אתר אור ירוק והמכתב (צילום מסך)

עיריית חדרה שלחה השבוע  (9.7) מכתב אל עמותת "אור ירוק" לבטיחות בדרכים בעקבות הודעה לעיתונות שהוציאה העמותה בשבוע שעבר בדבר הערים הכי מסוכנות לילדים בישראל בשנים האחרונות.

על פי ממצאי הבדיקה של אור ירוק, חדרה מצויה בצמרת הערים המסוכנות, על פי בדיקה של העמותה המתבססים על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. 

את הממצאים הבאנו גם כאן ב"מיינט חדרה". על פי הנתונים כ-0.6 ילדים נפגעו ב-2017 על כל 1000 איש, הכי גבוה בטבלה. בעירייה לא אהבו את הפרסום וכעת הם דורשים מאור ירוק לנפק את הממצאים שהובילו לפרסום הטבלה.

מתוך מכתב מנכ"ל עיריית חדרה לאור ירוק

"הננו לחלוק על נתונים אלה ואף רואים בהם כהוצאת נתונים כוזבים והכפשת העיר חדרה", כתב מנכ"ל העירייה יעקב זיגדון למנכ"ל אור ירוק ארז קיטה. "הנתונים שלכם אינם עולים בקנה אחד עם נתוני הרלב"ד (הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, ל"ט), המסתמכים גם הם על נתוני הלמ"ס".

בעיריית חדרה הודיעו לאור ירוק כי הם אינם מתכוונים לעבור לסדר היום בנושא. המנכ"ל זיגדון הוסיף במכתבו: "בטרם נפנה לערכאות משפטיות, על מנת שתחויבו להציכ על סמך מה הכפשתם את השם של העיר חדרה, פגעתם בתושביה ובתדמיתה בפני תושבי מדינת ישראל, אנו דורשים לקבל תוך שבוע מהיום את כל הנתונים שעל פיהם התבססתם לדבריכם והפצתם לכלי התקשורת, מבלי לקבל התייחסות ישירה מעיריית חדרה".

 יש לציין כי באור ירוק מוציאים הודעות על בסיס שבועי עם נתונים אודות מצב הבטיחות בדרכים, התאונות וההיפגעויות בערים ובכבישי ישראל. 

מאור ירוק מסרו בעקבות מכתב העירייה: "עמותת אור ירוק השיבה ב-4 ביולי לטענות עיריית חדרה והעבירה לעיונה את כל הנתונים שעליהם התבססה בדיקתה. חדרה היא אחת הערים המסוכנות ביותר לילדים ונמצאת בראש הרשימה בשנים האחרונות. במקום לעסוק בניסיון לעוות את הנתונים עצמם, טוב יעשו בעירייה אם יפנו את המאמצים להגברת הבטיחות בדרכים ולצמצום הסכנה לילדים.

"עמותת אור ירוק עומדת מאחורי כל הנתונים המבוססים על הלמ"ס, המקור הרשמי לנתונים של מדינת ישראל, ונכון תעשה גם העיריה אם תסתמך על מקור זה ולא על מקורות נתונים חלופיים. העמותה פועלת להעלות את הנושא לסדר היום ולהציל חיים. אנו מצפים מעיריית חדרה לתת דין וחשבון באופן שקוף אודות הצעדים אותם הם מתכוונים לנקוט על מנת לצמצם את מספר הילדים הנפגעים בתאונות דרכים בעיר בחודשי הקיץ".