צילום: אסף פרידמן לפני כחודשיים הודיעה פרקליטות מחוז חיפה על החלטתה לסגור את התיק נגד חיים אביטן. כזכור, בחודש יוני 2013 נעצר אביטן, עם בכירים נוספים בעירייה בנוסף לקבלנים בעיר, כשבין החשדות כנגדו: קבלת שוחד והפרת אמונים. במשך שנתיים בהן התנהלה החקירה לא הוגש כנגדו כתב אישום ולפי הודעת הפרקליטות מיולי, התיק נסגר מחוסר ראיות מספקות להעמדה לדין.

עוד ב-mynet:
חיים אביטן יפצה את חברי האופוזיציה בגין לשון הרע
בתו של יצחק רוכברגר: "קלון זה יותר גרוע ממאסר"
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה של mynet

ההודעה הלקונית של הפרקליטות שבעצם מנקה את שמו של אביטן, מהווה ניגוד של ממש לרכבת ההרים הרגשית, שהייתה מנת חלקו של אביטן מאז המעצר ועד לזיכוי. לא לחינם תהו עורכי דינו פרופסור דוד ליבאי ועו"ד יעקב בורובסקי עם הודעת הפרקליטות, מי יפצה אותו כעת על עינוי הדין שנמשך שנתיים, שלא לדבר על הנזק שנגרם לאביטן בשל העובדה שהמעצר המתוקשר אירע חודשים ספורים לפני הבחירות, בעיצומה של מערכת הבחירות לרשויות המקומיות.

פרשת המעצר המסוקר של ראש עיריית חדרה שנפרשה על פני עמודי עיתונים ודווחה בכל כלי תקשורת אפשרי, היא עדיין פצע מדמם אצל אביטן. מקורבים סיפרו כי בשל הניגוד שבין התחושה שרודפים אותו ללא הצדקה ובין המבטים והלחשושים שליוו אותו בכל מקום, התקשה אביטן למצוא את הכוחות לצאת את ביתו. המצב אף החריף, לאחר התבוסה בבחירות לצביקה גנדלמן, בשל הבעת אי האמון של תושבי חדרה באביטן ובחפותו.

"ראיתי את כל מפעל חיי קורס. כל מה שבניתי בשתי ידיי במהלך 30 השנים האחרונות, נפל כמגדל קלפים", אמר אביטן השבוע בעיניים מלאות לחלוחית, בראיון נרחב ראשון מאז נסגר התיק. "מעבר לפגיעה התעסוקתית והכלכלית, הפגיעה הקשה מכל הייתה בשמי הטוב, שאותו בניתי כל חיי. המחשבה שיש כאלה שחושדים שעברתי על החוק, בוודאי בעבירות של שוחד והפרת אמונים, שרפה אותי מבפנים. מראש עירייה שכיהן שתי קדנציות והתקבל בכל מקום בכבוד ובהערכה, הפכתי לאדם עם 'אות קין' על המצח, שנמצא בחקירה ומנסה בכל דרך להילחם על חפותו. אתה הולך ברחוב ורואה איך כולם מסתכלים עליך, כאילו אתה עבריין, וזה כואב, ואתה יודע שהאמת תתברר עוד מעט, אבל עד אז אתה צריך לחיות עם המבטים האלה".

העבר: מאיגרא רמא לבֵירא עמיקתא
חוסר ודאות, חוויה קשה, טלטלה, משבר אמון, עלבון אישי, מתח, כאב, מכה כלכלית, תדמיתית, משפחתית ונפשית, תקופה קשה ועוד - הם חלק מארסנל התיאורים של אביטן לוויה דולורוזה של השנתיים שחלפו. אנחנו יושבים בביתו שבשכונת בית אליעזר. אביטן מגיש שתייה קלה ופיצוחים, מגביר את עוצמת המזגן, ומתקשה לעצור את שטף דיבורו. "אני צמחתי מלמטה, במעברת ברנדייס. כילד בכור למשפחה בת 11 ילדים, בן להורים אנאלפביתיים, עם אבא שרוב הזמן שהה בבית חולים בעקבות סיבוכים מתאונת דרכים, ואם חולה. נאלצתי לקחת על עצמי תפקידים רבים, לדאוג לאחים, לשרוד בלימודים, בחברה, בחיים. לאט לאט עברתי את כל שלבי הצמיחה בחברה הישראלית והגעתי להישג ענק, כאשר נגד כל הסיכויים נבחרתי להיות ראש עיריית חדרה. עבורי אין גאווה גדולה מזו. לכן המעצר הזה והפרשה הזאת שברו אותי".

הרגשת שגנבו לך את הבחירות?
"את הבחירות? הרגשתי שגנבו לי את החיים. ממש ככה".

בעקבות הפרסומים בפרשת רונאל פישר, לפיהם גורמים אופוזיציוניים בחדרה שיתפו עימו פעולה לכאורה מתוך כוונה להדיח אותך, ראש עיר מכהן, האם אתה באמת סבור כי ראש העיר הנוכחי צביקה גנדלמן היה מעורב בהפללתך?
"אני מקווה בכל לבי שגנדלמן לא היה מעורב בעניינים המלוכלכים האלו של להרוס מתמודד וכך לזכות בבחירות. מנגד, לפני כחודש שמעתי אותו מתראיין ברדיו ומספר שהוא אכן הגיש תלונה במשטרה כנגדי. נדהמתי לשמוע שהוא היה ביחידה 443. אם אכן הדברים נכונים, שמישהו השתמש במשטרה כדי לפגוע ביריב פוליטי, זה חמור מאוד ובחזקת 'הרצחת וגם ירשת'. לא לכל אחד יש גישה ליחידה הזו וזה די אומר דרשני".

כאופוזיציונר, לא לגיטימי שגנדלמן יגיש תלונה נגד תפקוד לקוי לדעתו של ראש העיר? נשמע שזו אפילו חובתו.
"אם היה זה אזרח נטול אינטרסים פוליטיים שהיה מגיש את התלונה, ניחא, אבל כשזה מתמודד מולי בבחירות זה לא מריח טוב. אני מעולם לא עשיתי דבר כזה, ולא אעשה".

אז מי הם הגורמים ששילבו כוחות כדי להזיז אותך מכיסאך?
"מספר בני עוולה שלא פוחדים ולא רועדת להם היד בבואם לפגוע בך ובבני משפחתך. לא אצל כל אדם נמצא הרוע הזה. זה שילוב של פוליטיקאים ואנשי הון, שחברו נגדי. עד שלא התפוצצה פרשת רונאל פישר לא הייתי מעלה על דעתי שבמדינה שלנו יכולה להתפוצץ פרשה שכזו. תמיד ידעתי שדינו של תיק החקירה נגדי להיסגר, כבר מההתחלה הרגשתי שיש גורמים מסוימים שעומדים אחרי תפירת התיק. חבל שלקח שנתיים ומערכת ב