תמונה 6 מתחם החוף שמוכן למסיבה

ביום שני בבוקר, הלכו פקחי רשות הטבע והגנים על חוף חדרה, לחיפוש הטלות של צבות הים, האופייניות לתקופה זו בחוף חדרה.

בהגיעם סמוך לפארק נחל חדרה הם נדהמו לראות מתחם שלם המוקם ומגודר על החוף. מדובר באירוע שהיה אמור להתרחש מחר (27.6), מסיבה ענקית לאלפי חוגגים מרחבי הארץ בהפקת חברת טריפינג.

הבעיה? האזור הוא חוף ציבורי שבעקרון אינו ניתן להשכרה לגופים פרטיים. פקחים של המשרד להגנת הסביבה ופקחים מיחידת הפיקוח הארצית על חוקי תכנון ובנייה שהגיעו בליווי איריס ארבל מקהילת החברה להגנת הטבע בחדרה, הורו לסגור ולפרק את המתחם.

מתחם החוף שמוכן למסיבה

בהודעה בעמוד הפייסבוק של "נחלים", גוף סמך של עיריית חדרה, הצהירה החברה שעיריית חדרה וחברת נחלים לא אישרו את קיום האירוע. מנגד הציגו בעלי חברת טריפינג בפני "מיינט חדרה", עותק של חוזה החתום מול נחלים על השכרת האזור בחוף ואישור פתיחת תיק הליך הרישוי מול העירייה.

המסיבה תוכננה להיות מסיבת חוף מליל חמישי ועד צהרי יום שישי,  כשמיקומה נשמר בסוד גם בפני קוני הכרטיסים. על החוף החלו להקים מתחתם מושקע וציפו לאלפי חוגגים מרחבי הארץ שמחיר הכרטיס עמד החל מ250 שקלים. מפיקת המסיבה היא חברת טריפינג המפיקה מסיבות גדולות ברחבי ישראל.

המיקום נשמר בסוד. צילום מסך

בשיחה עם אורן הקנין מבעלי טריפינג, הוא מספר למיינט: "החברה חתמה על הסכם עם חברת נחלים על כל המשתמע מכך, כולל פתיחת הליך רישוי עם עיריית חדרה הכוללת תשלום אגרת רישוי עם ציון גוש חלקה בשטח הים, כולל אישור תוכניות עם מפקד משטרת חדרה שאישר לפני מספר ימים את האירוע". 

הקנין העביר לידי "מיינט" העתק של אישור פתיחת הליך רישוי מול עיריית חדרה והעתק של החוזה החתום  מול נחלים, שם כתוב שנחלים מסכימה להעמיד את האתר לרשות המפיק לצורך קיום האירוע, בכפוף לקיום התחייבות טריפינג לתנאי ההסכם.

בהמשך התברר כי על אף הבקשה, מעולם לא קיבל יזם אישור רישיון להקים את המתחם בים. המתחם הוקם על אף המחסור באישור פורמלי (שכן בקשה כן הוגשה), ואז החל הבלאגן כשברקע "הפלישה" אל החוף לכאורה וכן הפגיעה בסביב החופית ובבעלי חיים, לטענת פעילי סביבה.

בעמותת צלול, שמטרתה לפעול לשמירה על הים והנחלים של ישראל, מאוד לא אהבו את האפשרות שניתן בכלל להשכיר רצועת חוף ציבורי והגיבו:

"עיריית חדרה, שלא בסמכותה, משכירה את הטבע בניגוד לחוק ולכל המרבה במחיר. זאת שערורייה שמובילה לפגיעה בחוף ובטבע, לפגיעה בצבי הים שנמצאים בשיא עונת ההטלה, לעבירה על חוק החופים שאוסר עלייה עם רכב על החול, גידור החוף, קיום אירוע על קו המים, לדחפור שביצע פילוס לשטח ועוד. עמותת צלול פנתה לעיריית חדרה, למשרד להגנת הסביבה ולרשות הטבע והגנים לעצור זאת במידי ולקנוס את כל הנוגעים בדבר על הפגיעה והנזק שנגרם. מקומם לדעת שפארק חדרה נמצא בסמוך לחוף וממתין לאירועים מסוג זה".

עוד בעמוד הפייסבוק של עמותת צלול הגיבה לראשונה עיריית חדרה וציינה שלא נתנה אישור לקיום האירוע ואף פנתה למשרד להגנת הסביבה לקבלת הנחיות. מהמשרד להגנת הסביבה הגיבו בתגובה כי לאף גוף אין אישור לקיים אירוע המוני על החוף שהוא נכנס ציבורי. המשרד מתכוון לבדוק זאת.

