צילום: אסף פרידמן ועד התושבים בשכונת בית אליעזר בחדרה יוצא במתקפה חריפה על עיריית חדרה שלטענתו, זנחה את השכונה ובמשך שנתיים לא נענית לבקשותיו. בוועד, שידוע בהתנהלותו השקטה לאורך השנים, הבינו השבוע שהשקט הזה גובה מהם מחיר יקר. אחרי שכל הבטחותיו של ראש העירייה לטיפול במפגעים בשכונה ולשדרוג תשתיות לא מומשו, הם החליטו לצאת למאבק חריף. קבוצת תושבים כבר מחתימה עצומה ומגבשת תביעה ייצוגית נגד עיריית חדרה. "לא ייתכן שבמשך שנתיים נחכה למעבר חצייה", אמרו השבוע בוועד.

עוד ב-mynet:
התושבים זועמים: נכרתו עשרות אקליפטוסים
אסי אבוטבול נגד השב"ס: תחזירו לי את גליונות ה"בלייזר" שלי

"סכנה יומיומית לילדים"
שכונת בית אליעזר מונה כ-22,000 תושבים, אולם למרות גודלה, היא זוכה לטענת תושביה לאפס השקעה מצד העירייה. "השכונה לא נראית טוב בלשון המעטה", אומר אלון לין מחברי הוועד, "אבל זו עוד הצרה הכי קטנה שלנו. מדברים איתנו על פיתוח כולל עתידי ובינתיים בכיכר המרכזית ברחוב העצמאות אין אפילו מעבר חצייה. ילדים עוברים מדי יום לבית הספר 'שובו' ומסכנים את עצמם. פשוט חרפה".

לדברי הוועד כבר שנתיים שהם מקבלים הבטחות לטיפול במפגעים בטיחותיים בשכונה. "הבטיחו לנו במפרים באזור, שזה א"ב של בטיחות וכלום לא נעשה", הוסיף לין. "יתרה מזו, עכשיו גם עמודי התאורה באזור לא תקינים, אז ילדים שהולכים בחמש לשחק במגרש עוברים בחושך מצרים. ככה צריכה להיראות השכונה הכי גדולה בעיר?"באוקטובר 2014 התקיימה פגישה בנוכחות ראש העיר, צביקה גנדלמן ונציגים מהעירייה בנושא הליקויים הבטיחותיים בשכונה ובעיות אחרות. הישיבה התקיימה מספר ימים לאחר שבסמוך אירעה תאונת דרכים בה נדרס ונפצע קשה ילד מהשכונה, שרכב על אופניו ברחוב יגאל. "הרחוב בו נפצע הילד הינו ציר תנועה מסוכן ביותר", הסביר לין, "מדובר ברחוב צר וארוך, ללא מדרכות וללא במפרים ונהגים נוסעים שם במהירות מופרזת. חודש לאחר מכן, שוב אירעה באותו מקום תאונה. אסור לשכוח שזה כביש שמוביל לכיוון בית הספר 'קפלן'. בעירייה הגיעו לסיורים במקום והבטיחו שיבנו כיכר ברחוב יגאל פינת כ"ט בנובמבר. נניח רגע לזה שגם כיכר לא תפתור את הבעיה הבטיחותית כאן, אלא רק פסי האטה, אבל בכל זאת, איפה הכיכר? כמה זמן לוקח לתכנן כיכר? עד האסון הבא?"

לדבריו, רחוב מורדי הגטאות בשכונה, שמוביל לכיוון חטיבת הביניים, סובל מאותה בעיה וגם שם נדרש פתרון מיידי בדמות כיכר ופסי האטה. ארז גרובנר מוועד השכונה סיפר כי חוץ מהליקויים הבטיחותיים הראשונים במעלה, קיימות גם בעיות אחרות: "פשוט מזניחים אותנו. שנתיים מאז שראש העיר נבחר לכהונתו וחוץ מהבטחות מהן כבר שבענו, לא השתנה מאום בשכונה ולא נעשה בה מאום.

"כל הקיץ הייתה השכונה מטונפת, מלאה בעשבייה, גני שעשועים מוזנחים, מלאים קוצים ועשבים, ללא ציליות בשמש הקופחת, ללא מים בברזים בחלק מהמקרים, ולעיתים ללא תאורה. תושבים שרצו לבלות בגני שעשועים עם ילדיהם נאלצו לבחור בין גן ללא ברזיות או גן ללא צליות. פנינו למינהלת בית אליעזר בנושא העשבייה שגם קורצת לנחשים ומסכנת את הילדים ונאמר לנו שיש רק 'חרמש' אחד ולכן אין אפשרות להתגבר על כמות העשבייה בשכונה. זה משקף את רמת ההשקעה של עיריית חדרה בשכונה. בית אליעזר, הינה שכונה גדולה, בעצם עיר קטנה. יש לה מינהלת וראש מינהלת וסגנית ראש מינהלת, אז בשביל מה כל זה אם אתם לא מתקצבים אותה?"

אלון לין סיפר כי בשדרות האביב שבשכונה אין תאורה כבר כשנה וחצי. "נשרף איזה כבל שבעטיו הכול חשוך, עניין פעוט לסדר. פנינו ופנינו ושנה וחצי אין תאורה. כעת סיפרו לנו שתקצבו את זה במסגרת תקציב 2016, זו בדיחה. שנה וחצי ללא תאורה, הרי לא מדובר בתקציבי ענק. זה שוב מוכיח היכן אנו מצויים ברשימת סדרי העדיפויות העירוניים".

עוד סיפר, כי ניתנו לוועד הבטחות למכביר בדבר סלילת שטח חנייה ברחוב מורדי הגטאות בסמוך לקופת החולים הכללית, שם יש שטח חולי שהופך לבוצי בימי החורף. "קצת אספלט, זה מה שביקשנו. שום דבר בשמיים. הבטיחו לנו שעד סוף השנה זה יקרה. הבעייה היא שאנחנו כבר שבעים מהבטחות והתושבים מתוסכלים וממורמרים. אנחנו מקשיבים להבטחות וממתינים בסבלנות, אבל הגיעו מים עד נפש, שנתיים לחכות לכיכר, לעמוד תאורה, לקצת אספלט, למישהו שיצבע מעבר חצייה? יש תחושה שמי שלא עושה רעש בעיר הזו, לא מקבל כלום"."הכסף הולך למערב העיר"
תושבים וחברי ועד בשכונה מתקשים להתעלם מהפיתוח לו זוכות שכונות במערב העיר. לדבריהם, הצטברו כל כך בעיות בשכונה שייקח זמן לטפל בכל המפגעים, ובזמן הזה שכונות אחרות זוכות לטיפול מתמיד. "יש כל כך הרבה בעיות לא מטופלות בשכונה, וכל כך הרבה תסכול שאנחנו מרגישים, שאם נצליח לטפל בבעיה אחת, אז גם טוב, צעד צעד", אומר רחמים כובאני, חבר בווע