"היתה לי אשה מושלמת, מלכה שעשתה אותי מלך. אבל כרגע בלי מלכה אין מלך". כך אומר השבוע בכאב יגאל רובין, תושב חדרה, שאשתו מירב התמוטטה בשבוע שעבר ונפטרה ממפרצת מוחית. לפני שמונה חודשים לקה רובין בעצמו בדימום מוחי, אך ניצל.

האסון אירע תוך כדי ישיבת עבודה במשרד שבו עבדה מירב כמנהלת חשבונות. היא הובהלה באמבולנס לבית החולים הלל יפה, וכעבור שעה פונתה לבית החולים שיבא בתל השומר. בתום שני ימי אשפוז במחלקה הנוירו-כירורגית, היא הלכה לעולמה בגיל 43

"משהו קרה למירב"

רובין הוא דמות מוכרת בחדרה: הוא איש נדל"ן ותיק, שופט כדורגל והכרוז של הפועל חדרה, ונחשב לאחד האוהדים הכי שרופים של הקבוצה. מירב עבדה כמנהלת חשבונות באגף הגבייה בחברת "האחים פרישמן", בעמק חפר. בשנים האחרונות ניהלה את מועדון שנות ה-60 של בעלה, בגן שמואל.

בני משפחת רובין עם תמונת מירב ז"ל | צילום: אלעד גרשגורן​

חיי המשפחה המושלמים נקטעו ברגע גורלי אחד, ביום שני שעבר. "מירב היתה אשה בריאה מאוד. התאמנה במכון כושר, צעדה כל יום, רקדה ריקודי עם - אשה שמחה שטרפה את החיים", אומר רובין. "ביום שני בבוקר התכתבנו בווטסאפ, ודיברנו על זה שסגרתי לנו נסיעה לאילת. שאלתי אותה משהו, ואז היא נעלמה לי לכמה דקות. לא ייחסתי לכך חשיבות מרובה, תיארתי לי שהיא עם אנשים ואני פניתי לשיחות עבודה. תוך כדי שאני בטלפון, אני שם לב שמישהו מציק לי באינטנסיביות בשיחה ממתינה. זו היתה אחת העובדות מהמשרד של מירב, שביקשה שאגיע דחוף להלל יפה, כי משהו קרה למירב. לקחתי אתי את אחד הילדים וטסנו לבית החולים".

רובין מתאר את רגעי האימה: "התברר לי שתוך כדי שהיא דיברה עם הבעלים של החברה, נשמט ראשה. חשבו שהתעלפה, ניסו להעירה, זה לא הלך, ומיד הזמינו אמבולנס והנשימו אותה במקום. כשהגעתי למיון היא היתה בלי הכרה, מונשמת כשכל הדרך עשו לה החייאה. כל בית החולים עמד על הרגליים, ואני לא ידעתי אם זה התקף לב או אירוע מוחי. הטיסו אותה לבדיקת סי-טי. שם התגלה שהעורק הראשי התפוצץ ויש לה דימום מוחי. כשהוציאו אותה מהבדיקה הסתכלתי על כל הרופאים והאחיות ולאף אחד לא היה זמן לדבר אתי, הם מיהרו להעביר את הסי-טי למומחים בתל השומר".

לפני שמונה חודשים רובין עבר דימום מוחי. הוא התקשר לאחד הרופאים במחלקה הנוירו-כירורגית בתל השומר ואושפז בעצמו. "התקשרתי לבכיר הרופאים שם, והזכרתי לו שזה אני השופט כדורגל שהיה אצלו שמונה חודשים קודם", הוא אומר. "הוא זכר אותי ואמרתי לו בלחץ, בבכי ובצעקות שהוא חייב להציל את אשתי. לזכותו ייאמר, שהוא מיד שוחח עם הרופא בהלל יפה, וביקש להעבירה לתל השומר לאחר שהבין מה המצב. ניסיתי להציל אותה, לצערי לא הצלחתי. כשהגענו לתל השומר, מיד אמרו לנו ש'המצב קשה במיוחד'".

מירב רובין ז"ל (צילום מסך מהפייסבוק)

אצל רובין, כאמור, זה נגמר בנס. "חשתי כאבי ראש. מדדתי לחץ דם וראיתי שהוא בשמיים", הוא נזכר. "התלבטתי אם ללכת לישון, או להתפנות לבית החולים. מירב ליוותה אותי לבית החולים ושם הצילו את חיי. לצערי ההבדל הוא, שאצל מירב לא היו סממנים כמו כאב ראש, שבעקבותיהם אולי ניתן היה לזהות את האסון".

