עיריית חדרה הסירה את הלוט מעל שלטי רחובות במתחם אנרג'י פארק, הנקראים על-שמם של אנשי מדע יהודים, חתני פרס נובל ופרס ישראל. זאת על-פי החלטתה של ועדת השמות העירונית לקרוא לרחובות במתחם אנרג'י פארק בשמות מדענים יהודים בעלי שם ומוניטין בינלאומיים.

ואולם, תושבים ובעיקר תושבות שנחשפו לפרסום, הלינו כי מבין הרשימה אין אף לא אישה אחת לרפואה על אף שיש הרבה כאלה שקיבלו פרסי ישראל ואף זוכת פרס נובל אחת – עדה יונת.

משה אדד והרחוב על שמו (צילום: דוברות עיריית חדרה)

בטקס שהתקיים בשבוע שעבר השתתפו נבחרי ציבור, וכן מנכ"ל החברה הכלכלית חדרה שי ארנט-כהן, פרופסור משה אדד ובני משפחתו, ואורחים רבים נוספים.

בשלב ראשון הוענקו שמות לארבעה רחובות. המדענים שעל-שמם ייקראו רחובות במתחם אנרג'י פארק:

פרופסור אהרון צ'חנובר, ביוכימאי ישראלי, חתן פרס ישראל בחקר הביולוגיה לשנת 2003, וחתן פרס נובל לכימיה לשנת 2004 ביחד עם אברהם הרשקו.

פרופסור אברהם הרשקו, ביוכימאי ישראלי, חתן פרס נובל לכימיה לשנת 2004, ביחד עם אהרן צ'חנובר ואירווין רוז.

פרופסור דן שכטמן מהטכניון, מהנדס ישראלי וחוקר מבנה החומר, זוכה פרס ישראל לפיזיקה לשנת 1998, ופרס נובל לכימיה לשנת 2011.‏

ובתווך: אין שמות נשיים

הסרת הלוט וקביעת שמות הרחובות באנרג'י פארק מרגשת, אך לא כולם התלהבו, או יש לומר- לא כולן. תושבות שנחשפו לפרסום של העירייה על שמות הרחובות כעסו על היעדר נשים ברשימה, שכוללת עד כה – רק גברים.

"למה אין שום רחוב הקרוי על שם אישה?", תהתה התושבת רינת והוסיפה: "כפי שאמר פרופסור צ'חנובר- קריאת שמות של רחובות על שם אנשים חיים יכולה לשמש דוגמה. ואיזו דוגמה ומסר עוברים לנשים? שהן צריכות להיות גבר כדי שפועלך יחשב".

עדה יונת (צילום: Hareesh N. Nampoothiri, ויקיפדיה)

יש לציין שבקטגוריית "זוכות פרס ישראל" מצויות נשים רבות כמו פרופ' מרים ארז, פרופ' רות ארנון, הכימאית נאוה בן צבי, פרופ' זהבה סולומון ועוד.

מעיריית חדרה נמסר בנושא זה: "וועדת השמות אישרה בקדנציה הקודמת את שמה של פרופסור עדה יונת, כך גם מועצת העיר. אולם, הגברת יונת סרבה שיקרא רחוב על שמה".

פרופ' צ'חנובר: "מודה על קריאת רחוב על שמי בחדרה"

פרופסור משה אדד, חתן  פרס ישראל לקרימינולוגיה לשנת 2010. פרופסור אדד הוא מוותיקי חדרה, וקיבל את פרס ישראל על חקר הקרימינולוגיה, כאשר ועדת הפרס תיארה אותו כאחד הקרימינולוגים החשובים בישראל, המשפיע על מחקר ותיאוריה בקרימינולוגיה בארץ וגם בקהילה הקרימינולוגית הבינלאומית.

במהלך הטקס הוקרא מכתבו של פרופסור צ'חנובר, אשר שהה באות העת בחו"ל: "ברצוני  להודות לכם מקרב לב על קריאת רחוב על שמי בעיר חדרה. לצערי, בשל היעדרותי מן הארץ לרגל מחויבות קודמת, לא אוכל לקחת חלק בטקס. קריאת מקום על שם אדם בעודו בחייו איננה פשוטה ומובנת מאליה.

"אך אם נושא שם רחוב, הנחנך זה עתה, יוכל לשמש דוגמה לבני הדור הצעיר כדי שיראו שעשייה, תרומה ופריצת דרך היא אפשרית על מנת לשפר את חיינו כבני אנוש בארצנו ובעולם בכלל, ואוכל לשמש להם – ולו במעט – מודל לחיקוי, יתרום הרחוב הזה את תרומתו לכולנו.  תבואו על הברכה, ובאתי על החתום: פרופסור אהרון צ'חנובר, חתן  פרס נובל לכימיה לשנת 2004, הפקולטה לרפואה, הטכניון".

גם פרופסור אדד נשא ברכות ואמר דברים חמים לעושים במלאכה.

הטקס הסתיים בגזירת הסרט והסרת הלוט, ונאמר בו כי אשרי המדינה אשר אלה מדעניה, וכי קריאת הרחובות על שמם מכבדת הן אותם והן את המתחם שרחובותיו נקראים על-שמם.