"המוציא והמביא", "השליח", "הנהג" ו"איש הסוד". אלה הם רק כמה מהכינויים שהעניקו גורמים בחדרה לבבר אפללו, שנעצר בשבוע שעבר, עם מעצרם של ראש העירייה צביקה גנדלמן, של ראש לשכתו אורלי נגר ושל הקבלן סמי לוי. השבוע השתחרר אפללו למעצר בית בן עשרה ימים, ונאסר עליו לצאת מהארץ. עם שיחרורו למעצר בית, לא שב אפללו לביתו ברחוב דגניה בחדרה, אלא בחר לרצות את מעצר הבית במקום אחר.

הרשות המבצעת

בשעה שרוב הדמויות בפרשה ידועות, אפללו, שמוגדר באופן רשמי כנהג, אינו מוכר לציבור הרחב.

בשנתיים האחרונות אפללו, 54, היה צמוד לגנדלמן. על פי עדויות חברי מועצת העיר ואחרים, הוא נחשב למי שניהל משאים ומתנים בשם ראש העירייה, היה מעורב בסוגיות פוליטיות וניהוליות בעירייה, ושימש סוג של כלבויניק בעבור גנדלמן.

גנדלמן ובבר אפללו (צילום: ידיעות חדרה)

"גנדלמן התעסק בעיקר עם תושבים כמו בשכונת הפארק ובעין הים, שהם המילייה הטבעי שלו", מסביר בכיר בהנהלת העיר. "בשביל לדבר עם אנשי שכונות, או אפילו עם רבנים, הוא נעזר בבבר. הצווארון הכחול זה בבר. כמובן, דבר לא נעשה בלי הסכמתו של צביקה. לצורך העניין, בבר היה הרשות המבצעת, כשאת המדיניות התווה ראש העירייה".

הזיווג בין אפללו לגנדלמן החל בבחירות 2008, אז ליווה אפללו את גנדלמן כפעיל וכתומך. בבחירות ההן הפסיד גנדלמן לחיים אביטן. אפללו החל את דרכו כקבלן צבע מגבעת אולגה, ועם השנים הפך להיות הלוחש באוזנו של ראש העירייה. חברי ילדות של אפללו מספרים, כי אינם מופתעים מהקידום שזכה לו. "בבר חיפש תמיד להיות קרוב לצלחת ולהתחכך במקבלי ההחלטות, כמו ראשי העירייה לשעבר ישראל סדן וחיים אביטן. תמיד ניסה כל דרך להשתחל לתוך המערכת. עם צביקה זה הצליח לו", אמר השבוע חבר ילדות של אפללו מגבעת אולגה. "יש לו יכולת התמדה. הוא יודע להראות כמה הוא דואג. יש לו גם יכולת פנומנלית להסתגל למצבים חדשים במהירות".

חבר ילדות נוסף הוסיף: "בבר מגיע ממשפחה קשת יום באולגה ג'. הוא טיפוס שאוהב להסתובב איפה שהשררה מצויה. הוא גורם מתווך כזה. כשהיה קבלן צבע קטן, דאג ללכת למכרזים של העירייה. לבחור הזה יש חושים והוא סתגלן".

בשנים האחרונות, טרם המעבר לקומה השלישית בעיריית חדרה, תפקד אפללו כיד ימינו של הקבלן ואיש העסקים אליעזר כחלון, הנחשב לתומך של גנדלמן. לפני כשנתיים החלו עובדי עיריית חדרה ובמיוחד העובדים בקומת ההנהלה, לראות את אפללו שוהה באינטנסיביות בסביבת ראש העירייה.

צביקה גנדלמן בישיבה (צילום מסך)

בישיבת מועצת העיר שהתקיימה ב-29 ביוני, 2016, הוצגה לגנדלמן שאילתה רבת תהיות על ידי חברת המועצה שירלי עודד, באשר לטיב היחסים בינו ובין גנדלמן: "האם ראש עיריית חדרה מתכוון לתפור ג'וב למקורב בבר אפללו, בתמורה לכך שסייע לו בבחירות?" שאלה. "איש אינו יודע מהו תפקידו המדויק של בבר. האם הוא יועץ, דובר, האם הוא מושך בחוטים? מדוע בישיבות מועצה בבר נכנס לישיבות ולוחש באוזנו של ראש העירייה? מדוע הוא מתחבק אתו בכל כנס אפשרי? מדוע הוא נכנס לכנסים עם תג של עובד עירייה? מי זה בבר אפללו?".

עודד המשיכה: "זה עשרה חודשים שבבר אפללו משמש כיד ימינך... ממשיך לפעול בעיריית חדרה, נמצא בה באופן קבוע בקומה השלישית, מתלווה אליך לכל אירוע ובכל כנס, משתמש בלוגיסטיקה העירונית, מנהל משא ומתן עם קבלנים, עם יזמים ועם נבחרי ציבור. יתרה מזו, מאיים על נבחרי הציבור להגיע לישיבה. כשביקשתי מאחד מחבריי כאן לא להיכנס לישיבה, הוא השיב לי 'בבר אפללו יאכל לנו את הראש'. לכן שאלתי את ראש העירייה, באיזו סמכות מנהל אפללו מו"מ עם יזמים ועם קבלנים ונבחרי ציבור בשמך? גם על זה לא השיב. יש כאן שאלות קשות באשר להתנהלות של אפללו פה בעיריית חדרה. צביקה משיב רק שהוא לא מקבל כסף... אין לי מושג מה הוא עושה ומה תפקידו. אנחנו מבקשים שקיפות, מבקשים ממך להסדיר דיון תקין ולענות על שאלות ספציפיות".

