הבחירות לרב חדש לעיר מעוררות סערה ציבורית שיצאה מגבולות חדרה: בעקבות פרסום רשימת המועמדים להחליף את הרב המכהן, הרב שמעון ביטון, שהודיע על כוונתו לפרוש מתפקידו לאחר 30 שנה, הוגשו שתי עתירות לבג"ץ שנועדו להסיר מהמרוץ לרב העיר שני מועמדים בולטים, הרב אליהו אסולין והרב ישראל ביטון.

 תפקיד רב העיר מבוקש ביותר מפני שהוא מינוי קבוע עד גיל הפנסיה ועלות שכרו השנתי עומד על כ 632,707 שקל (עלות זאת אינה כוללת את מרכיבי לשכתו, אלא עלות ישירה לרב עיר מקבוצה 2, קרי עיר בת 100 אלף-250 אלף תושבים). בנוסף, רב העיר יכול להשפיע על נושאים רבים הקשורים לאופייה הדתי של העיר כגון נושא תעודות הכשרות לעסקים שונים.

הרב אליהו אסולין. צילום: כאן

הרב אליהו אסולין, מוהל בעל ותק של 34 שנים, תועד לפני כשנה ב'תחקיר המוהלים' (של אוריה אלקיים מתאגיד 'כאן' ) אומר על יוצאי אתיופיה ש"הם בשר תותחים", התחקיר חשף כי הרב מאפשר לתלמידיו להתנסות כמוהלים על תינוקות בני העדה האתיופית מבלי שעברו הכשרה ראויה.  

התחקיר עורר זעם בארץ ובחדרה בפרט ובעקבותיו הפגינו קהילת יוצאי אתיופיה בעיר והסמכתו של הרב להסמיך מוהלים נשללה ל3 שנים.

עצם הגשת מועמדתו של הרב אסולין להתמודדות עוררה סערה גם בממשלה. ראש היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות במשרד המשפטים, עו"ד אווקה (קובי) זנה, העביר בשבוע שעבר פניה דחופה ליועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, בה ביקש מהיועמ"ש להתערב בהליך מועמדותו של הרב אליהו אסולין לבחירת רב העיר חדרה ולהורות על הסרתו מרשימת המועמדים.

בפניה כותב עו"ד אווקה: "התחקיר בעניינו של הרב אסולין כלל התבטאויות גזעניות שיש בהן, לדעתי, משום הסתה לגזענות ולאלימות תוך לשון הרע בוטה על רקע גזעני. הרב לא לקח אחריות על מעשיו ותירץ בפני הוועדה שבדקה את התנהלותו תירוצים שונים וחסרי אחריות למעשיו הקשים, אולם הוועדה מצאה בהתנהלותו פגמים חמורים הכוללים התבטאויות גזעניות ופגיעה בחסרי ישע על רקע גזעני.

"ברי כי התנהגותו של הרב אסולין עד כה מלמדת כי אינו ראוי למלא כל תפקיד ציבורי. הכשרת מועמדו של הרב אסולין לתפקיד רב עיר מהווה פגיעה קשה באינטרס הציבורי ובנסיבות אלה אני פונה אליך, באופן דחוף, לפעול להסרת מועמדותו של הרב אסולין מרשימת המועמדים לבחירת רב בעיר חדרה".

רשימת הרבנים המיועדים לבחירה

בנוסף לפנייה זו עתרה לבג"ץ עמותת טבקה - צדק ושוויון ליוצאי אתיופיה, בדרישה להסרת מועמדותו של הרב אסולין. פנטהון אספה דויט, מנכ"ל העמותה, מסר:  ״טבקה רואה בחומרה רבה את אישור מועמדותו של הרב אסולין לרב העיר חדרה. במדינה מתוקנת רב שמתנהל בצורה בזויה וגזענית ומתייחס לתינוקות בני 8 ימים כבשר תותחים והופך אותם לשפני ניסוי על גופם צריך לשבת בכלא ולא לקבל פרס של אישור מועמדותו כרב עיר.

"עמותת טבקה תמשיך לפעול ולהיאבק בכול האמצעים העומדים לרשותה בכדי לפסול את מועמדותו של הרב אסולין ולמצות איתו את הדין על הפגיעה הקשה בתינוקות חסרות ישע וקהילות מוחלשות. אני מקווה כי הצדק יראה ויעשה ובג״צ יורה על הסרת מועמדותו של הרב אסולין לתפקיד רב ראשי של עיר חדרה".

עתירה גם נגד הרב ביטון

עתירה שנייה הוגשה כנגד המועמד הנחשב כמוביל בעיני רבים בעיר, הרב ישראל ביטון, בנו של הרב שמעון ביטון שמכהן כבר כ-30 שנה כרב העיר חדרה ולאחרונה הודיע על כוונתו לפרוש מתפקידו. העתירה הוגשה ע"י עורך הדין אשר דל, בשם "ברית נאמני תורה ועבודה בישראל אמנון שומרון".

בעתירה טוען עו"ד דל כי הרב ביטון אינו ראוי לכהן כרב העיר חדרה ולמעשה אינו ראוי כלל לכהן כרב עיר. עיקרה של העתירה הוא כי הרב ישראל ביטון פרסם את עצמו כרב שכונה בחדרה ואף הגיש נגד המועצה הדתית תביעה של מאות אלפי שקלים בדרישה לקבלת משכורת בגין תפקידו כרב שכונה. אולם, פסק הדין שניתן בתביעתו מגלה כי כלל לא מונה לכהן כרב שכונה, לא תיפקד כרב שכונה ובית המשפט אף קבע כי תביעתו הוגשה בחוסר תום לב ותוך ניצול הליכי משפט לרעה.

