צילום: יקיר מלכה "לידיעת כל ארגוני בעלי החיים למיניהם: החמור קיבל פה כבוד שאף חמור לא קיבל מימיו", כך אמר השבוע יו"ר סיעת ש"ס בחדרה, בועז ביטון, בתגובה לביקורת שנמתחה על טקס "פטר החמור" שנערך בחדרה לאחרונה ביוזמת ש"ס.

עוד ב-mynet:
אל תעזבוני: החמרה בתופעת נטישת כלבים מבוגרים
עוקץ השכירות: משפחה בת תשע נפשות תישאר בלי בית
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה של mynet

בסוף חודש יוני התקיים באולמי "ארמון דוד" בעיר טקס יהודי הנחשב נדיר בימינו - "פדיון פטר החמור", בהשתתפות הרב הראשי של העיר שמעון ביטון והרב של צפון העיר ישראל ביטון. במהלך הטקס וכחלק ממנו, הוצגו בפומבי לאלפיים המשתתפים חמור וכבשה בלבוש צבעוני חגיגי. נראה כי מצד אחד האירוע הדתי מסורתי הצליח לעורר את סקרנות הרבים שהגיעו לקחת בו חלק, אך מצד שני היו כאלה שגם הסתייגו מהצגת בעלי החיים בתוך ההמון.



חליפה לחמור
אחד המסתייגים מהטקס, דניאל יעקב, תושב חדרה, פנה למשרד החקלאות וביקש לבדוק האם ניתן אישור להצגה פומבית מעין זו של בעלי החיים. "לא ניתן היתר להצגת בעלי החיים באירוע ולא הוגשה בקשה לקבלת היתר", הייתה התשובה שקיבל מהממונה על פי חוק צער בעלי חיים במשרד החקלאות, ד"ר דגנית בן דוד, "המקרה מועבר לחקירת יחידת הפיצו"ח (יחידה מרכזית לחקירה ואכיפות) של משרד החקלאות".

"תפרו לחמור חליפה מיוחדת בעלות של 500-600 שקלים ובנו לחמור ולכבשה במה מיוחדת בתוך האולם", אמר השבוע ביטון במענה לביקורת, "נתנו להם את כל הכבוד. חמור לא מקבל בשום סיטואציה כזה כבוד. לא הייתה שום התעללות ושום צער בעלי חיים. בהרבה מקומות בבני ברק ובירושלים עושים טקס כזה באופן לא מקצועי. פה ניסינו שזה יהיה כמה שיותר מקצועי".

מה זה מקצועי?
"זאת אומרת, בנינו להם במה של 2.5X2.5 מטר, גידרנו אותה עם גדר מיוחדת שאף אחד לא יוכל להתקרב אליהם. היה באולם קהל של כאלפיים איש שלא יכלו להתקרב אליהם בכלל, כדי שהחיות לא ייכנסו לפחד ומצוקה".

אז מאיפה מגיעה הביקורת?
"היום לצערנו, באווירת שנאת החינם שיש בחדרה, לקחתי בחשבון שגם זה יגיע. לצערנו, יש אנשים שמחפשים לנגח על כל דבר במקום להסתכל על היופי שבדבר. אלפיים איש מכל האזור, לא רק מחדרה, הגיעו לקחת חלק במצווה הזאת, כי זאת מצווה נדירה. זאת הפעם הראשונה שאני חוויתי אותה בחיים שלי, ויש עוד מאות אנשים בחדרה שחוו אותה בפעם הראשונה. אז במקום לחפש את היופי, מחפשים את השלילי".

פטר החמור
"עַיִּר שנולד לאתון והוא הבכור - יש עליו דין פדיון", מסביר בועז ביטון את המצווה, "בתורה יש פסוק 'וכל פטר רחם חמור תפדה בשֶׂה, ואם לא, וערפתו'. זאת אומרת חל על החמור הבכור של האתון, דין פדיון".

מוסיף הרב שמעון ביטון: "ביציאת מצרים הקב"ה קידש את הבכורים, הן של האדם והן של הבהמה שנולדו ראשונים, וקבע שכאשר נולד בכור לאתון שנקרא עַיר, הרי הוא אסור בהנאה בשל קדושתו, וצריך לפדות אותו בשה הניתן לכוהן במתנה. אם לא פודים את העַיר, אסור הוא בהנאה וחובה לערוף את ראשו".

לדבריו, בתקופת הבית השני רווחה הגישה שיש לפדות כל בכור בהמה טמאה, אך לדעת חז"ל יש לפדות רק את בכור החמור ולא בכור כל בהמה טמאה, "כי החמורים היו חיות מסע במצרים, ובעצם התורה העריכה את הכרת הטובה לחמור שלקח את כל המסע של עם ישראל. חמור הוא חיה טמאה, אז אנחנו פודים אותו בשׂה או בכבש. בעצם מעבירים את כל דיני הקדושה של החמור שפודים לשׂה, ואת השׂה שוחטים ואוכלים".



על פי גדולי הרבנים, טקס פדיון החמור נחשב למצווה חשובה ונדירה הנכללת בתרי"ג המצוות, כפי שמצווה התורה. הרב ביטון: "היות שיכול להיות שזו הזדמנות של פעם בחיים של האדם לקיים מצווה זו, זה באמת היה יום בשורה לעיר חדרה.

"הרי אדם יגיע לעולם האמת ויתחילו לעבור איתו על תרי"ג המצוות ויאמרו לו - עשית את המצווה הזו? ואת המצווה הזו? על חלק הוא ישיב לא יכולתי לעשות. אך כשיגיעו איתו למצוות פדיון פטר חמור, הוא ישיב: 'לא הייתה לי אתון והיא לא ילדה לי עַיר ולכן לא יכולתי לעשות את המצווה'. אז יביטו בו בכעס ויאמרו: ריבונו של עולם, איך פספסת מצווה אדירה ונדירה זו כאשר בי"ג בתמוז תשע"ה המצווה הזו באה עד פיתחה של העיר שלך בחדרה. אז יתחרט האדם חרטה עמוקה שלא עשה מאמץ להיות שותף במצווה. וכבר אמרו חז"ל שמצווה הבאה לידך, אל תחמיצנה".

לחפש את המצוות
בימינו כאמור, טקס פדיון "פטר החמור" נחשב נדיר למדי. "כן, זה לא משהו שקורה הרבה", מסביר בועז ביטון, "רפי שטרנין, בעל החווה ביער חדרה, אמר לי שבדרך כלל האתון נוטה להמליט נקבות ולא זכרים. גם אם נולד חמור, לא תמיד יש לנו את הראיה המדויקת שזה הבכור. אולי האתון הפילה?"

כאן ידעתם?
"כאן, על פי כל הסימנים והבדיקות שערכנו, הגענו למסקנ