צילום: אסף פרידמן גל החום הכבד שפקד אותנו בשבוע שעבר, הצליח כנראה לשבור שיאים חדשים של טמפרטורות גבוהות ואחוזי לחות גבוהים. השילוב הקטלני של שניהם הביא במקומות כמו טבריה לתחושה של 53 מעלות!

ימי הקיץ החמים האלה מחדדים תמיד מחדש את אחת הבעיות המאפיינות כמעט כל יישוב בארצנו - אין לנו צל. לא ברחוב, לא בגני שעשועים, לא בתחנות אוטובוס. כל המרחב הציבורי מוצף בשמש לוהטת ולאדם לא נותר אלא להתחבא בד' אמותיו ומזגניו.

עוד ב-mynet חדרה:
העירייה הזרימה לקיוסק חצי מיליון שקלים. למה?
ש"ס יוצאת נגד המסגד בשכונת קלרין
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה של mynet

עצים מקוצצים
למרות הכבשן השורר בחוץ, יצאנו השבוע לסייר ברחובותיה של חדרה. חיפשנו נואשות צל, אבל התקשינו למצוא. העיר פשוט חשופה לקרני השמש הקופחת. את הסיור ערכנו עם הנויולוג והמדריך להגנת הטבע לשעבר, חיליק מדור חיים. מצאנו כי מרבית גני השעשועים בעיר ללא צילייה, תחנות האוטובוס חשופות כמו גם הרחובות המרכזיים בעיר.

"אנחנו שומעים חדשות לבקרים על התייבשות של ילדים, חיילים ואנשים מבוגרים בשעות הצהריים", אומר מדור חיים. "לעומת זאת, הרשות המקומית לא מודעת למצב הזה, שחייבים להציל את פינות המשחקים ולא לגזום את צמרות העצים ברחובות המרכזיים בעיר כדי שיהיה צל".

העיר חדרה, שמקור שמה בערבית ח'ודרה - הירוקה, על שם הירוקת שבביצות, יובשה על ידי המתיישבים הראשונים. הם נטעו בה עצי אקליפטוס שיובאו מאוסטרליה. ככל שהזמן עבר והסתיימה מלאכת ייבוש הביצות, המושבה הקטנה התרחבה ונבנו בה שכונות מגורים."למרות ששמה של העיר חדרה - חדרה הירוקה, לא נוטעים בה עצי צל אלא רק עצי נוי", מסביר מדור חיים. "לכן אנחנו יכולים לראות ברחובות הראשיים בעיר שחסר המון צל. לדוגמה, ברחוב הנשיא יש כמה עצי פיקוס שיכולים לתת צל נהדר, אבל במקום זה גוזמים את העצים. יכול להיות שהסיבה לכך היא בעלי העסקים והחנויות, שרוצים שיראו את שלטי הפרסום שלהם. אבל בסופו של דבר לא נותר מקום אחד מוצל לעוברים ושבים".

אכן, ברחובות המרכזיים בעיר, בהם פועלים מרבית בתי העסקים והמסחר - הרברט סמואל, הנשיא והרצל, יש לא מעט עצי נוי, שמסביבם יופי והדר, אך הם אינם נותנים צל בשל הגיזום המאסיבי של צמרותיהם. לעומת זאת, מרבית העצים בתוך השכונות נטועים בתוך חצרות הבתים ולא ברחובות, ובכך גם לא נותנים מענה של צל ברחובות.

"יש לנו שדרה היסטורית ויפהפייה ברחוב הרצל. מדובר בשדרה הראשונה שניטעה בעיר חדרה במרכז המושבה. יש שם צל נהדר של עצי פיקוס, אבל אין שם אף פינת משחקים לילדים. העירייה החליטה להקים שם קיוסק במקום מגרש משחקים שהילדים יוכלו לבוא ולשחק בו במהלך שעות היום. השדרה מאוד מוזנחת, הספסלים שבורים", אומר מדור חיים.

"לפני חודש חזרתי מסן פרנססיקו, ביקרתי באחד המחוזות הסמוכים וצילמתי שם עצי נוי. האקלים שם דומה לאקלים אצלנו בארץ, וכל כמה מטר יש עצים יפים ומטופחים שנותנים צל. בנוסף, הם לא סוגרים את השורשים של העצים באספלט, בטון ומדרכות וחונקים את העצים שמתייבשים ולא מקבלים מים ואז קורסים. יש שם מודעות מאוד גבוהה לנושא, ובכלל גם באירופה שדווקא מאופיינת במזג אוויר חורפי אבל ידועה בפארקים רחבים ומוצלים מאוד".

פוחדים מכוויות
בסיור שערכנו בשכונות המרכזיות בעיר, כמו ויצמן, יצחק, האוצר, יוספטל וברנדייס, גילינו גני שעשועים חשופים לחלוטין לקרני השמש, ומקומות מוצלים מועטים מאוד בפאתיהם.

בגן השעשועים בשכונת ויצמן, רחוב ש"י עגנון פינת הרמח"ל, נמצא גן קרן ע"ש קרן יעקבי שנפלה בפעילות מבצעית בחברון בשנת 2002. המתקנים בגן השעשועים - נדנדות, מגלשה וקרוסלה, שחלקם עשויים מברזל, חשופים לגמרי לקרני השמש. אל תעזו לגעת בהם בשעה שתיים בצהריים. זה עלול להסתיים בכווייה. "בחדרה לא לקחו בחשבון שהמתקנים צריכים להיות בצל. בחופש הגדול, הילדים מחפשים אתרי שעשועים אבל הם לא יכולים להשתמש במתקנים", אומר מדור חיים.הוא צודק. "אני לא מוציאה את הילדים שלי החוצה בשעות היום והצהריים", מעידה סיגל לוי, אם לשלושה ילדים. "רק בשעות אחר הצהריים המאוחרות, בסביבות השעה 18:30, אנחנו יוצאים החוצה. אי אפשר להיות בחוץ אפילו רגע אחד בשעות היום, בטח לא בגן שעשועים שכולו חשוף לשמש. הרי המתקנים מברזל, הילדים עלולים לקבל כוויות מרוב חום. אני לא מבינה מדוע העירייה לא מתקינה צילייה כדי שנוכל לצאת מהבית לגן השעשועים בשעות אחר הצהריים המוקדמות. הילדים צריכים להיות ספונים בתוך הבית, עם המזגנים, במקום לצאת ולשחק בגן השעשועים".

גני שעשועים חשופים לשמש מצאנו גם בשכונת יצחק, ברחוב בר אילן. גן השעשועים החדש מתאפיין ברצפת גומי בולמת זעזועים, שהספיקה כבר להחליף את צבעה ולדהות בשל השמש הקופ