צילום: shutterstock האם עתירתה של תושבת העיר איילת קדם בנושא פתיחת בתי עסקים בשבת תסתיים בפשרה? ראש עיריית חדרה, צביקה גנדלמן, נענה בשבוע שעבר להצעת בג"ץ וחוק העזר העירוני בנושא יובא לאישור מועצת העיר.

עוד ב-mynet:
רמת השרון: העירייה תעודד הנקה במקומות ציבוריים
הומו עם נזם באף וקעקועים? לא בבית הספר הדתי
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה של mynet

תזכורת: לפני כשנה סערה העיר בעקבות החלטתו של גנדלמן להעביר לאישור משרד הפנים חוק עזר עירוני שעניינו בתי עסק ומועדי סגירתם. זאת, ללא דיון בחוק המוצע במסגרת הרכבה הנוכחי של מועצת העיר. "מדובר בחוק שהוצג לראשונה בתקופה שכלל לא הייתה בה מועצת עיר אלא ועדה קרואה מטעם משרד הפנים", הסבירה אז קדם, מגישת העתירה, "כיום, כשיש חברי מועצה, אך טבעי שהחוק יעלה לדיון במועצה".

חברי המועצה, ובעיקר שמונה חברי קואליציה - אוהד מרחב ואליהו בוסקילה (הבית היהודי), בועז ביטון וניסו אביטן (ש"ס), צפריר ביטון, גבריאל סרוסי וקובי שקורי (זהות יהודית) ובנצי נורדמן - שכונו אז "השמינייה", הבהירו כי כל חוק עזר עירוני צריך לקבל את אישורם של נבחרי הציבור, שאם לא כן, הם לא משרתים את הציבור שלהם נאמנה. "מבלי להיכנס לסוגיית פתיחת עסקים בשבת, איננו חותמות גומי. כל חוק עזר צריך להתקבל בצורה דמוקרטית ובהידברות ולא באופן חד צדדי", הם טענו. באחד משלבי המאבק ש"ס אף נזרקה מהקואליציה העירונית.בשבוע שעבר הביעה איילת קדם שביעות רצון מהחלטת בית המשפט ואמרה: "כולי תקווה שהפעם נגיע להבנות". אוהד מרחב, מי שהינדס אז את השמינייה, אמר: "עוד בתחילת הדרך טענתי כי שאלה מהותית שכזו צריכה להתקבל על שולחן מועצת העיר ולא על ידי פקידי ועדה ממונה. היו בציבור מי שפירשו את עמדתי כאילו אני בעד או נגד החוק, מבלי להבין שטענתי הייתה להליך קבלת החוק וחוקיותו. אני שמח שכיוונתי לדעת גדולים ובית משפט העליון קבע כי אכן ההליך דורש ישיבת מועצה. אני בטוח שהנהלת העיר תדע לקבל את ההחלטה הנכונה לטובת כלל הציבור החדרתי".

בועז ביטון, ששילם את המחיר הכבד ביותר על התעקשותו לשמור על כבוד השבת, הסכים ואמר: "זה מה שביקשנו כל הזמן. כשהעניין יגיע לדיון, נכבד כל החלטה גם אם תהיה לרעתנו. אם יוחלט להפיל את החוק יהיה זה שכרנו, ואם לא, נקבל את דין הדמוקרטיה."

אליהו בוסקילה סיכם: "אני מניח שזה לא יהיה קל, אבל אם רוצים לשמור על הקואליציה צריך למצוא דרך שזה נהנה וזה אינו חסר, כלומר לאפשר בילויים מחוץ לעיר שלא מפריעים למרקם העיר כפי שקרה ב-65 השנים האחרונות".

גורם פוליטי העריך, כי חברי השמינייה לשעבר נשמעים כעת מפויסים בשל כמה סיבות: "ראשית משום שראש העיר נפגש עם כל אחד מהם בנפרד והבהיר, כי הוא מצפה מהם למשמעת קואליציונית. בנוסף, רבים מהם קיבלו מאז ועד היום דברים שחשקו בהם, ככה שיש להניח שקרב על השבת לא ממש יהיה פה".