צילום: shutterstock במסגרת ישיבת מועצת העיר שלא מן המניין נדחה בשבוע שעבר המתווה שהציע חבר המועצה אוהד מרחב בעניין פתיחת בתי עסק בשבת.

עוד ב-mynet:
כך הצביעה מועצת העיר חדרה נגד פתיחת עסקים בשבת
בועז ביטון מש"ס מגן על הטקס הדתי: "עשינו לחמור כבוד, קנינו לו בגד חגיגי"
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה של mynet

למפלתה של ההצעה קדמה דרמה לא קטנה במשרדי עיריית חדרה. גורמים במערכת הפוליטית סיפרו כי בעוד הישיבה הייתה אמורה להיפתח בשעה 18:00, היא החלה רק כשעה ומחצה לאחר מכן, כשבמשך זמן העיכוב נעשו אינסוף ניסיונות להביא לאישור מוסכם ומוקדם של ההצעה טרם תחל הישיבה, לרבות שיחות ועידה וסיעורי מוחות.

מתווה מרחב הציע בעצם מתחמים ספציפיים בהם עסקים יהיו פתוחים בשבת וכאלה הם רצועת החוף, פארק נחל חדרה, כביש 4, אזור התעשייה, אנרג'י פארק, מתחם מיקס הסינמה סיטי והפארק המטרופוליני שבתכנון. מתחמים אלו, כך ההצעה, יהיו פתוחים מכוח חוק עזר עירוני ולא מכוח החלטה של ראש העיר, כששאר האזורים יישארו סגורים.

מרחב סיפר השבוע כי עד לשעה 17:30, כחצי שעה לפני תחילת המתוכננת של הישיבה ולאחר עבודה מוקדמת רבה ומאומצת, כבר היה בידו רוב של תשעה חברי מועצה למתווה שכלל את ראש העיר צביקה גנדלמן, סגנו טל אליהו, חבר המועצה יניב דרי, סגנית ראש העיר חדווה יחזקאלי, חבר המועצה שי ברכה, המשנה לראש העיר רומן גישר, חברת המועצה אלה גולדשטיין וחבר המועצה אמיר ימין. סיעות ש"ס, הבית היהודי ואליהו בוסקילה היו אמורים להימנע כמקשה אחת והמתווה היה יוצא לדרך.

"המתווה הוכן בברכת הרבנים שלהם שהבהירו שלמרות שהם מבינים שהמתווה הוא הרע במיעוטו, כציבור חרדי הם לא יכולים להצביע בעד פתיחת עסקים בשבת, ולכן יימנעו", הסביר מרחב.על פי גורמים פוליטיים, זהות יהודית שהתנגדה למתווה, הפעילה את חבר הכנסת ויו"ר ועדת הכנסת משה גפני, שישבור את גוש הנמנעים. "גפני פשוט הילך אימים על בנצי נורדמן כדי שלא יימנע", טוענים גורמים פוליטיים, "כשאריה דרעי שמע על כך, הוא התקשר לבועז ביטון והורה לו להימנע רק אם יהדות התורה נמנעת. באין פיתרון, מתקשרים רבנים מש"ס ויהדות התורה לאליהו בוסקילה מהבית היהודי ומבקשים שהוא יימנע וככה על חודו של קול יעבור המתווה. בוסקילה סירב להיות ה'גוי של שבת' שלהם כפי שכתב בדף הפייסבוק שלו והמתווה לא עבר".

בעקבות זאת, בועז ביטון מש"ס פצח במונולוג נגד סיעת זהות יהודית ודרכי הפעולה שלה לטרפוד המתווה. בדף הפייסבוק שלו עם מפלת המתווה, כתב אוהד מרחב: "אתמול כאמור ניצחה הפוליטיקה את ההלכה, את ההיגיון ואת השכל הישר...בשעה 17:40 עוד היה רוב למתווה...עד שהיה מי ששלח מהכנסת מסרים מאיימים במיוחד (פירוק מוסדות וכדומה) ומנע את העברת החוק. אני חוזר ומדגיש, למתווה הייתה הסכמה של חברי מועצה חילוניים וכן היתר רבני... אבל כנראה שבמחוזותינו גם זה לא מספיק. חבל, אבל בהחלט לא סוף הסיפור".

חבר המועצה צפריר ביטון מסר בתגובה: "הזהות היהודית שאני עומד בראשה שמה לנגד עיניה בכל מערכת הבחירות ובשנתיים האחרונות שאנחנו בעירייה,
שמירה על הסטטוס קוו בעיר, קרי מה שהיה פתוח ערב הבחירות, יישאר פתוח ומה שהיה סגור, יישאר סגור. דעתנו לא השתנתה מאז ואף אנו אומרים את עמדתנו, זאת בכל פורום ואף בישיבות מועצה".

מעיריית חדרה נמסר בתגובה: "חוק העזר לחדרה בדבר פתיחת בתי עסק וסגירתם התפרסם ברשומות ונכנס לתוקף ביוני 2014. מה שעלה להצבעת מועצת העיר הייתה הצעה להכניס שינוי באחד מסעיפי החוק האמור. העובדה שההצעה לא התקבלה מותירה את החוק בעינו".