צילום: אסף פרידמן בשבועות האחרונים מוצא את עצמו סגן ראש העיר וממלא מקומו, עו"ד טל אליהו, בעין הסערה. פעם דווח על חובות ארנונה גבוהים ופעם על ניגוד אינטרסים לכאורה בין כהונתו כיו"ר ועדת המשנה לתכנון ובנייה בחדרה לבין עיסוקו כעורך דין פרטי המתמחה במקרקעין.

עוד ב-mynet:
"מציאות מבעיתה": בית הקלפים, גירסת חדרה
חדרה: גבר ניסה לפתות תלמידת כיתה א'
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה של mynet

אם לא די בכך, בשבוע שעבר ספג איומים טלפוניים מתושב העיר שרון בן חיים, שהביאו את משטרת ישראל להגדירו כ"טעון הגנה". לדברי אליהו, סל האבטחה שהציעה לו המשטרה כלל התקנת מצלמות בביתו, שמירה 24/7 והתקנת כפתור מצוקה, בשווי של כחצי מיליון שקל. "בחרתי לוותר עליו", הוא אומר, "מצאתי שאין צורך בזה. אמנם האיומים היו חמורים ומטרידים, אבל האינטואיציה שלי הביאה אותי לוותר על האבטחה הכבדה הזו. הוגש כתב אישום (ראו מסגרת) נגד אותו תושב ומבחינתי הפרשה סגורה", סיכם.

מקבץ כל האירועים הללו בפרק זמן כה קצר הוא יד המקרה, לדעתך?
"אינני פוסל אפשרות שמקבץ האירועים הזה נעשה באופן מכוון. בתוכי פנימה, אני לא רוצה להאמין שאלו פני הדברים, אבל כשמתבוננים באוסף המקרים וסמיכותם, קשה שלא לחשוב שמדובר על תוכנית מסודרת שמטרתה להצר את צעדיי".

קרירות מגנדלמן
גורמים פוליטיים בחדרה יודעים לספר, כי זה זמן מה שהיחסים בין אליהו לבין ראש העיר צביקה גנדלמן אינם במיטבם, בלשון המעטה. לראשונה, אליהו מספר על כך בגילוי לב: "בשלבים מסוימים בקדנציה חשתי קרירות וחוסר התייחסות מצד צביקה. הרגשות שלו באו לידי ביטוי באופן לחיצת היד, בשפת הגוף ובחיוך. מכיוון שאני מכיר אותו זמן מה, חשתי את זה באינטואיציה שלי ולמדתי להבין מה עובר לו בראש".

מה הוביל לכך?
"סמוך לתחילת הקדנציה הגיעו כל מיני גורמים לראש העיר ואמרו לו 'תיזהר מטל אליהו, הוא יכול להיות ראש העיר הבא'. מכאן החל איזשהו כדור שלג שקשה היה לעצור וחלה הרעה ביחסים. מחד, מחמיא לי שרואים בי אלטרנטיבה. מאידך, אני חושב שמי שמפרש את פעילותי למען העיר כאיום, עושה זאת מתוך חולשה בלבד. אני בא להשלים את סיעתו של ראש העיר. מתוקף אחריותי על גופי סמך וועדות והעובדה שהגיזרה שלי שקטה, אני מפנה את ראש העיר לעסוק בענייני העיר הבוערים. זה לא דבר מובן מאליו. אני חושב שלו אני הייתי ראש עיר והיה לי ממלא מקום שמאפשר לי את השקט הזה, הייתי מודה לאלוהים".

תסכים איתי שזה לא סוד שאתה בונה את עצמך לראשות העיר
"ראשות עיר זה השיא של כל פוליטיקאי מקומי בסופו של דבר".

כבר בקדנציה הבאה?
"הדבר החשוב בפוליטיקה הוא למצוא טיימינג נכון. כרגע אני מרגיש שהגעתי לשיא מאוד מיוחד ואני חייב למצות את עצמי באותו השיא. בבוא היום, כשארגיש מוכן, יהיה שיא נוסף".

כשאמרת קודם "גורמים" שהזהירו את ראש העיר, התכוונת למקורביו?
"איני יודע להצביע על דמות מסוימת. זה נראה לי יותר טרנד כזה של 'בואו נגיד משהו שלילי על טל, כדי למצוא חן בעיני מישהו אחר', כך שאני מניח שסביבתו של ראש העיר תרמה לעניין. בשנה שעברה, בעקבות משבר כלשהו שהתגלע בינינו, המשפט הראשון שאמרתי לצביקה היה 'אני לא אלך למקום שסמי לוי הלך אליו בסכסוך עם חיים אביטן, גם אם אתה תבחר להתנהל כמו חיים'. הטעות שסמי עשה, הובילה אותו למקום שרצו להוביל אותו אליו - אל מחוץ למועצת העיר. כך תמה הקדנציה שלו".

שוחחת עם ראש העיר על תחושותיך?
"לפני כשבוע. התקיימה בינינו שיחה מלב אל לב, פתוחה וגלויה, בה הצפתי את הדברים שמפריעים לי והוא מצדו עשה את אותו הדבר. ביחסים בינינו אני מתייחס לכל מקרה לגופו, והיות שפתחנו את הדברים, אין בי טינה. לבי נקי כלפיו. אני תמיד מנסה לחשוב ברמה החיובית ומקווה שצביקה יבין ויפנים שטל בא בהתנדבות לקדם דברים בעיר ולא להוות איום על מישהו. מצדי, אני מגלה אחריות ולויאליות, ובעשייה שלי למען העיר אני מספק לו את השקט הנחוץ לו לקידום עניינים אחרים בעיר".משברים אישיים
אליהו (45), נולד בשכונת גבעת אולגה. בהיותו רך בשנים העתיקה המשפחה את מגוריה לשכונת אפרים. אחרי הצבא למד שמאות, ורק בהיותו בן 29 וכבר אב לילדים, בחר ללמוד משפטים במכללת נתניה, תקופה אותה הוא מתאר כ"לא קלה".

החיידק הפוליטי, כפי שהוא מעיד על עצמו, הוא משהו שטבוע באישיותו: " כבר בילדותי, בהיותי במועצת התלמידים של בית הספר ארלוזורוב ומאוחר יותר בעמל, ניעור בי רצון עז להשפיע, לעזור, להיות בעניינים. אחרי השירות הצבאי הבנתי שכדי להצליח לעשות את זה הכי טוב, אני צריך להשתחל למערכת הציבורית המקומית".

אליהו פעיל ציבורית בעיריית חדרה כבר ארבע קדנציות. בשתיים הראשונות השתייך למחנה ישראל סדן, בשלישית למחנה חיים אביטן ובמערכת הבחירות האחרונה, חבר ל