צילום: shutterstock דיירי מתחם "נאות ספורט" בשכונת בית אליעזר פנו לאחרנוה לעיריית חדרה בבקשה לקבל מענה טיפולי בריאותי עבור שכנתם המבוגרת, שסובלת לכאורה מבעיית אגרנות קשה.

עוד ב-mynet:
תקף את אשתו ההרה - והורשה להיכנס לחדר הלידה
"האשכנזים טיפחו קורבנות יהודית מאות שנים"
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה של mynet

לפני כשמונה חודשים, עברה שרה (שם בדוי) להתגורר בדירה צנועה במתחם המגורים "נאות ספורט" ותוך תקופה קצרה אספה לביתה חפצים שאיימו לסגור על דירתה. בעלי מתחם המגורים והדיירים פנו לרשויות על מנת למצוא פתרון.

"אנחנו רוצים לעזור לה, אנחנו לא רוצים להשאיר אותה ללא טיפול. אנחנו מאוד דואגים לה", סיפרה דיירת בבניין. "פנינו לרווחה, ואמרו לנו 'אם היא מפריעה לכם, אז תפנו אותה מהבניין'. אבל לאן היא תלך? אנחנו בסך הכל מבקשים מהעירייה שתדאג ברמה הכי אנושית לצרכים הטיפוליים שלה, ולצרכים שלנו כתושבים. האישה הזאת צריכה מסגרת טיפולית מתאימה".

לדברי השכנים, בדירתה הצנועה של שרה מצבורים גדולים של זבל: החל ממאות בקבוקי שתייה ריקים, שקיות אוכל ישן וארגזי קרטון מלאים בנעליים, קופסאות פלסטיק ועוד. לטענת השכנים, מצבורי הזבל הפכו למטרד סביבתי שפוגע בחייה של האישה ובאורח חייהם שלהם. "מדובר באישה מבוגרת, בסביבות גיל השבעים", מספרת דיירת בבניין. "היא אוגרת המון זבל ואוספת מהפחים. לא צריך להיות איש מקצוע בשביל להבין שהיא זקוקה לעזרה".לאור המצב, פנו כאמור דיירי ועובדי המתחם לעיריית חדרה על מנת שיביאו אנשי מקצוע שיבחנו את המצב וייתנו לשרה מענה טיפולי מתאים. "פנינו עשרות פעמים לעירייה, בינתיים התלונות שלנו רק מצטברות", היא אומרת.

"פנינו למוקד העירוני, הם שלחו פקחים שנתנו לה התראה ודוחות, אבל זה לא מה שיפתור את הבעיה. זאת בעיה נפשית שמצריכה טיפול. התקשרנו גם למחלקת הרווחה, והפנו אותנו למדור לזקן, שם עובדת סוציאלית אמרה לי שהנושא הזה לא שייך להם. אם האישה לא מוכנה להיות מטופלת, אז הם לא רשאים לטפל. אנחנו לא יכולים להוציא אותה החוצה - היא תהיה ללא מסגרת".

אובדי עצות, המשיכו הדיירים לפנות למחלקות השונות בעירייה במטרה לקדם את הטיפול בשכנה. "פניתי למחלקה לפניות הציבור בעירייה והם גם אומרים שאין להם שום קשר לזה, והם לא יכולים לעזור ושנפנה למשטרה, אבל איך המשטרה יכולה לטפל בזה?", טוענים תושבים בבניין.

"כל הניסיונות שלנו להבהיר בעירייה שהאישה הזאת לא בקו הבריאות ולא מקבלת טיפול ראוי, לא עזרו. התקשרנו לבריאות הנפש, והם טוענים שבלי אישור של
הרווחה, הם לא יכולים לעזור. אז מי כן יכול לעזור? מצד אחד אנחנו נאבקים לא להשליך אותה לרחוב ללא טיפול, כי אנחנו דואגים לה, ומצד שני אנחנו לא מקבלים שום מענה. אנחנו כבר לא יודעים מה לעשות".

מעיריית חדרה נמסר: "מדובר באישה מבוגרת מאור עקיבא, המוכרת לשירותי הרווחה שם כאגרנית, וכל ניסיונות הטיפול בה כשלו. ככל הידוע, באור עקיבא יש לה דירה סגורה מלאה בזבל, וטענות דומות הגיעו גם מתושבי נאות ספורט לאחר שעברה לשכונה זו". עם פרסום הכתבה נודע כי בעקבות התלונות פינה אותה בנה מהדירה בנאות ספורט, הוציא את חפציה ושכר לה דירה בפרדס חנה.