הגיעו להפגין. פעילי חדרה מחוץ לות"ל | צילום: מטה המאבק

כשאיום שדה התעופה מרחף מעל ראשם, יצאו בתחילת השבוע אוטובוסים שארגנה עיריית חדרה לעבר ירושלים למאבק חוצה מפלגות ברחבי בעיר -  נגד הקמתו של שדה תעופה במזרח חדרה.

בשעות הצהריים  התכנסה הועדה לתשתיות לאומיות (הות"ל) כדי לדון ולהצביע על מיקומו של שדה התעופה העתידי שנועד להחליף את השדה האזרחי שייסגר בהרצליה. למרות המחאה של תושבי העיר שהגיעו לירושלים להפגין, בשעות הערב כבר התפרסמה החלטת הועדה שברוב של 7 קולות מול 3 שכנגד, נבחרה חדרה כיעד המועדף להקמת שדה התעופה.

קראו גם >>  בשורה קשה לעיר: "שדה התעופה בהרצליה עובר למזרח חדרה"

כ-30 פעילים חברתיים הפגינו מחוץ לועדה. היו שם פעילים מ"מחוברים" תנועתו של יניב דרי, שאף הגיע בעצמו והפגין כחבר מועצת העיר, היו שם פעילים "יחד למען אולגה" כולל צ'יקו וקנין שהודיע לאחרונה על ריצה למועצת העיר. הייתה שם קרנית קעטבי מתנועת "לטובת חדרה" בראשות איקי צור ועוד תושבים שנענו לקריאת העירייה להצטרף להפגנה. את העירייה ייצגו בוועדה סגנית ראש העיר חדוה יחזקאלי, מהנדס העיר ואדריכלית העיר שאף דיברו כנגד הקמת השדה.

לתוך דיוני הות"ל הורשו להיכנס מספר פעילים, כש-רון שגן, תושב שכונת בית אליעזר וחבר בתנועת "מחוברים" הורשה לנאום במשך 5 דקות ותקף את שיקולי הות"ל באופן מקצועי ממספר זוויות.

בין היתר אמר שגן לועדה: "הכי מרגיז אותי שבחלופות פסלתם את מגידו, ערד ושדה תימן, יש שם מנחתי מטוסים שכבר קיימים והפגיעה בתושבים היא הכי נמוכה. אם בית משפט בישראל ביקש מממשלת ישראל להעתיק שדה תעופה אזרחי בגלל מטרד רעש לעיר של מאה אלף תושבים שקוראים לה הרצליה, לא הגיוני להעביר את השדה לעיר אחרת בת מאה אלף תושבים שנקראת חדרה".

למרות דבריו של שגן הצביעה הועדה לאחר מספר שעות בעד המיקום של חדרה מזרח. לאחר שהתפרסמו תוצאות ההצבעה, ביקש שגן להגיב ולמסור לתושבי חדרה: "שלשום לא היה יום קל לעיר חדרה. היה מחמם את הלב לראות שם את ההתנגדות מכל מיני תנועות ברחבי העיר שהגיעו להפגין ולהגן על הבית, להגן על חדרה.

הגיעו להפגין. פעילי חדרה מחוץ לות"ל | צילום: מטה המאבק

"התהליך הזה שקיים הות"ל הוא בעצם הצגה של תהליך ולא תהליך אמיתי, הכוונה שלהם היא לבצע מחטף ולפנות את שדה התעופה בהרצליה במהירות רק כדי שיוכלו לבנות שם עוד יחידות דיור ולכן היו חייבים למצוא אלטרנטיבה  דחופה לשדה הרצליה. למרות שהפסדנו אתמול בקרב, לא הפסדנו במלחמה, להפך, הרבה מאוד אנשים וראשי רשויות, מהנדי מועצות שכנות, פנו אלי ואלינו בתום הדיון  וסיכמנו על שיתוף פעולה והקמת מטה מאבק משותף כנגד שדה התעופה".

