בועז ביטון | צילום: פרטי, מהעמוד של בועז ביטון, שס חדרה

ביום חמישי שעבר (21.6), קצת לפני הצהריים, פרסמה עיריית חדרה הודעה בעמוד הפייסבוק שלה, שהפתיעה את מי שנחשף אליה.

"עיריית חדרה מבהירה בזאת כי אירוע מגלשות המים שפרסומים עליו מופצים בשעות האחרונות, אינו אירוע עירוני", נכתב בהודעה. "לעירייה לא ברור ולא ידוע מי עשה שימוש בלוגואים העירוניים לצורך הפרסום. יודגש כי לעירייה אין אחריות על בטיחות המתקנים והפעלתם. הנושא כולו נבדק כעת על ידי מנכ"ל העירייה יעקב זגדון".

קראו גם:

הקרב על השבת בחדרה: "זו לא מלחמת דת אלא הזכות שלנו לחיות בחופשיות"

• לכל העדכונים, ראשונים לפני כולם - הצטרפו אלינו לוואטסאפ של "מיינט חדרה"

מדובר באירוע "הפנינג מים" שנולד בשיתוף פעולה של המחלקה לתרבות וקהילה בעיריית חדרה ושל מתנ"ס מורשת ישראל בשכונת ביל"ו. האירוע, שהתקיים אתמול, כלל מגלשת ענק, קמיקזה, טייפון, מגלשת קשתות ועוד ונערכה עם כניסה חופשית ובלבוש מלא.  העירייה, הוציאה הודעה על אף, כך נראה, שמדובר במחלקה שלה עצמה. אז על רקע מה היא הגיעה?

חבר מועצת העיר, המשנה לראש העירייה ויו"ר תנועת ש"ס בחדרה, בועז ביטון, התפנה השבוע לספר את הגרסה שלו מאחורי הדברים והחליט גם להתייחס למצב הנפיץ משהו, בין הדתיים לחילונים בחדרה. זו לא הפעם הראשונה שביטון מתייחס לנושא, אך נדמה כי ככל שחולף הזמן גם הוא מתחיל לאבד את סבלנותו לנוכח מה שקורה בעיר – במיוחד עם קבוצת "חדרה נגד כפייה דתית התחרדות העיר".

הרקע: הקרע בין גורמים חילונים לאוכלוסיה הדתית

"אני לא יודע מה הסיבה שהמנכ"ל ניסה להתנער מהאירוע", אומר השבוע ביטון ל"מיינט חדרה" ומוסיף: "או שזה היה בגלל האפקט של רון חולדאי שעלה בשבוע שעבר (סערת האירוע בהפרדה בכיכר רבין, ל"ט) או שפשוט הייתה פה אי הבנה קטנה. ביום חמישי הגיעו אליו תלונות והוא דיבר עם ניסים לוי, מנהל המחלקה לתרבות וקהילה. הוא שאל אותו אם זה אירוע שלו ולוי אמר לו – 'לא', כי הוא לא הוציא עליו את ההזמנה. מי שהוציא על האירוע את ההזמנה זה הגוף השני. למנכ"ל אולי התאים להסתייג מהעניין ולהגיד שזה לא אירוע של העירייה".

המודעה וההבהרה | צילום מסך

ביטון, לא נשאר אדיש לנושא הדתי-חילוני, שהתרחב בחודשים האחרונים, וצפוי להגיע לנקודת רתיחה עם הבחירות המוניציפליות הקרובות בחודש אוקטובר.

"כולנו רואים מפעם לפעם את העוינות וההסתה, ואני לא נכנס לפוליטיקה", אומר ביטון. "יש בחדרה קבוצה של 'חמוצים' וחשוב לי להבהיר – אם אני משווה היום את התקציבים של המחלקות הדתיות – תרבות וקהילה והמחלקה של בוסקילה (תרבות תורנית), מדובר על סדרי גודל של עד מיליון וחצי שקלים מקסימום לשנה.

"מול העמותה לפנאי העיר, שהוא שהגוף התרבותי של העיר חדרה, אנחנו מדברים פה בעמותה שמגלגלת כ-40 מיליון שקל בשנה שמקבלת רק מהעירייה 10 מיליון בשנה.

"בצורה הכי יפה ונורמלית אני יכול להגיד, שבתקציב הקטן הזה של מיליון וחצי בשנה – אף אחד לא יכול להגיד לנו מה לעשות בו. המטרה שלנו היא לדאוג לצרכים של הציבורים שלנו – הדתי, המסורתי והחרדי, זהו ציבור שווה זכויות".

"ישנה הרבה ארסיות, הסתה ודמגוגיה"

ביטון טוען כי בחדרה ישנה קבוצה של האנשים ש"מחפשת" את הציבור הדתי והחרדי, כמעט בכל צעד ושעל. "כל פעם הם מוצאים על מה להלין ומה להגיד, וכל דבר הם יהפכו מכל הכיוונים", מציין ביטון, ספק בכעס. "מה שלא תעשה טוב – הם יחפשו. המטרה של הקבוצה הזו היא לשסות את הציבור החילוני בדתי, והיא עושה את זה בשקרים, באובססיביות ודמגוגיה. זה מזכיר לי להבדיל את שלטי השכונות עם שמות השכונות- במקום שיחמיאו למהלך, תפסו איזה שלט באיזו שכונה שהייתה בו טעות בתאריכים".

ההפנינג של המחלקה לתרבות תורנית | צילום: דוברות ש"ס

ביטון אף התייחס נקודתית לקבוצת 'חדרה נגד כפיה דתית והתחרדות העיר', אשר נוהגת לפרסם פרסומים שונים אודות הקהילה החרדתית והדתית בעיר. "כל כך הרבה ארסיות, הסתה ודמגוגיה", שופך ביטון, "הרי כשיש לי תקציב ואני עושה אירוע לציבור דתי או חרדי, אז למרות שזה מיועד להם אני פותח את זה לכולם וזה משמח אותי ומספק אותי.

"מצד שני, אני צריך להיערך ולדעת את המגבלות. אם היו באירוע רק דתיים אז הייתי יכול להגדיר שעות לבנים ובנות ושיבואו באיזה לבוש שהם רוצים. אבל בגלל שזה פתוח לכולם אני חייב להגביל ללבוש מסוים. כי אחרת מה יקרה? או שיקפצו עלי או שאיזה 300 איש יברחו מהמקום. אני מנסה להקדים רפואה ולמכה. מבחינתי שכולם יבואו – אבל תכבדו את הדרישות שלנו".

ביטון אף הזכיר כי באירועים גדולים הרבה יותר שהתקיימו בחודש האחרון, אף אחד לא פצה פה: "כשהיה לפני שבועיים אירוע של ליאור נרקיס ושמו שם 270 אלף שקל, מישהו בא ואמר למה השקיעו לחילונים? כשבשבוע שעבר היה אירוע בים עם אלפי נערות ונערים חילוניים ערומים בחוף הים, זה הפריע למישהו? זה הציק למישהו? לא. כשאנחנו עושים אירוע ב-5,000 שקל קופצים כולם.

"לוקחים פה אנשים כמו צאן לטבח. השמחה שלי שרוב הציבור החילוני בחדרה הוא ציבור חם וציבור אוהב. זה ציבור שחי איתנו וימשיך לחיות איתנו עוד עשרות שנים בשלום. חצי מהאירועים שאני עושה – משתתף בו ציבור חילוני ענק שאוהב את הפעילויות שלנו. אנשים מודעים להסתה ומדברים איתי על זה כל הזמן. אין לנו עניין להדליק מלחמת אחים".