מעצרו של תושב חדרה בתחילת החודש הסעיר את העיר, והעלה לכותרות את שמירת הסטטוס קוו ואת היחסים בין החילונים לחרדים בעיר

התושב הפגין הפגנת יחיד ביום שישי בשעות הערב, מחוץ לביתו של ראש העירייה, צביקה גנדלמן, בשכונת עין הים. הוא קרא נגד גנדלמן קריאות בנושאי כפייה דתית, ובין היתר טען, כי ראש העירייה הפקיר את תושבי העיר החילוניים כשחתם הסכם קואליציוני עם הסיעות החרדיות.

זמן קצר לאחר ההפגנה, הגיעו שוטרים לביתו של התושב, ולעיניי ילדי הקטנים ריססו אותו בגז פילפל ואזקו אותו, בעוד אשתו, פעילה מרכזית בעיר נגד כפייה דתית, תיעדה את המעצר

שלמה גרוניך בחדרה (צילום: חדרה חופשית)

קראו גם: חשד תושב צעק מול בית ראש העירייה גנדלמן שוטרים התיזו עליו גז פלפל

הסרטון עלה לרשת ומיד הצית את חמת הגולשים. "כבר יותר משנה מתקיימות הפגנות מול ביתו של היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט עד השעות הקטנות של הלילה, ואיש לא נאזק ומרוסס בגז", מחה אחד התושבים.

"אבל, מפגין יחיד שמוציא קיטור, בצדק או לא בצדק, מתחת לביתו של גנדלמן, נעצר באלימות על ידי כוח משטרה ענק בהיקפו, נאזק ומרוסס מול ילדיו. על מה, הפרעה לציבור? הוא כבר היה בבית, אז למה המעצר? על העלבת עובד ציבור?".

סוגרים את העיר

מעבר לביקורת הקשה שספג ראש העירייה בעקבות האירוע, מדובר בעוד מערכה במלחמה שהוצתה מחדש באחרונה, וביתר שאת, על אופייה של השבת בעיר.

אחד הנאבקים נגד הכפייה הדתית בעיר הוא חיים פדלון (59), תושב העיר ופעיל בולט ומרכזי, שפתח את דפי הפייסבוק "חדרה חופשית ופתוחה גם בשבת" ו"חדרה נגד כפייה דתית". 

• לכל העדכונים, ראשונים לפני כולם - הצטרפו אלינו לוואטסאפ של "מיינט חדרה"

בשנים האחרונות ניסה פדלון, בוגר ישיבת "מדרשיית נועם", ששניים מאחיו חרדים, לשמור על הסטטוס קוו של העיר ולמנוע את התחרדותה, אולם רוב הפעילות הסתכמה במחאה ברשתות החברתיות.

בחודשים האחרונים קיבל המאבק של פדלון דחיפה לא צפויה מטעם גרעין אקטיביסטי יותר של תושבים, שמעוניינים לבלות את השבת שלהם כראות עיניהם, ובראשם אסנת חגי (41) ובעלה. בני הזוג אירגנו בשבתות האחרונות "מסיבות" במרכזים מסחריים בעיר, ביניהם במתחם "מיקס" לפני כשלושה שבועות, ובמתחם "מול החוף" ב"וילאג'" (אנרג'י פארק) לפני שבועיים. בשבת האחרונה היה אמור להתקיים אירוע נוסף בגן השעשועים בשכונת האוצר, אך לבסוף לא יצא לפועל. בין היתר הוזמנו למסיבות זמרים, והם הנעימו במהלך השבת את זמנם של העוברים והשבים.

נלחמים ביחד על הבית, פדלון וקיציס (צילום: איתמר רותם)

"יש תחושה של ייאוש בקרב החילונים בעיר, מכיוון שגם האופוזיציה וגם הקואליציה תומכות בחרדים, וזה מעודד אותם להגיע לעיר", אומר פדלון השבוע. "החרדים קוראים לחדרה באמצעי התקשורת שלהם 'עיר התורה והחסידות', וברגע שהיא קיבלה 'הכשר' כזה, ברור שיבואו לכאן. הבחירות בפתח, דילים נסגרים וברור לנו שמה שהיה הוא שיהיה, והכל ימשיך להיות סגור בשבת

"לפני כשנתיים הצטלם גנדלמן בהנחת אבן הפינה לקניון 'מול החוף', והכריז שחדרה תהיה כמו תל אביב. אז זהו, שלא — הכל יהיה סגור. אגב במתחם הזה יש ג'ימבורי לילדים שכתוב עליו כשר למהדרין, כלומר סגור בשבת. מתי אם לא בשבת אנשים יכולים לבלות בג'ימבורי עם ילדיהם?".

