חיבור רופף הגורם לעוד בזבוז מים, לא מדובר היה בצינור מקצועי

תחילת השבוע נפתח באירוע משמח לילדי העיר, במיוחד לילדי הציבור הדתי, באירוע מגלשות מים שנשכרו במיוחד מתקציבה של המחלקה לתרבות וקהילה בעיריית חדרה.

עם השימוש במים הייתה בעיה, כשאל צינור ברז כיבוי אש עירוני חובר באופן פיראטי צינור המים ששימש את האירוע. לפי הערכת מומחה בתחום המים שעימו שוחחנו, השתמשו המארגנים בכרבע מיליון ליטר שהוזרמו ללא כל פיקוח אל המגלשות ואל רחובות חדרה.

למרות שעיריית חדרה הודיעה מבעוד מועד בפוסט רשמי בדף הפייסבוק שלה שאין מדובר באירוע מטעם העירייה, ברז המים הגיע ישירות לתחומי רחבת מרכז מורשת ישראל של פנאי העיר שהינה עמותה עירונית השייכת ומתוקצבת על ידי עיריית חדרה. חשבון שימוש המים באופן פיראטי צפוי להגיע אל פנאי העיר ולהיות משולם בחלקו מהתקציב העירוני, כלומר, מכספי הציבור.

אירוע המגלשות בחדרה

"מיינט חדרה" ניסה לבדוק מי האחראי לשימוש ולבזבוז הלא מאושר של המים. מכיוון שמדובר בחיבור לברז כיבוי אש, פנינו תחילה לגורם בכיר במכבי האש שאמר: "הברז הוא עירוני ושייך לרשות המקומית, הוא לא של מכבי האש. כשאנחנו מתחברים לברז כזה אין בעיה, כל גורם אחר שמתחבר ללא אישור וסמכות - זו גניבה לכל דבר. לאחר שראיתי את הצילום מציק לי גם שהחיבור שם הוא מאולתר וכל המים נוזלים". 

תושב חדרה, שעבד בעבר בתחום המים (שמו שמור במערכת), נכח במקום בזמן האירוע. בזבוז המים צרם לו מאוד והוא אף שלח תלונה בנושא למוקד העירוני.

אותו תושב, חישב מתמטית את צריכת המים באירוע ושלח את החישוב גם למי חדרה וכך חישב: "לפי הכיתוב על הצינור המוליך כפי שנראה בתמונות, וללא תוספת נזילת המים בין ההידרנט לצינור אותה יש להעריך, ל- 3.5 באר מדובר ב 1001.5 ליטר בדקה. כפול שישים דקות, 60,090 ליטר לשעה. כפול ארבע שעות האירוע, 240,360 ליטר ועוד הנזילה מהחיבור שאינה מבוטלת".

המים זלגו בכמויות לכביש

כאמור, הערכתו המקצועית של התושב היא שימוש באירוע של בסביבות הרבע מיליון ליטר מים. אותו תושב גם סיפר ל"מיינט": "בעברי הרחוק, עבדתי בפארקי מים, שם השימוש במים לא גדול- כי הכל ממוחזר. המים מהמגלשות, חוזרים אחרי שעברו סינון, כך שמדובר במערכות סגורה. באירוע הזה, הכל נשפך לרחוב וגם חיברו את הצינור לברז באופן חובבני ונגרמה נזילה מיותרת ללא כל שימוש, כואב לי על בזבוז המים הזה". 

פנינו אל תאגיד המים העירוני "מי חדרה", אך לאחר שתגובתם לא הגיעה במהרה, פנינו גם אל דובר נציבות המים הארצי, שמאוד לא אהב את התמונות שקיבל ממיינט ולקח את הנושא לטיפולו האישי.

עוד באותו יום, הגיעה התשובה הרשמית ממי חדרה: "בעקבות פנייה של המוקד העירוני שעניינה התחברות למערכת המים העירונית, הגיע מנהל תפעול התאגיד למקום האירוע. בבדיקתו נמצא כי אכן בוצעה התחברות למערכת העירונית ללא מכשיר מדידה וללא אישור התאגיד, לטובת שימוש במגלשות ומשחקי מים.

"חיבור המים נותק באופן מידי, בוצעה הערכת מהנדס לכמות המים שנצרכה ויישלח חיוב לכרטיס המים שבשטחו התקיים האירוע, בהתאם לכללי תאגידי מים וביוב. התאגיד פועל בכל עת לאיתור מקרי חיבור שלא כדין ולמניעת הישנותם ומשקיע לצורך כך משאבים רבים. אנו מברכים על ערנות התושבים לשימוש מים ללא אישור ולבזבוזי מים, במיוחד בתקופה של חמש שנות בצורת רצופות הפוקדות את מדינתנו".

הצינור לא עמד בלחץ

אך כאן זה לא נגמר. פנינו אל עמותת "פנאי העיר" ושאלנו אותם האם פנאי העיר תשלם את הוצאות המים והאם העמותה קשורה להפקת האירוע? (לוגו שלה היה על כרזות פרסום האירוע למרות שבעירייה הוציאו פוסט שאין מדובר באירוע עירוני). בנוסף תהינו האם החיבור והשימוש במים היו בהתאם לתוכניות האירוע?

מפנאי העיר נמסר: "אנא הפנו את כל השאלות בנוגע לאירוע לבועז ביטון ומחלקת תרבות וקהילה".

רק בתחילת השבוע התראיין למיינט בועז ביטון, המשנה לראש העיר ויו"ר ש"ס זה היה ראיון ארוך ונרחב על חשיבות אירוע מגלשות המים לציבור, אז לאחר התחקיר פנינו שוב לביטון עם עוד מספר שאלות בנושא ובניהן מי אמור בסוף לשלם את חשבון המים? העירייה, פנאי העיר או מתקציב מחלקת תרבות וקהילה?

בנוסף שאלנו מי המפיק בפועל של האירוע והאחראי לחיבור צינור ברז מכבי אש, והאם המחלקה לתרבות וקהילה קיבלה אישור מהעירייה או כל גורם מוסמך אחר  לחבר את צינור המים לברז מכבי האש?

את תגובתו של בועז ביטון לא קיבלנו עד למועד פרסום הכתבה. 

פנינו לבסוף לעיריית חדרה ושאלנו כי אם אין מדובר באירוע עירוני כהצהרת העירייה בדף הפייסבוק מדוע חובר צינור המים לברז במתחם פנאי העיר (שהינו גוף עירוני הפועל תחת העירייה)?

נוסף, מי אישר למחלקה למחלקת תרבות וקהילה (שעדיין, בפיקוח העירייה) להתחבר לצינור הזה? מי המפיק של האירוע, האם המפיק של האירוע הוא עובד עירייה, וכן - מי אמור לשלום את חשבון המים על החיבור המדובר לברז המים?

מעיריית חדרה נמסר כי "כפי שציינתם, הארוע הופק על ידי פנאי העיר וחובר לטענתכם לברז בתחום המתנ"ס שגם עליו אחראית פנאי העיר.  אז בבקשה אתם מוזמנים לפנות לדוברות של פנאי העיר".