המעצרים בעיריית חדרה (צילום: ארז רז)

כל מי שהתעורר הבוקר (4.6) וניסה לתקשר עם מישהו מעיריית חדרה, מיד חש שמשהו אינו כשורה.

כאילו שידור חוזר של יוני 2013, פשטו חוקרי לה"ב 433 על משרדי העירייה ועיכבו אנשים נוספים למעצר, בניהם ראש העיר צביקה גנדלמן, נהגו, בת זוגו של ראש העיר וכן חבר מועצה לשעבר ואיש עסקים.

בהודעה לקונית שיצאה מדוברות לה"ב (היחידה הארצית למלחמה בשחיתות ובפשע המאורגן בישראל) נמסר כי "במסגרת הלחימה הסדורה של משטרת ישראל נגד עבירות הנוגעות לטוהר המידות ושחיתות ציבורית ומעיבות על ניהול שגרת חיים תקינה לאזרחים נורמטיביים, ונוכח ראיות אשר העלו חשדות לכאורה לביצוע עבירות נוספות, פתחה הבוקר היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלהב 433 בחקירה גלויה, בתום תקופה במהלכה התבצעה פעילות סמויה.

תושבים מופתעים גילו כי עיריית חדרה סגורה היום (צילום: איתמר רותם)

בשעות הבוקר נעצרו 4 חשודים לחקירה באזהרה ועוכבו שני חשודים נוספים בחשד למעורבות בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, עבירות מס וכן עבירות נוספות. בין העצורים נבחרי ועובדי ציבור בכירים ברשות מקומית".

• לכל העדכונים, ראשונים לפני כולם - הצטרפו אלינו לוואטסאפ של "מיינט חדרה"

חוקרי לה"ב ושוטרים הסתובבו בניין עיריית חדרה במשך מספר שעות, והבניין כולו נסגר למבקרים ותושבים. תושבים שהגיעו למקום התבשרו כי יאלצו להמתין עד לאישור פתיחת הבניין, שהגיע רק לקראת 10:30. 

"מדובר בחקירה המנוהלת על ידי משטרת ישראל בשיתוף יחידת יהלום ברשות המיסים ובליווי פרקליטות מיסוי וכלכלה ומתמקדת בתופעת השחיתות הציבורית", נמסר מאגף החקירות והמודיעין במשטרה. "על פי החשד, החשודים, כל אחד על פי חלקו, פעלו לכאורה במסגרת תפקידם על מנת לקדם תועלתם של אחרים וזאת בניגוד לחוק".

המעצרים בעיריית חדרה (צילום: איתמר רותם)

עם מעצרם של החשודים, נערכו חיפושים בבתיהם ומשרדיהם. החשודים הובאו לחקירה במשטרה ובשעות הצהריים יובאו ככל שיידרש מבחינה חקירתית, לדיון בעניינם בבית משפט השלום בראשון לציון.

"יום שחור לעיר חדרה"

ובמקביל לדרמה בעירייה, הרשתות החברתיות מן הסתם, התפוצצו מהודעות בנושא. בכלל קבוצות המידע של חדרה הופצה הידיעה על העיר חדרה, כאשר שם העיר עדיין היה אסור בפרסום.

ממפלגת "יש עתיד" מסרו למעצרו של גנדלמן: "הנוהל ביש עתיד חד וברור: איש ציבור שנפתחה נגדו חקירה פלילית ישעה את עצמו מכל תפקידיו באופן מיידי וחברותו במפלגה תופסק עד לבירור העניין. אנחנו מקווים שהחשדות יתבררו כשווא"

מי שיצאו בהודעות לציבור בזמן אמת, ושוב – בטרם פורסם שם העיר באופן רשמי, היו חברי האופוזיציה אוהד מרחב, יניב דרי ושירלי עודד.

"יום בו ראש עיר ואנשי "שלומו" נעצרים הוא יום שחור ועצוב...", כתב מרחב בהודעה שהוציא. "במקרה שלנו הכתובת היתה על הקיר.

אוהד מרחב, יניב דרי וצביקה גנדלמן (צילום מסך)

"לפני מספר חודשים אני וחבריי העברנו למשטרת ישראל תלונה מפורטת על התנהלותו הפלילית לכאורה של צביקה גנדלמן. לא מדובר בפוליטיקה או בספינים מצדנו ולא ברצון לשנות את השלטון באמצעים לא דמוקרטים. אני תמיד בעד דמוקרטיה ו"פייר פייט", אבל הפעם העובדות זעקו וזועקות לשמיים. היום משטרת ישראל פעלה בעניין ואני סמוך ובטוח שהיא תדע להוציא את האמת לאור ובהקדם האפשרי".

חבר המועצה יניב דרי הוסיף: "זהו יום עצוב לעיר חדרה. לצערי הרב העיר שלנו לא מצליחה לצבור תהודה חיובית והשיטה הבעייתית מנציחה את התדמית השלילית של העיר. על אף שאישית חוויתי רדיפה אישית בעקבות חשיפה של התנהלות קלוקלת ובלתי תקינה, אין בליבי על איש וכל שמעניין אותי הוא שהעיר האהובה שלנו תזכה לרגעי עדנה ולא רק לפרסומים שליליים. אני סמוך ובטוח כי רשויות החוק יעשו עבודתם נאמנה ומאמין שנדע ימים יפים יותר".

שירלי עודד, שהשמיעה ביקורות רבות בזמן שהותה במועצה בשנים האחרונות, אמרה: "זהו יום עצוב לתושבי חדרה. אין בי שמחה לאיד על מעצר של אנשים, יש להם משפחות וקרובים שעוברים ימים לא פשוטים. כתושבת חדרה הלב נחמץ על הנסיבות הכואבות ששוב מביאות את העיר שלנו לכותרות. מזה 4 שנים אני טוענת שהשחיתות בעיריית חדרה נוגעת בכל פינה, זועקת כמעט מכל פרוייקט. ארבע שנים שאני צועקת את קולכם כמעט לבד. ארבע שנים שאני טוענת בשמכם שיש משהו רקוב בהתנהלות. ארבע שנים שאני יודעת שבעיר שלנו מתקבלות החלטות משיקולים לא עניינים ובעיקר- החלטות שמטיבות עם מקורבים על חשבון התושבים. אני מאמינה שמשטרת ישראל ורשויות החוק ידרשו לתת תשובות במקום שאני קיבלתי רק זלזול והתעלמות".