צ'יקו וקנין | צילום: אלעד גרשגורן

תקרית מילולית חריפה נרשמה בשבוע שעבר בין המשנה לראש עיריית חדרה, רומן גישר, לבין הפעיל החברתי צ'יקו וקנין מ"יחד למען אולגה".

השניים התנגחו ביניהם מעל דף פייסבוק בשפה הרוסית, "חדרה רוסית". במסגרת זו הועלתה ידיעה על פעילות "יחד למען אולגה", שנלחמת על שמירת שם השכונה

בתגובות הטוקבקיסטים לידיעה זו, היו מי שיצאו נגד וקנין ופעילותו, וכינו אותו בשלל תארים. בשיאו של השיח כתב גישר: "צ'יקטילו".

אנדריי רומנוביץ' צ'יקטילו היה הרוצח הסדרתי, הקניבל והפדופיל המפורסם ביותר בתולדות ברית המועצות לשעבר. הוא הודה ב-56 מעשי רצח, בשנים 1990-1978, ונודע בכינויים כמו "הקצב מרוסטוב" ו"המרטש האדום".

רומן גישר | צילום: נמרוד גליקמן

וקנין קיבל הסבר על הכינוי, ונחרד מההתבטאות ומשרבוב שמו של הרוצח במהלך דיון על פעילותו החברתית. "חברים דוברי רוסית צילמו מיד את המסך והעבירו אליי", הוא מספר. "מארק פיסחוב, המומחה המוניציפלי והפעיל החברתי, גם הגיב שם ותקף את ההתבטאויות החריפות. אני דרשתי התנצלות וטרם קיבלתי".

טליה אנקונין, אחותו של וקנין ופעילה חברתית ב"יחד למען אולגה", הוסיפה: "בתגובות לידיעה על שינוי שמה של גבעת אולגה נכתב שצ'יקו מנסה לגרוף הון פוליטי, ואז גישר כתב מילה אחת - 'צ'יקטילו', והתחילה שם חגיגה של תגובות מתלהמות".

לדברי אנקונין, סמוך לאירוע שוגר לגישר מכתב מעורך הדין ניר אברמוב, ובו דרישה להתנצלות עד לתאריך 28/7/18: "יש גבול לכל דבר, ואם הם לא יתנצלו, נתבע אותם", אמרה אנקונין

רומן גישר מסר: "אני כמעט לא יודע מי זה צ'יקו וקנין, ראיתי אותו אולי פעם אחת. גם לא ידעתי מי זה צ'יקטילו בכלל. כתבתי צ'יקטילו כהלצה, ולפתע התחילו לכתוב לי איך אני מעז להגיד שצ'יקו וקנין הוא צ'יקטילו. פניתי אל וקנין כדי להסביר לו, אבל הוא לא ענה לי. פתאום קיבלתי מכתב מעורך דין ואיום שיתבעו אותי, איך הגיעו לחשוב על זה בכלל?"