צילום: חדרה תושבי שכונת "חדרה הצעירה", המכונה שכונת "קלרין" בפי התושבים, גילו לטענתם לפני כחודש שכולל בן שלוש קומות צפוי להיבנות בשכונתם במקום בית כנסת צנוע הממוקם בשכונה. יו"ר ועד השכונה רועי מטיס שפושניק סיפר כי בשיחה שהתקיימה בין הוועד לבין מנכ"ל העירייה יעקב זיגדון בנושאים שוטפים, נודע להם כי ברחוב היסמין מתוכננת הקמת המבנה התורני שיתפרשׂ על פני למעלה מדונם.

עוד ב-mynet:
בעל הסינמה סיטי: "אני מרוקאי מסריח?"
הרצליה: רימו עובדים זרים במיליוני שקלים
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה של mynet

המבנה המיועד צפוי לשרת את קהילת "בית יעקב", קהילה שבית הכנסת שלה פועל במקום למעלה מעשור ולפי גורם בקהילה הדתית בעיר, מדובר בקהילה דתית-חרדית מעורבת, ומתפללים בה גם חילוניים מסורתיים.

לדברי רועי מטיס שפושניק, באזור הבנייה העתידי יש ממילא ריבוי בתי כנסת, ובניית מבנה כה גדול שיביא עימו קהילה תורנית גדולה, עשוי לשנות את אופייה של השכונה. "אין לנו כל התנגדות לבניית בית כנסת בגודל המקורי של ההקצאה, 250 מטרים, ונסייע אפילו באיסוף תרומות לבנייתו. יחד עם זאת, אנו לא מוכנים שמבנה של 1100 מ"ר, עם משרדים, בית תפילה ל-200 גברים ומרתף אירועים ייבנה כאן. ברדיוס של קילומטר מהשכונה יש כבר 8 בתי כנסת, ו-50 מטרים מהמקום בו צפוי המבנה לקום, קיים בית כנסת שעומד ריק ברוב ימות השבוע. כמו כן, ברחוב הסיגלית, 900 מטרים בקו אווירי מאיתנו, עומדת ישיבת 'כנסת יצחק'. לכן לא הגיוני להעמיס כאן גם קהילה תורנית שלמה, בשכונה רגישה".במונח "שכונה רגישה", מתייחס שפושניק לבני המגזר הערבי המתגוררים במקום. "עד כה אנו חיים בדו קיום מופלא ובסטטוס קוו", הסביר. "אז למה לבוא ולהקים דווקא כאן מבנה תורני גדול, באזור רגיש ומרובה בבתי כנסת ממילא? זה יהרוס לגמרי את חיי הקהילה שניסינו לבנות כאן. לצערנו, ראינו תקדימים בחדרה, לפיהם אופיין של שכונות השתנה לחלוטין בעקבות כוללים. איננו נגד איש, כל שאנו רוצים זה להמשיך לחיות את חיי הקהילה שלנו כפי שעשינו עד כה".

שפושניק מבקש להדגיש שאין כל כוונה אנטי דתית בהתנגדותן של המשפחות המקומיות לבניית המבנה, ומדובר רק בניסיון לשמור על השכונה והסטטוס קוו בה: "אני תושב השכונה כבר 11 שנים, ולאחרונה התחושה שלי היא ש'קלרין' הפכה קצת לחצר האחורית של העיר. כבר לפני 15 שנה נעשה ניסיון לבנות כולל במקום ובנו לנו 2 גורדי שחקים כאן בלי לתת מענה לבעיית התשתיות עבורם. מבנה הכולל הזה לא רק שאינו נכון לשכונה, אלא גם יעמיס על בעיית התשתיות. התחושה היא שקברניטי העיר מקדמים שכונות חדשות כמו 'עין הים' ושכונת 'הפארק'. אם הכוונה לזנוח אותנו בזמן שמקדמים שכונות חדשות, שיודיעו לנו וכבר עכשיו נעמיד שלט למכירה".

למרות הכרזת התושבים כי הם מקווים לנהל את המאבק ברוח טובה, הגיש השבוע תושב השכונה תלונה במשטרה נגד רב הקהילה, לאחר שספג לטענתו איומים אנונימיים בטלפון. במשטרת מחוז חוף אישרו שהתלונה אכן הוגשה, אולם הרב והסובבים אותו סרבו להגיב בנושא.

בועז ביטון, יו"ר ש"ס, הביע השבוע את קצפו על התנגדות התושבים לבניית הכולל: "כל התהליך של הקצאת הקרקע בוצע לפי חוק ולא ברור מדוע נזכרו ב'קלרין' להלין כעת".
מעיריית חדרה נמסר: "זכויות הבנייה הוגדלו בקדנציה הקודמת על ידי חבר המועצה דהיום, חיים אביטן. העיר מאז ומעולם התנהלה בכבוד הדדי. ההיתר להקמת הכולל יפוג ב-1.7 וטרם התקבלה בקשה לארכה".