פרויקט מימון ההמונים שהשיקו חברי הקהילה הגאה בחדרה הסתיים בהצלחה. באמצעות אתר "הדסטארט" הצליחו הפעילים לגייס את הסכום הדרוש לקיום המצעד בעיר. הסכום, 8,000 שקלים, נאסף חודש לפני המועד האחרון.

נער בן 17 תושב חדרה, שמתעתד לצעוד השנה במצעד לראשונה בחייו, הביע סיפוק מהצלחת מסע הגיוס. "אני שמח מאוד שהמצעד לא התמסמס בגלל בעיות תקצוב, והוא יוצא לדרך ואפילו צפוי להיות מושקע יותר מהפעמים הקודמות", הוא אומר.

"יש חשיבות עילאית למצעדי גאווה בפריפריה. לא קל לגדול כאן כנער בקהילת הלהט"ב. מצעד, במיוחד לבני גילי, נותן תחושת לגיטימציה גדולה ומחבקת. במצעד הקודם התבוננתי מהצד".

מצעד הגאווה החדרתי צפוי להתקיים ביום שישי, 13 ביולי. זאת תהיה הפעם הרביעית שמצעד גאווה מתקיים בעיר. במצעדים קודמים צעדו כ-300 איש, חלקם מתגוררים מחוץ לחדרה. השנה שואפים חברי הקהילה כי מספר הצועדים יהיה גבוה יותר.

מצעד גאווה בחדרה. המארגנים מצפים לגידול במספר הצועדים | צילום: קיש אלמוג

בבקשת התרומה כתבו המארגנים: "במשך שנים היתה שתיקה סביב נושא הלהט"ב בחדרה. כמעט כל להט"ב שגדל בעיר הרגיש צורך להתבייש, להחביא ולהסתיר את זהותו.

• לכל העדכונים, ראשונים לפני כולם - הצטרפו אלינו לוואטסאפ של "מיינט חדרה"

"במשך שנים, אנשים רבים מהקהילה בחרו לעזוב את העיר משום שחשו שאין מקום לזהותם כאן. בהפקת מצעד זה אנו מבקשים להציב את הקהילה בעיר במקום הראוי לה; שאנשים רבים יותר ירגישו שיש להם מקום להיות מי שהם, בבית שלהם, בלי צורך לחפש בית אחר; לשבור את השתיקה שיש סביב הקהילה הגאה בעיר ולהביא את הגאווה לחדרה".

המצעד הקודם התקיים בעיר לפני כשנתיים, ועבר בלי אירועים מיוחדים, פרט לעיכובו של תושב אחד על ידי המשטרה, כשניסה להפריע למהלכו התקין של המצעד.

בשנה שעברה לא התקיים מצעד בעיר, בשל העדר פעילים שיכלו להוציאו לפועל. השנה נרתמה למען המצעד קבוצת פעילים נמרצים. חלק מהם היו אלה שהפיקו את המצעד הקודם, בהתנדבות מלאה ובלי כל סיוע עירוני

אחד הפעילים הבולטים יותר של התא הוא שובל חכמון (21). הוא השתתף בהפקת המצעד בעיר לפני כשנתיים, יזם אירוע הדלקת נרות ב'פיאצה' לזכר שירה בנקי, שנרצחה במצעד הגאווה בירושלים, וכן יזם את ה'תעלוכה' בשיתוף קהילת האומנים בעיר, לציון יום הטרנסג'נדר הבין-לאומי. "קראנו לציבור להירתם, לסייע ולתרום וכן להראות את פניה היפים של החברה הישראלית, ולאחר מכן ליהנות מחגיגה של שמחה, גאווה וסבלנות", הוא מסביר. "לשמחתנו, הציבור נעתר.

"הצלחנו לגייס גם תשורות רבות ומגוונות מכל מיני אנשים טובים שנתנו יד, ככה שאת התומכים בהדסטארט יכולנו לתמרץ בציורים בהזמנה אישית, בטיפולי יופי, בעלייה לבמה ביום המצעד ובתשורות חינניות אחרות. כעת בכוונתנו לשקוד על הפקת המצעד במלוא המרץ, לנסות להביא זמר - שזה משהו שלא היה לנו במצעד הקודם בגלל העדר תקציב, וליצור חגיגה קצת יותר גדולה ומכובדת".