יניב דרי מסר:  "היינו בדיון ביום שני האחרון בירושלים. הפגנו ומחינו נגד ניסיון המחטף שבוצע. במהלך השנה האחרונה התרענו, הזהרנו ודרשנו מראש עיריית חדרה וחברי הנהלת העיר להתנגד באופן נחרץ נגד הכוונה להקים שדה תעופה אזרחי.

המיקום העתידי של שדה התעופה בחדרה

"היה ניתן בשלבים קודמים להסיר את האיום מעל העיר חדרה כאשר לא היינו החלופה המועדפת. לצערי הרב ההתנהלות הכושלת סביב הנושא הובילה את חדרה לעלות בסולם התעדוף עד שהוכרזנו כחלופה המועדפת. אנחנו מתכוונים להקים מטה מאבק עם השותפים הטבעיים שלנו ממועצה אזורית מנשה ועם התושבים, ובשיתוף הגורמים המקצועיים בעיריית חדרה ולהוביל את המלחמה הזאת על הבית שלנו ".

איקי צור, מנכ"ל עיריית חדרה לשעבר המתמודד לראשות העיר מטעם תנועת  "לטובת חדרה", אמר כי "לצערי, נדמה שראש העיר עסוק במצוקתו הפרטית, לא מסוגל להתמודד ולטפל בנושאים החשובים ולכן תושבי חדרה הופקרו. כשכל הרשויות באזור הגישו התנגדות, בנושא הקמת שדה התעופה עיריית חדרה אמרה שאין לה עמדה בנושא. אני מתחייב להוביל מחאה ציבורית ולהתעקש עד שנעצור את התכנית". 

סגנית ראש העיר חדרה, חדווה יחזקאלי, התייחסה לנושא ביממה האחרונה. "מאחר והרוחות מתלהמות סביב עניין שדה התעופה במזרח חדרה, הריני להזמינכם לשיתוף ציבור בנושא המאבק שאנו מקיימים יחד עם מועצה אזורית מנשה ותושבי העיר", כתבה.

"חברים, עניין זה אינו פוליטי, מדובר בחיינו ובאיכות החיים של כל תושבי חדרה. מי שמוביל את המאבק הן משפטית והן ציבורית הוא המטה המשותף שהוקם לצורך כך עיריית חדרה יחד עם מועצה אזורית מנשה.
אין זה הזמן והעניין לפיצול כוחות על רק פוליטי, עלינו להתאחד במאבק משותף ורק כך נצליח.

"פעלנו ונלחמנו במלוא הכח וכך, אנו ממשיכים לפעול גם היום, כדי שלא ינחיתו עלינו שדה תעופה. כבר בימים הקרובים נעדכן בדבר מועד ומיקום הכינוס הציבורי". 

בעיריית חדרה כבר הודיעו כי יאבקו לצד המועצה האיזורית מנשה כנגד ההחלטה. 

ראש המועצה מנשה אילן שדה, אמר אתמול: "המלצת הותל על הקמת שדה תעופה במנשה חדרה נוגדת כל היגיון ומהווה פגיעה קשה מאד באיכות חיי התושבים ובשטחים הירוקים באזור . מטה המאבק המשותף למנשה ולעיריית חדרה יגיש עתירה כנגד ההחלטה והאופן ההזוי בו התקבלה וינהל מאבק ציבורי כנגד ביטול החלטה אווילית זו".

מהות"ל נמסר: "לאחר הליך תכנוני מקיף בו בחן צוות מקצועי אתרים פוטנציאליים עבור שדה תעופה חלופי עבור שדה התעופה הרצליה, החליטה הות"ל על הכנת תוכנית מפורטת לשדה תעופה שיוקם בחדרה-מזרח.

"חלופה זו התקבלה ברוב קולות. מדובר בשדה תעופה שישמש עבור תעופה קלה - טיסות חקלאיות, טיסות לצילום וטיסות כיבוי אש.

"חלופה זו נבחרה לחלופה המועדפת, לאור היבטים סביבתיים, תעופתיים, קרקעיים, כלכליים ותשתיתיים. הליך בחירת החלופה לווה בשיתוף ציבור רחב שכלל את ראש העירייה, מהנדס העיר, רשויות וגופים נוספים".