, דבר שגרם להתדרדרות מהירה במצבה הרפואי של הילדה. שכתוצאה מהטיפול הרפואי הלקוי, נפטרה הילדה כעבור 11 שבועות מיום הגעתה לבית חולים 'הלל יפה'.

מותה הטרגי של הילדה לווה בגסיסה איטית וסבל בל יתואר נכתב בכתב התביעה, הוריה ששהו עימה במהלך אשפוזה בבתי החולים, היו עדים לסבלה של בתם, אך לא היה בידיהם להושיעה. "לנוכח מותה הטראומתי של בתם האהובה, נקלעו ההורים למצב נפשי קשה" סיכמה עו"ד אונגר.

מבית החולים הלל יפה נמסר: "כתב התביעה טרם הגיע לבית החולים. לכשיגיע, נגיב בערכאות המקובלות".