בית המשפט לא רק שדחה את תביעתו הכספית של הרב אלא אף חייב אותו לשלם למועצה הדתית סך של 5,000 שקל בגין הגשת התביעה על ידו. לדעת מגיש העתירה עו"ד אשר דל, משמעות הדברים היא שהרב ישראל ביטון ניסה להוציא שלא כדין מאות אלפי שקלים מהקופה הציבורית ולפיכך אין הוא ראוי לשמש כרב עיר.

טיעון נוסף שמעלה עו"ד דל בעתירה נגד בחירתו של הרב ישראל ביטון לתפקיד הינו, כי הרב ישראל ביטון נתפס בזמנו לטענתו על ידי יו"ר המועצה הדתית, לאחר שחדר יחד עם חבורת אנשים למקווה בעיר ופגע יחד אתם במתקני גביית התשלום במקום. בתגובה לכך שנתפסו, ניסו שלושה מבני החבורה להעליל עלילת שווא על ראש המועצה הדתית כאילו הותקפו, אך בסופו של דבר הודו בחקירתם במשטרה כי מדובר בעלילת שווא והועמדו על כך לדין.

הרב ביטון נחקר בעניין זה במשטרה אך בסופו של דבר לא הועמד לדין בהעדר ראיות מספיקות. לדעת עו"ד דל, התנהגות זו פוסלת את הרב מלכהן כרבה של העיר חדרה.

בחירות לרב העיר מתקיימות רק כאשר הרב המכהן יוצא לפנסיה או מודיע על פרישה. הרב שמעון ביטון, בן 73 הודיע על כוונתו לפרוש מתפקידו ולכן היתה אמורה להתכנס ביום חמישי האחרון ועדה לבחירת הרב החדש. בוועדה יושבים 32 בוחרים, 16 מהם נציגי הסיעות במועצת העיר, 8 הם גבאים של בתי הכנסת הגדולים בחדרה ו-8 נציגים שנבחרו מטעם שר הדתות. במדובר בבחירות חשאיות מאחורי פרגוד.

שבעה רבנים הגישו את מועמדותם בחדרה, בניהם גם הרב אליהו אסולין והרב ישראל ביטון, אך היועץ המשפטי לממשלה שהתבקש להגיש על העתירות, השיב כי נדרשים לו עוד 21 יום לבדיקת הדברים ודחה את הבחירות לתאריך לא ידוע. נכון למועד כתיבת שורות אלה טרם נקבע מועד חדש לבחירת רב העיר בחדרה. 

תגובות:

מהרב אליהו אסולין נמסר: "ביני לבין העדה האתיופית יש ידידות ואהבת אמת למעלה משלושים שנה. יריבים פוליטיים שביקשו לסכל את התמודדותי, ניסו ליצור קרע. הייתה לי התבטאות לא מוצלחת שנאמרה בהומור לתחקירן שהתחזה למתלמד ומשך אותי בלשוני. התנצלתי בכנות בפני העדה בחדרה ואמרתי שלמרות שהדברים נאמרו בקונטקסט מאוד ברור, הם לא היו אמורים להיאמר. נקודה. שמחתי מאוד לשמוע שקיבלו את ההתנצלות. לזכותי עומדים מאות מפגשים של סיוע ואהבה עם בני העדה. כמו כן יצויין כי בבית הכנסת שלי ישנם מתפללים מבני העדה, המשמשים בתפקידים בכירים בקהילה. מבין שיש דמויות פוליטיות בעיר שמנסות להצית אש על רקע עדתי כדי להניב רווחים. מתפלל שלא יעלה בידם".

מלשכת הרב ביטון נמסר בתגובה: "אנו מברכים על החלטת היועמ"ש. מדובר במתלונן סדרתי שהגיש בעשור האחרון נגד משפחת ביטון אין ספור תלונות. פנה למס הכנסה, לרשם העמותות ולא פסח על אף רשות חוקרת בדרך, כאשר שוב ושוב התבררו תלונותיו כתלונות שווא. לשיא הגיעו דמיונותיו ותלונותיו כאשר הגיש בעבר תלונות כי משפחת ביטון מאיימת על חייו ומעוניינת לרצוח אותו.

"הזוי ומופרך לא פחות, שיתוף הפעולה של חלק מכלי התקשורת במשחק המלוכלך הזה רגע לפני הבחירות, כאשר לכולם ברור העיתוי וזהות המתלונן שבחר להעביר תלונתו הפעם דרך המשרד לשירותי דת ולא פנה אפילו למשטרת ישראל כמתבקש, כשברור שכל מטרתו היא שיבוש ההליך הדמוקרטי של בחירת רב העיר חדרה.

"מותר לציין כי לטענת המתלונן האירוע המדובר התרחש לפני כעשור (!) אז פוטר ממשרתו אצל הרב ביטון, אולם מאז לא הגיש ה'מתלונן הסדרתי' תלונה בנושא למרות שהגיש אין ספור תלונות אחרות. מה שמלמד על אמינות התלונה. מובן שאין אפילו צורך לומר, כי האירוע המדובר כלל לא התרחש והרב העלה חיוך על שפתיו כששמע על בקשת התגובה".