לא נהנים בשבת

פדלון טוען, כי הרוב החילוני בעיר אולי דומם, אבל מתחת לרדאר סובלים החילונים מהטרדות ומהכתבת דרך חיים. "בגן השעשועים בשכונת האוצר למשל זרקו אבנים על ילדה שהחולצה שלה היתה קצרה מדי", הוא אומר. "99 אחוז מהתושבים בשכונה חילוניים, אבל לא יכולים ליהנות מהגן בשבת. העיר כולה עוברת תהליכי השתלטות חרדית. בשכונות פאר ואלרם, שהיו נטושות כמעט, מחירי הדירות הוכפלו בגלל רכישה מאסיבית של חרדים. בשכונת שלמה, מקום מגוריי, קנו כמעט הכל וכעת הם רוכשים דירות מסביב, בביאליק ברש"י ובשכונות הסמוכות

"אולגה עוברת התחרדות ובבית אליעזר נבנו המון מוסדות דת בשנה האחרונה. אז כן, אני בהחלט חרד לצביונה של העיר, כי המשמעות של כל זה היא כוח רב יותר שמייצג אותם, פחות מדי כוח פוליטי שמייצג אותנו, ומקומות סגורים בשבת. לצערנו, חדרה היא אחת הערים שקיבלה הכשר של הרבנים הגדולים ביותר, כעיר עם תשתית תורנית, ויש לכך השלכות. אפילו מזנונים של זכיינים פרטיים לא יכולים לפתוח את עסקיהם בשבת, כי העירייה אינה מתירה זאת. אני מדגיש, אין כאן מלחמה נגד הדת ולא נגד החרדים, רק מלחמה על חופש בחירה, ועל החופש לחיות את חיי כראות עיניי, בלי להפריע לאיש".

מיקס חדרה (צילום: איתמר רותם)

אף על פי שבכמה אזורים בעיר ניתן למצוא בתי עסק ספורים שפתוחים בשבת, כמו רשת פארם, שני בתי קפה, חנות לביגוד, חדר כושר במתחם "מיקס", מתחם טרמפולינות ב'"שערי חדרה", וכן בית קפה, מסעדה במתחם ה"וילאג" מול החוף, כמו גם חנות נוחות בתחנת דלק על כביש 4, תושבי העיר החילוניים רחוקים מלהיות שבעי רצון.

אחת מהן היא תושבת המתגוררת בשכונת ניסן. "אני באה מבית דתי, ואני מרגישה שזה מאוד לא בסדר להחליט בעבור קהל שלם מה לעשות בשבת", היא אומרת. "אין טעם לפתוח בית קפה או שניים במתחם שלם, כי כמשפחה או כאם, שרוצה לבלות עם ילדיה בשבת, לא אקח אותם למתחם שבו עסק אחד בלבד פתוח בשבת. הבילוי שלנו ייגמר תוך שעה. אז אנחנו נוסעים לקניון 'חוצות המפרץ' בחיפה, שם הכול פתוח, לנתניה, לנמל תל אביב או למתחם בזכרון יעקב, שגם שם הרוב פתוח, לרבות בתי קולנוע. מתחם פתוח מבטיח בילוי ארוך, ולא הוגן שנצא מחוץ לעיר בשביל זה. אנחנו חלק מהעיר, משלמי מיסים, אבל לא סופרים אותנו ואת צרכינו".

בידיים של גנדלמן

בראשית הקדנציה של ראש העירייה צביקה גנדלמן סערה העיר, בעקבות המחלוקת על אופי השבת, ובעקבות הדיון האם הסינמה סיטי (שעדיין לא החל לפעול) במתחם "מיקס" יהיה פתוח בשבת או לא.  

המחלוקת קרעה את העיר וכמעט את הקואליציה של גנדלמן, ובשיאה הוצאה סיעת ש"ס מהקואליציה (ושבה לאחר מכן) והתקיימו הפגנות לא מעטות.  

גנדלמן הציע אז תיקון לחוק העזר העירוני "פתיחת בתי עינוגים וסגירתם בשבת", אבל חברי המועצה הצביעו נגד התיקון. גם מתווה מורחב שהציע חבר המועצה אוהד מרחב, שעל-פיו מתחמים פריפריאליים בעיר יהיו פתוחים בשבת מכוח חוק עזר עירוני, נדחה.

סינמה סיטי

בדף עיריית חדרה מאותה התקופה (2015) נכתב אז: "כאן המקום לציין, כי למרות ההצבעה הדוחה את התיקון, נותר חוק העזר בעינו, ולפיו מותרת פתיחת בתי עינוגים ומסעדות בשבת בפאתי העיר. בהתאם לחוק, יהיו פתוחים בשבת בתי עינוגים, בתי קולנוע ובתי אוכל במתחמים הבאים: חוף הים, פארק נחל חדרה, אנרג'י פארק, כביש 4, מתחם מיקס, אזור התעשייה, רכבת מזרח והפארק המטרופוליני. יודגש, כי בהצבעתם נגד התיקון שהציע ראש העירייה, הקנו לו חברי המועצה בעצם את הסמכות לפתיחת בתי עינוגים, קולנוע ובתי אוכל בשבת, בכל חלקי העיר, כולל במרכז, לפי ראות עיניו".