"חשבתי על נס"

בתל השומר נמסר לרובין, שהמצב של מירב לא טוב. בפגישות משפחתיות עם הרופאים המטפלים, כבר החלו להעלות את נושא תרומת האיברים. "בשלב מסוים ביקשתי מהרופאים לראות את הסי-טי שלה, והם כיבדו אותי והראו לי את התוצאות על מסך גדול", הוא מספר. "ברגע שראיתי את זה הבנתי שזהו, אין לי אשה יותר, ואז התחלתי לחשוב רק על נס. הבנתי רציונאלית שאין תקווה מבחינה רפואית, אבל חשבתי על כל דבר רוחני שיכול אולי לשנות את רוע הגזירה. פניתי למיסטיקנים, לאנשי רוח ולרבנים. חלק באו באמצע הלילה, נגעו בראש שלה, בה, אולי חשבתי שיתנו לה אנרגיה. הייתי מוכן להאמין בהכול, רק כדי להציל את האשה היקרה והאהובה שלי".

כשרובין הבין שהסוף קרב, עלה במוחו עוד רעיון אחד. הוא יצר קשר עם הזמר רותם כהן, שלפני כשבוע הופיע בחדרה באולם "רינה שני". מירב אהבה מאוד את הזמר, ואף זכתה להצטלם אתו ולספר לו כמה היא אוהבת את המוזיקה שלו. "רותם כהן הוא אהבת חייה אחריי. ממש האליל שלה, לכל הופעה שלו היא הלכה ומשכה גם אותי אתה", מספר רובין. "שלחתי לו הודעה, ביקשתי שיבוא. הוא התקשר אליי מיד. אמרתי לו, אולי היא תשמע את הקול שלך ויקרה לנו נס. האיש המיוחד הזה הגיע מיד עם הגיטרה. הוא החזיק לה את היד, היה אתה ברגעים האחרונים, לשיר לה הוא לא הספיק, כי כששבתי מהרופאים כבר דיווחתי לו, 'מירב מתה'".

"התפרקתי באוטו"

כהן סיפר על הרגעים האחרונים עם מירב בדף הפייסבוק שלו: "במוצאי שבת האחרונה הגענו להופיע בהיכל התרבות בחדרה. כמה דקות לפני שעליתי לבמה, שאלו אותי אם אפשר להכניס אשה מקסימה לפני שהכל מתחיל. היתה זו מירב רובין ז"ל.

"היא התקדמה אליי ולחשה לי באוזן - אני הולכת אתך לכל מקום. אחרי כמה דקות התחבקנו, לחצתי ליגאל המקסים את היד והם ירדו לצפות בהופעה. ביום רביעי, תוך כדי שאני קורא הודעות של בוקר, חיכתה לי הודעה מיגאל. הוא צירף את התמונה של שנינו, וכתב שאשתו היקרה לו מכל מורדמת ומונשמת במצב קריטי.

יגאל עם הזמר רותם כהן | צילום עצמי

"מיד צלצלתי, הוא אמר שמנתקים אותה מהמכשירים בתוך שלוש שעות ויש לו בקשה: אני הדבר שהיא הכי אהבה בעולם והוא רוצה שהיא תשמע אותי. לקחתי מונית לתל השומר... החזקתי לה את היד ודיברתי אליה גם בתוך עצמי... הרי רק לפני כמה ימים שרנו ביחד בהופעה שלי בקולי קולות. מה שקרה בדקות האלה כנראה אקח אתי לנצח. זכות גדולה בעבורי ללוות אנשים יקרים בחייהם, ולצערי הרב גם בדרכם האחרונה.

"יצאתי מהטיפול הנמרץ, והתפרקתי שם באוטו. אבל בעיקר קיבלתי את הגודל והפרופורציה האמיתית של כל דבר בחיים שלנו. אנחנו מתעסקים המון בשטויות, בלהיפגע, בלפחד, במה יהיה מחר, או בעוד שנה. המסקנה היא בעיקר שאנחנו אפילו לא יודעים כשטוב לנו, כמה שטוב לנו באמת".

מירב נקברה ביום חמישי בשבוע שעבר בבית העלמין החדש בעיר, בלוויית המוני אנשים, שליוו אותה בדרכה האחרונה, ביניהם ראש העירייה צביקה גנדלמן, והוא גם ספד לה.

"אם יש משהו שמנחם אותי בסיטואציה הזו זה שהיא לא סבלה", אומר רובין. "היא היתה אישה נהדרת, שדאגה לכל פרט בחיי ובחיי הילדים. בהספד שלה אמר גנדלמן 'יגאל זה הרעשן, מירב זה השקט שלו', וזה היה מדויק".

מירב הותירה אחריה שלושה ילדים, לידור בן 16, אגם בת 12 ונויה בת שש.