מנכ"ל האיגוד ניר סהר (מימין) ויו"ר האיגוד יעקב אדרי (צילום: איגוד ערים שרון כרמל)

איגוד ערים שרון כרמל רכש ציוד לניטור אשר נועד להקמת מערך ניטור לאיתור מזהמים אורגניים, לרבות בנזן, מאסדת הגז לוויתן המוקמת מול חוף דור וכן לשדרוג מערך ניטור האוויר של האיגוד.

השווי הכולל של הציוד הינו כ 2.5 מיליון ₪, והוא נרכש במכרז על פי חוק. הציוד כולל: 2 מכשירי BTEX לניטור מזהמים אורגניים : בנזן-טולואן, אתיל בנזן וקסילנים מהאסדה וכן ציוד עבור מערך ניטור האוויר של האיגוד ובכלל זה: מבנים חדשים עבור תחנות ניטור, מכשירי ניטור חדשים עבור מזהמים גזיים וציוד מטאורולוגי מתקדם.

מנכ"ל האיגוד ניר סהר ציין כי בכוונת האיגוד להקים מערך ניטור על חוף הים למדידת הזיהום מהאסדה אם וכשתחל פעילותה. בהקשר זה יש לציין כי האיגוד הצטרף לעתירת הרשויות המקומיות כנגד מיקום האסדה במרחק 10 ק"מ מהחוף ואף הוביל מהלך להגבלת היקף הפקת הגז בפוליגון הצפוני באסדת לוויתן כך שיעמוד על 2.4 מ"ק לשעה, בכדי למנוע זיהום סביבתי וסיכונים בריאותיים. כמו כן האיגוד הוביל את משרד האנרגיה להצהיר באופן חדש משמעי כי מתקן הקונדנסט באתר חגית- ישמש לשעת חירום בלבד, ובכך למעשה הוסר האיום על הקמת מפעלים פטרוכימיים מסוכנים במרחב האיגוד.

יו"ר האיגוד יעקב אדרי ציין," האיגוד מחוייב לשמור על בריאות הציבור ועושים הכל למען המטרה הזו.

אנו שותפים למאבק ותומכים בהרחקת אסדת הגז עד לפי הבאר , אך במקביל אנו נוקטים גם בפעילות להקמת מערך הניטור למדידת הזיהום מהאסדה כדי להבטיח את שלום הציבור גם בעת שתפעל".