מהמשרד להגנת הסביבה הוסיפו בתגובה רשמית: "המשרד להגנת הסביבה מבהיר כי לאף גוף אין אישור לקיים אירוע המוני על החוף, שהוא נכס של הציבור ושייך לו. נציגי המשרד להגנת הסביבה הגיעו לחוף חדרה ודרשו באופן מידי ממארגני המסיבה לפרק את המתחם הבלתי חוקי.

"יצוין, כי המשרד להגנת הסביבה הוציא התראה לעיריית חדרה, לחברת נחלים וליזם המארגן על פי החוק לשמירת הסביבה החופית. המשרד דרש להשיב את המצב לקדמותו ובכוונת המשרד לנקוט בכל אמצעי האכיפה העומדים לרשותו על מנת להסיר את המפגע".

תגובת עיריית חדרה ומשרד הגנת הסביבה בפוסט של צלול

גם עיריית חדרה הגיבו באופן רשמי ומסרה: "עיריית חדרה וחברת נחלים לא אישרו את קיום האירוע בחוף הים. הבוקר (רביעי) נערך סיור מקצועי בחוף הים, שכלל את מנכ"ל העירייה יעקב זיגדון, מהנדס העיר נדב הדר, סמנכ"ל העירייה משה ביטון ובעלי תפקידים נוספים, שבסיומו הועברו למפיק ההנחיות הבאות: לפרק את הגדרות שהוקמו ולהשאיר את החוף פתוח לכלל הציבור, ולהעתיק את כל המבנים המצריכים היתר בנייה לתוך פארק נחל חדרה. יודגש כי העירייה מעולם לא אישרה את קיום האירוע בחוף. יתרה מכך, ברגע שהמפיק החל לבצע עבודות בשטח, פקחים מהעירייה הגיעו למקום והורו לו לעצור לאלתר. משנמשכו העבודות, יצא למפיק מכתב מעורך הדין של חברת "נחלים" (מצ"ב) המתריע על ההתנהלות הבלתי חוקית לכאורה והמנוגדת להסכם שנחתם אתו". 

בשעות הצהריים (ד') הגיעו נציגי העירייה וחברת נחלים וכן אנשים נוספים למפגש בשטח עם היזם והורו לו לפנות את המתחם על החוף. הסכם נוסף נחתם כשהפעם מיקום המסיבה הוא בפארק נחל חדרה הסמוך. 

השאלה העקרונית שנשארה ללא מענה היא כיצד חברת נחלים חתמה לכאורה על חוזה מול חברת הפקת מסיבות שבסעיפי החוזה מציעה חברת נחלים שימוש בשטח החוף, כשברור שלא בסמכותה לאשר שימוש בו?

כידוע, לא ניתן להשכיר או לקבל אישור רשמי לערוך אירוע פרטי ברצועת חוף ציבורית. במכתב שהוציא משרד עורכי הדין מטעם עיריית חדרה אל חברת טריפינג טען עורך דינה כי האחריות לקבל האישורים לאירוע היא של חברת טריפינג. ואולם מכיוון שיש בעיה לערוך אירוע שכזה תוך סגירת מתחם על חוף הים, ממילא יש בעיתיות רבה לקבל אישורים מלכתחילה.

בחברת טריפינג הגיבו לעצם המכתב בכעס וציינו "בושה וחרפה, שקרנים."

מרשות הטבע והגנים, שפקחיה הם אלו שמצאו את המתחם ודיווחו על כך, נמסר: "מיקום האירוע שנבחר הוא שטח חוף חולי טבעי, בעל חשיבות למערכת האקולוגית הימית והחופית.

"זהו שטח רגיש ביותר, שכל הפרעה בו יוצרת נזקים ארוכי טווח לטבע, בייחוד בעונה הזו  שהיא עונת הרבייה והקינון של צבי-ים, משני מינים הנתונים בסכנת הכחדה חמורה. אומר דר' יריב מליחי אקולוג מחוז מרכז  ברשות הטבע והגנים.

גידור  מתחם החוף

"בכל יום שבו מתבצעות עבודות בשטח בתקופה זו של שיא עונת ההטלה ובעונה מרובת הטלות, כדוגמת  חסימת הגישה לחוף ,גדר מקבילה לים אשר מונעות שימוש בחוף , אוהלים שממוקמים על אתרי ההטלה , פינוי חול ויישור החוף  כמו גם תאורה, רעש ונוכחות אדם במהלך ליל האירוע כל אלה יפגעו פגיעה ממשית ועכשווית בסביבה החופית ואיתה גם באוכלוסיית צבי הים הנמצאת בסכנת הכחדה".