שומרי הבית במחאת האוהלים |צילום: שומרי הבית

ארגון שומרי הבית, הנלחם למען הרחקת אסדות הגז מחופי ישראל, הקים אתמול (שבת, 7.7), עיר אוהלים באתר העבודות של נובל אנרג'י – ממזרח לכביש החוף 50  מ' צפונית למחלף זיכרון יעקב.

פעילי הארגון הקימו את עיר האוהלים כמחאה על תכנון הקמת אסדה לויתן בסמוך לחוף דור, והם קוראים לכל מי שבריאות הציבור בישראל חשובה לו לבוא עם אוהל ולהצטרף למאבק.

טל גונן, מיוזמי המאהל, ארגון שומרי הבית: "אסדת הגז של מאגר לוויתן לא תקום בסמוך לחוף דור אלא רק בעומק הים! אנחנו קוראים לכל תושב בישראל שלא מוכן שירעילו אותו לבוא ולהצטרף אלינו. די! נמאס לנו! אם מדינת ישראל לא שומרת עלינו אנחנו נשמור על עצמנו! הגענו הבוקר לאתר העבודות של נובל אנרג'י עם אוהלים ואין לנו כוונה לזוז מפה".

שומרי הבית במחאת האוהלים |צילום: שומרי הבית

טל מסביר: "המאבק להרחקת אסדות הגז מתנהל בחודשים האחרונים ועשרות אלפי תושבי ישראל נאבקים במטרה לשנות את תכנית הפיתוח המסוכנת של מאגר לוויתן, ותכניות דומות בעתיד, בדרישה למקם את אסדת הפקת הגז המזהמת במרחק של 120 ק"מ מהחוף כאסדה צפה מעל המאגר, כמקובל בעולם  ב- 97% מהמקרים של מאגרים במים עמוקים משנת 2010 ואילך.

"הקמת אסדות בקרבת חופי ישראל , מהוות מתקן פטרוכימי לניקוי הגז הגולמי, שעה שהן משמשות לניקוי גז בעיקר עבור יצוא, מהווה סכנה בריאותית עד לסכנת מוות עבור כלל תושבי ישראל. זאת בשל הסכנות להרעלת מי השתייה המותפלים והדגה וכן לחורבן הים והחופים".  

גונן מוסיף: "לא נאפשר בשום אופן להרעיל את תושבי ישראל. מתוכננות בהמשך הדרך אסדות נוספות לאורך החוף הישראלי, על פי דברי שר האנרגיה. לא נאפשר לזה לקרות! נחריף את הפעולות והטון ונמשיך בפעולות המחאה ביתר שאת, עד שאסדות הגז תורחקנה לעומק הים והמאגרים יפותחו מעל בארות הקידוח כמקובל בעולם כולו, כדי להפחית ולהרחיק את הסכנות.

"אנו קוראים לכל תושבי ישראל לבוא ולתמוך במאבק הקיומי הזה, לטובת חייהם וחיי ילדיהם, וכן לחשוף מידע שיסייע לנו בחקירת הסיבות מאחורי הקלעים שהביאו לקירוב האסדה אל החוף, באופן חריג ותמוה כל כך. אנו קוראים לראש הממשלה לקחת אחריות כמי שאחראי על שלום תושבי ישראל, שיסייע לנו בדרישתנו מול השר שטייניץ – כשר האנרגיה, התשתיות והמים - הרחק את האסדות. אל תרעיל את תושבי ישראל.

"שמור על מי השתייה שלנו, שאתה אמון עליהם. צא ולמד על ההשלכות הבריאותיות והסביבתיות הדרמטיות של אסדות גז בעולם, במתווה הפיתוח שאתה מקדם. עשה זאת ממש עכשיו, לפני שיהיה מאוחר מדי וייגרם נזק בנפש לתושבי ישראל. אני יוצא בקריאה דחופה למשטרת ישראל לחקור את הנסיבות שהביאו לקירוב אסדת לוויתן אל החוף".