הבת של יעל על כסא הגלגלים בהופעה של נרקיס | צילום: יעל ממן

האקו-פארק, הפארק העירוני הגדול בחדרה, משמש גם כמקום להופעות חיות שאליו הגיעו בחודשים האחרונים אלפים מתושבי חדרה.

כבכל אירוע גדול, יש גם אזור המיועד לכניסת נכים והמטפלים הצמודים אליהם, אולם בשני האירועים הגדולים האחרונים, שבהם הופיעו עדן בן-זקן וליאור נרקיס, הנכים אשר יושבים על כיסא גלגלים, לא הצליחו ליהנות כמו שאר הצופים, מאחר שלמתחם הסגור בשבילם, הוכנסו גם אנשים בריאים שהסתירו להם את החוויה. 

בעיריית חדרה דחו את הטענות, לפחות בכל הנוגע להופעתה של עדן בן זקן. לדברי העירייה, באירוע זה נשמר הסדר במתחם המיועד לבעלי מוגבלויות והזמרת אף הצטלמה עם חלק מהם במהלך ההופעה. כפי שניתן, לדברי העירייה, לראות בתיעוד המצורף:

עדן בן זקן מצטלמת במתחם הנכים במופע | צילום: דובורת עיריית חדרה

ואולם, אריה גרובר, תושב חדרה המרותק לכיסא גלגלים שהיה בשני האירועים האחרונים באקו-פארק, כועס במיוחד על סגנית ראש העירייה, חדווה יחזקאלי. "ב-19 לאפריל היה את האירוע באקו-פארק שבו הופיעה עדן בן-זקן. המקום לנכים נמצא ממש לפני הבמה ללא מחיצה ולפתע אני רואה את חדווה יחזקאלי מכניסה ילדים פנימה למתחם שלנו.

"הילדים באו ונעמדו לפנינו וכמה שביקשתי מהם לזוז, זה לא עזר. בעקבות האירוע הזה, דיברתי עם מנכ"ל פנאי העיר אייל עפגין שאמר לי שהם יפיקו לקחים לפעם הבאה".

גרובר מספר כי למרות הציפייה לשינוי בהתנהלות - זה לא קרה. "האירוע הבא באקו-פארק היה ב14 ביוני. אירוע בו הופיע ליאור נרקיס, הפעם האירוע הופק על ידי נחלים, אבל הבלגן במתחם בעלי המוגבלויות המשיך.

"מול המתחם לבמה היה שטח פנוי שהיה אמור להישאר סטרילי, ללא אנשים, שטח שגודר מראש. בהתחלה, חדווה יחזקאלי וגם טל אליהו נעמדו שם בפינה, זה לא הפריע, אחרי זה לאט לאט החלו להידחף לשם עוד אנשים ככה שחדווה מהפינה, הגיעה כבר לאמצע.

מנקודת המבט של אריה בהופעה של נרקיס | צילום: אריה גרובר

"היתה שם שומרת ואני בעצמי שמעתי אותה אומרת לחדוה, שאי אפשר להכניס לשם אנשים, מקורבים, אבל חדוה פשוט צפצפה עליה, ואז מה שקרה, שבסוף עמדו מולנו אנשים בריאים ולא ראינו כלום".

"למה לעשות את זה לילדה שלי?"

עדה נוספת לאירועים היא יעל ממן, תושבת חדרה ובתה בת ה22 המרותקת לכיסא גלגלים. גם הן הגיעו לשני האירועים הנ"ל. "כל פעם שיש אירוע באקופארק, יש בלגן, האירוע האחרון עם ליאור נרקיס, היה כבר מחריד, ממש לא יכולנו לשאת את המצב", היא מספרת.

"פניתי לערן תורג'מן, המפיק מטעם נחלים, שנאמר לי שהוא היה אחראי -  ועד היום לא קיבלתי תשובה. באירוע הזה, גידרו לנכים מתחם ליד הבמה ופתאום, התחילו להכניס אנשים רגילים לאותו השטח.

"פניתי לשומר שם ושאלתי אותו למה אתה מכניס את האנשים שמסתירים לנכים? הוא צחק ואמר שיש להם צמיד. פניתי לאחד האנשים שעמד מלפנים והערתי לו, הוא כמעט הכניס לי סטירה.

"קראתי לפקחים שהגיעו, הם הזיזו כביכול את האנשים שהפריעו אבל איך שרק יצאו הפקחים, כל האנשים חזרו קדימה. ניסיתי להרים את הילדה שלי שמרותקת לכיסא, 5 דקות הצלחתי להחזיק אותה והחזרתי אותה לכיסא, כבר לא היה לי כוח.

צילום: יעל ממן

"הגעתי הביתה ובכיתי. אמרתי לעצמי שאני לאקו-פארק כבר לא מגיעה.  מצד שני, למה לעשות את זה לילדה שלי? מה שמכעיס זה שבאזור לפנינו ישבו הרבה ילדים, ילדים של מקורבים של עובדי עירייה, מבלי להיכנס לשמות. אם מישהו מהעירייה טוען שאני לא אומרת את האמת, הוא מוזמן לבוא ולהגיד לי את זה ב4 עיניים. אני הייתי שם וחוויתי את הבלגן וכואב לי בשביל הילדה שלי, אפשר לראות בסרטון הקצר שצילמתי ובתמונות מה המצב שהיה שם". 

גולן לקס, מנהל נגישות ישראל חדרה, אמר השבוע כי "מצער לראות תמונות כאלה ולשמוע תגובות כאלה מצד העירייה. באופן אישי דברתי כבר בעבר עם גורמים בהפקה על מנת למנוע דברים כאלה. עיריית חדרה הראתה כבר בעבר שהיא יודעת לעשות אירועים נגישים. נקווה שיעשו קצת שיעורי בית ובזכות רצון ורגישות אני מאמין ומקווה שהלקחים ילמדו להמשך".

תגובות

חדוה יחזקאלי, סגנית ראש העירייה מסרה: "מעולם אבל מעולם לא הכנסתי ילדים ו/או נערים למתחם הנכים. אכן הכנסתי את שני נכדי בלבד בשום אופן לא למתחם הנכים". 

מעיריית חדרה נמסר: "מדובר בטענות סרק מגמתיות. במופע של עדן בן זקן, לא רק שלבעלי המוגבלויות היה מקום מסודר ומתוחם, אלא שהזמרת אף ירדה אל המתחם ושרה איתם, כך שלא ברור על מה הטענה. גם באירוע של ליאור נרקיס הוכשר מתחם ייחודי, אך במהלך הערב נכנסו אליו שחקני קבוצות הכדורגל והכדורסל, שהיו צריכים לעלות לבמה כדי לקבל גביע והוקרה.

מתחם בעלי המוגבלויות בהופעה של בן זקן, צילום של העירייה | דוברות עיריית חדרה

"עיריית חדרה היא מהמובילות בארץ בכל הקשור להנגשת אירועים לכלל האוכלוסייה, ולקראת כל אירוע מקפידה להכשיר מקומות חנייה לנכים, גישה נוחה ומתחם ייחודי למוגבלי תנועה, כמו גם תרגום לשפת הסימנים למוגבלי שמיעה. כמו כן, בפארקים השונים ברחבי העיר הותקנו מתקני משחקים ייחודיים לאנשים עם מוגבלויות, מתקנים שאין כמותם בשום עיר אחרת".