"ההחלטה בידיים של גנדלמן", אומרת אחת הפעילות המרכזיות בחדרה נגד כפייה דתית. "העצוב הוא שנראה שהוא צפוי להמשיך בדיוק באותו הקו".

תגובות

מעיריית חדרה נמסר: "בעקבות התפרעות והשתוללות של אדם ברחבי שכונת המגורים שבה מתגורר ראש העירייה, ובעקבות פניית תושבים, הוזעק לשכונה צוות של השיטור העירוני כדי לבדוק במה מדובר. הצוות ביקש מהאדם להזדהות אולם הוא סירב, החל להשתולל וברח לביתו. בעקבות המהומה והתקהלות תושבים, פנה הצוות למשטרת חדרה וביקש תגבור. יודגש, כי ראש העירייה לא הזעיק משטרה ולא הגיש תלונה במשטרה, ואין לו כל קשר למעצרו של האיש. באשר לפתיחת עסקים בשבת.

"חוק העזר לחדרה בדבר פתיחת בתי עסק וסגירתם מאפשר פעילות בימי מנוחה לבתי עסק מסוג בתי אוכל (כל מקום שבו מוכרים דברי אוכל או משקאות לצריכה במקום, למעט קיוסק), בתי עינוגים (מקום שבו נערכים מופעי תיאטרון או קולנוע, קונצרט, משחק או הרצאות וכדומה) ומרכזי ספורט (לרבות בריכות שחייה ומתקני ספורט). לא ברור מה מונע מאותם התושבים להגיע ולבלות במקומות שפועלים בעיר בימי שישי בערב, עד כדי כך שיש עסקים שנאלצו לסגור את שעריהם בשל חוסר בעבודה".

עיריית חדרה (צילום: איתמר רותם)

מתנועת ש"ס נמסר: "נכון להיום אין כל הסכמים קואליציוניים חתומים ביננו לבין צביקה גנדלמן. לגבי ההסתה בכלל, חבל וכואב הלב לראות את ההמשך ההסתה שמובילים אנשים מסוימים, שמנסים לעשות הון פוליטי על חשבון שנאת האחים שהם מייצרים פה בחדרה. יש לנו חמישה חודשים של בחירות ואנחנו לוקחים בחשבון שבחמשת החודשים האלה, כל הרפש וכל השנאה וכל הפירוד יצופו ויעלו. נמשיך לשמור על אהבת החינם בעיר הזאת".

בנצי נורדמן מ"דגל התורה" מסר: "מדובר במשהו נקודתי מאוד של כמה אנשים  שאפשר לדעתי לספור אותם על  יד אחת  שהציתו מהומה על מאומה. לא השתנה כלום ב120 השנים של חדרה בסטטוס קוו ולא הולך להשתנות ולכן מדובר על מלחמה של בודדים שרוצים לעשות הון פוליטי על חשבון אחוות האחים בחדרה".

מהמשטרה נמסר: "בניגוד לנטען, החשוד לא נעצר בגלל שצעק אלא בגלל שסירב להישמע להוראות השוטרים להזדהות במשך כ-20 דקות, ובהמשך אף סירב לעיכובו ולמעצרו, תוך שהוא בורח אל בניין מגורים. זאת ועוד, השימוש בגז פילפל בוצע רק לאחר שנמלט ממעצר, חרף אזהרות השוטרים. בתיעוד החלקי במיוחד של סוף האירוע, ניתן לראות את המשך בריחתו של החשוד, ומנגד את השוטרים מנסים להשלים את ביצוע המעצר תוך הימנעות ככל שניתן מהפעלת כוח.

"לצערנו עוד רואים בתיעוד החלקי, פרובוקציה מכוערת מצד אשתו של החשוד כלפי השוטרים, עת ביקשו לעזוב את המקום. לאחר מעצרו, נחקר החשוד במשטרה בגין הפרת הסדר הציבורי והכשלת שוטר ובסיום החקירה הוא שוחרר לביתו. צר לנו על כך שפעולת אכיפה פשוטה ושגרתית הסתיימה במעצר בביתו של חשוד, זאת אך ורק בגלל התנהגות פסולה של החשוד והתעקשותו להימלט מהשוטרים בכל מחיר אל ביתו. נדגיש, כי אין אדם שעומד מעל החוק ובהתאם, כל ניסיון בריחה ממשמורת חוקית בניגוד לחוק ייתקל בנחישות ובאפס סובלנות כדי להשלים ביצוע כל פעילות אכיפה הנדרשת כחוק".