צילום: אסף פרידמן עונת הרחצה נפתחה כבר לפני כחודש בחופי הארץ, אבל לא בחוף כפר הים בחדרה. מתרחצים שהגיעו אל החוף בשבועות האחרונים, התאכזבו לגלות כי עדיין אין שירותי הצלה בחוף וכי סככת המציל, נותרה מיותמת.

עוד ב-mynet:
תומר מת, המשטרה מסרבת לדווח למשפחתו כיצד
חדרה: נלכד תרנגול הבר שהעיר את השכנים
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה של mynet

חוף כפר הים, שלוותיקי העיר זכור יותר כחוף זבולון הבתולי, מושך אליו לא מעט מבקרים, לאו דווקא מתושבי כפר הים. מדובר ברצועת חוף קטנה יחסית מדרום לחוף אולגה, עם מעין בריכות טבעיות הקוסמות במיוחד למשפחות עם ילדים קטנים. חלק מהקבועים בחוף אף, שומרים לו אמונים עוד מתקופת היותו חוף זבולון הפראי, ולא מעט פוקדים אותו גם בזכות שתי המסעדות הממוקמות למרגלות החוף ומשקיפות לים.

דני איסייב, תושב העיר ואב לשני ילדים: "לא ברור לי מדוע בחוף אולגה, מרחק יריקה מכאן, נפתחה עונת הרחצה זה מכבר ובחוף הצמוד אליו עדיין לא. מה ההיגיון לא להציב כאן מציל? אם חלילה יקרה אסון, מי ייתן את הדין?".

גורמים בכפר הים טענו כי העירייה היא שהחליטה על דחיית פתיחת החוף לרחצה והבהירו כי העירייה היא שאחראית על חוף הים.

מעיריית חדרה נמסר: "עונת הרחצה בחוף המוכרז בכפר הים נדחתה ל-1 ביוני, בשל נזקי החורף האחרון, ומשרד הפנים אף אישר תקציב מיוחד לעירייה כדי לשקם את החוף ולהכשירו למתרחצים".אין נגישות
וכמעט באותו עניין: שנה חלפה מאז שהגישו גולן לקס ועמיחי גורפינקל מ"נגישות ישראל חדרה" לעירייה, את דוח ליקויי הנגישות בעיר, וחוף הים עדיין אינו מונגש לנכים. גם הקיץ נראה כי חוף אולגה, שהוא החוף המוכרז המרכזי והגדול של העיר, יישאר בגדר פנטזיה עבור 20 אחוז מתושבי העיר, שהם בעלי צרכים מיוחדים.

על פי תקנות הנגישות, יש צורך בשביל גישה מאזור החנייה עד לקו המים. יש צורך בחניות רחבות יותר המיועדות לרכב מותאם לנכה עם מעלית ובשירותי נכים
תקניים, כמו גם בשמשיות המונגשות על קו המים, כדי שגם מוגבלים ובעלי כיסאות גלגלים יוכלו ליהנות מבילוי בחוף, בנוחות יחסית.

לדברי גולן לקס, יועץ נגישות הגיע לחוף אולגה רק לפני מספר שבועות, כך שלפי קצב התקדמות העניינים בכל הנוגע להנגשת החוף, אפשר להניח שגם הקיץ לא יונגש חוף אולגה לטובת אלפי בעלי המוגבלויות בעיר. "לאחרונה פתחו בית קפה חדש בחוף, שכצפוי גם אליו איני יכול להגיע", אמר לקס.

חוף אולגה אינו עומד בתקן הנגישות. אין חניות נכים רחבות, שירותי הנכים אינם תקניים משום שהם קטנים מדי והדלת נפתחת לתוך התא, מה שמקשה על אדם בכיסא גלגלים להיכנס, אין שביל גישה למים ואין שמשיות מוצלות בקו המים. "בנתניה, השכנה הקרובה", מספר לקס, "לא רק שהחוף מונגש, הוא גם מצויד בכיסאות גלגלים. אז מדוע מאלצים אותי בעירייה להרחיק לנתניה כדי לבלות עם משפחתי בחוף הים?".

יעל ממן תושבת העיר, אמא לנוי (18) המתניידת בכיסא מגלגלים, סיפרה השבוע על "שבעת מדורי הגיהינום", כהגדרתה, שהיא וילדיה נאלצים לעבור בדרכם לחוף. "כדי שנוי לא תפסיד שום חוויה, אנו נוסעים לחוף הים, שני ילדיי, (בן 12 ובת 19) מרימים את כיסא הגלגלים מהאוטו אל החוף, ואני נושאת את נוי על הידיים, ואז אנחנו גוררים אותה עד למים.

"לפעמים הכיסא ניזוק ומדובר בכיסא שעלותו 32 אלף שקלים, וגם זה מחיר שצריך לשלם כדי שהילדה תחווה בילוי בים. היא כמו כולם ואנחנו מתעקשים שהיא תחווה הכל", סיפרה.

מעיריית חדרה נמסר בתגובה: מורשה נגישות מטעם הרשות ביקר במקום לפני כחודש וכתב את ממצאיו, אשר הועברו לאגף החופים להמשך טיפול. מיד עם אישור תב"ר לעבודות ההנגשה, יחל ביצוען בשטח".