משפחה (צילום: פיקסביי)

"קיבלנו את ההחלטה לאחר שישבנו בעלי ואני לשיחה והגענו למסקנה שבשלב זה של החיים, ליבנו וביתנו יכול להיות פתוח לעוד נערה שזקוקה לכך". כך אומרים איתן ושרית קלינמן, תושבי איזור חדרה, שבחרו להיות "משפחה מלווה".

"משפחה מלווה" היא משפחה שמוכנה ללוות ולארח ברציפות ולאורך זמן, ילד שמתחנך בפנימייה. מדובר בילדים שמשפחתם אינה יכולה לטפל בו ולדאוג לצרכיו או ילד שהתייתם.

האירוח מתקיים בשישי-שבת אחת לשבועיים, בחגים ובחופשות ארוכות. הילדים הם בטווח הגילאים 8-18, בנים ובנות מרקעים שונים.

"המשפחה המלווה" יכולה להיות משפחה שיש בה זוג הורים או משפחה חד-הורית; משפחה  עם ילדים גדולים או קטנים; משפחה חרדית, דתית, מסורתית או חילונית. היא מאפשרת לילד לחוות משפחתיות, חום ואהבה. ילד שיוצא בקביעות למשפחה מלווה חווה חוויות אישיות ומשפחתיות משמעותיות ולעיתים מפנים את דרכי התנהלותה הנורמטיביים והמיטיבים.

בימים אלו דרושות משפחות מלוות לילדים בפנימיות דתיות, בעיקר באזור השרון- פרדס חנה והסביבה. עמותת "ילדים בסיכוי", המסייעת מזה 30 שנה לילדי הפנימיות בישראל, מחפשת משפחות בעלות אופי דתי המעוניינות להיות משפחה מלווה עבור מתבגרים ומתבגרות בין הגילאים 10-18 ולארח ברציפות ולאורך זמן, ילד שמתחנך בפנימייה. האירוח מתקיים בשישי-שבת אחת לשבועיים, בחגים ובחופשות ארוכות.

כאמור, משפחת קלינמן הם 'משפחה מלווה' מאזור חדרה שמלווה נערה שגדלה בפנימייה. בני הבית הם איתן ושרית קלינמן, להם חמישה ילדים בני 21 עד 10.

משפחה (צילום: פיקסביי)

"הבת שלנו עשתה שירות לאומי בפנימייה של ילדים שלא יכולים לשהות בביתם ושם שמענו על אפשרות זו", נזכרים בני הזוג איך הכל החל. "אנחנו מלווים נערה מקסימה בת 18 החל מתחילת השנה".

האם כל בני המשפחה רצו בכך? איך מקבלים החלטה כזו?

"ישבנו, דיברנו והגענו למסקנה שבשלב זה של החיים ליבנו וביתנו יכול להיות פתוח לעוד נערה שזקוקה לכך. לאחר שאנחנו הסכמנו על כך ביננו,שיתפנו את הילדים וחשבנו ביחד איתם האם זה מתאים להם ומה הם ידרשו לעשות".

ספרו על המפגש הראשון ועל הקשר שנרקם הלאה.

"במקרה שלנו הכרנו את הנערה לפני ולכן המפגש הראשוני היה קל יותר. בכל מקרה, הקשר נרקם לאט. אנחנו מודעים כל הזמן לקשיים וליכולות של הנערה שקבלנו ומנסים לתת לה מקום חם ואוהב.

מה זה מעניק לכם ולילדים שלכם?

"המון דברים, בעיקר יכולת להכיר אנשים שונים קצת ואחרים, ולפתוח בעיקר את הלב גם לשוני.

"לדעתנו משפחה שרוצה ללוות צריכה להיות משפחה שההורים והילדים פתוחים בה להכיר סגנון אחר של חיים.

"צריך לחשוב האם מבחינת הילדים שלהם זה מתאים. צריך להבין שמקבלים ילדים שהגורל לא שפר עליהם והבית שלנו זו דוגמא לחיים בריאים מבחינתם. לא תמיד קל ולא תמיד מעריכים את מה שנעשה, אך האפשרות לתת לילד שלא זכה לחיות במשפחה נורמטיבית לחיות כחלק מאיתנו, היא מתנה גדולה שאין דומה לה, לנו ולהם".

בקרוב יערך ערב הסבר למתעניינים שרוצים לשמוע יותר על משפחות מלוות. התוכנית תכלול היכרות וחשיפה עם עולם הפנימיות ועם תחום המשפחות המלוות. במהלך הערב יינתנו כלל הפרטים הרלוונטיים.

המפגש ייערך ביום שלישי ה-3.7 בין השעות 17:30-20:00 בפנימיית נווה מיכאל בפרדס חנה כרכור. יש לתאם הגעה וליצור קשר דרך המייל: hadarb@yeladim.org.il