בתגובה לשאילתה של עודד השיב ראש העירייה באותה הישיבה: "אפללו אינו מועסק על ידי העירייה".

דרך ארוכה

את נחיצותו של בבר לראש העירייה, על שלל הפונקציות שמילא בשנתיים האחרונות, הסביר גורם בכיר במערכת הפוליטית: "בבר הלך עם צביקה דרך ארוכה, עוד לפני הבחירות. נכון שגיורא שחר בתפקיד עוזר ראש העירייה, אבל לגיורא אין שום אפקטיביות במשבצת שממלא בבר.

זמן קצר לאחר הבחירות, פנו כמה חברי קואליציה לגנדלמן ואמרו לו: מצבך בעיניי התושבים בכי רע. אתה קשה עם התושבים, עם הסוחרים. אתה לא אהוד. כל מי שיתמודד נגדך ינצח. אתה מתנהג כאילו אתה בצבא, ואין לך תקשורת טובה. אין מה לעשות, אתה צריך לידך מישהו שיידע לעשות פוליטיקה. לחיים אביטן, למשל, היתה יכולת לגעת בהם, מין חום אנושי כזה. לצביקה אין, והוא הבין את זה, והביא את בבר וגם את סמנכ"ל העירייה, משה ביטון. שני מהלכים ששיפרו באופן ניכר את מעמדו בקרב הציבור".

רחוב הנשיא בחדרה (צילום: לירן טטרו)

חבר מועצה אחר הוסיף: "צביקה היה חייב אחד כמו בבר לידו. בבר סגר לו הרבה נישות בתוך העיר. אם היה צריך לבחוש, זה בבר. או עובד שרצה העלאה במשכורת גם לעתים פנה אליו". 

במערכת הפוליטית מדגישים, כי אף על פי שאפללו היה הביצועיסט של גנדלמן, הוא נותר בגדר שליח. גורמים פוליטיים אומרים, כי אפללו מתנהל מול גנדלמן "ביראת כבוד, בחיל ורעדה. אם הוא בא לצביקה באיזה עניין וצביקה אומר לא, זה לא. בבר לא ממשיך מכאן. במקרים כמו נזיפה בחבר מועצה שכתב משהו לא לעניין בפייסבוק או בעיתון - בבר עושה את הנו-נו-נו, אך ברור לכל מי שולחו".

באופן פרדוקסלי, אפללו הוא גיס של הקבלן רמי חסון, המקורב לחיים אביטן, ומצוי בסיכסוך מר עם עיריית חדרה ועם העומד בראשה. בין חסון לאפללו לא שוררת חיבה יתרה.

אפללו נשוי ליעל, אחותו של רמי חסון, ואילו חסון נשוי לאורנה, אחותו של אפללו. השניים היו שותפים עסקיים במשך 13 שנה, ולאחר מכן פנה אפללו לשותפויות עסקיות אחרות, אולם הן לא צלחו. בשלב הזה החל לעבוד אצל הקבלן אליעזר כחלון, ובשנתיים האחרונות עובד עם גנדלמן.

חסון סירב השבוע להתייחס לפרשת מעצרו של גיסו, אפללו.

ממשרד עו"ד פרידמן אלמקייס ושות', המייצגים את אפללו נמסר: "כפי שטענו קודם אין כל שחר לחשדות המיוחסות למרשינו והוא שוחרר. מה שהחל בקול תרועה רמה, מסתיים בקול ענות חלושה. אנחנו קוראים למחוקק למצוא מנגנון שיעצור את מסע הציד נגד שליחי ציבור ובמיוחד ערב בחירות. לאפללו קשרו כתרים ותפרו חליפות שהמרחק בינם לבין המציאות הוא מרחק מזרח ממערב. חטאו היחיד של אפללו בכל הקשור לחדרה הוא ההתעסקות בצורכי ציבור וההירתמות למען נזקקים בעיר. כל המועמדים הווירטואליים לראשות העירייה, שמבינים שאין בכוחם לגבור על ראש העירייה המכהן בקלפי, גמרו אומר להכפיש ולזרוק בוץ על אנשים שהם מלח הארץ. בכך הם משערים כי יזרו חול בעיני הציבור, בחדרה בפרט ואצל המשטרה בכלל. אפללו הוא איש צדק, תמים דרך ופועל אמת בלבבו. אף מלחך פנכה לא יצליח לקחת מבבר את עשייתו הציבורית, ואת התגייסותו למען הנזקקים בעיר, והוא אינו כפי שמנסים לצייר אותו".

מעיריית חדרה נמסר: "אפללו החל לעבוד בעירייה ב-1/1/17 כנהג ראש העירייה. מעבר לכך אנו מנועים להגיב בנושא, מאחר שנמצא בחקירה".