צילום: אסף פרידמן פעילת בעלי החיים מחדרה, ליאורה פרץ, שיגרה השבוע מכתב תלונה ליו"ר ועדת זכויות בעלי החיים בחדרה, שי ברכה, בטענה כי ורד ברוך, מנהלת עמותת "חדרה אוהבת חיות", זנחה בשנה שחלפה את ההסגר העירוני והיא אינה מרבה להציל כלבים מן ההסגר. "העמותה לא יכולה להחליט שהיא נוטשת את ההסגר", כתבה פרץ.

עוד ב-mynet:
יוזמה בחדרה: תושבת העיר פתחה מקלט לחתולים
ערערה: כלבי קרבות נמצאים בכלובים בתת תנאים
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה של mynet

עמותת "חדרה אוהבת חיות" הוקמה ב-2005 ופועלת במתחם הממוקם מול תחנת רכבת מערב חדרה. אחת מהמתנדבות שהתנדבה במשך שלוש שנים בימיה הראשונים של העמותה, סיפרה שאת מתחם העמותה קיבלו מעיריית חדרה על מנת להציל כלבים מההסגר העירוני. "בהמשך, תושבים החלו להשליך כלבים וגורים מעבר לגדר העמותה וקלטנו גם אותם", סיפרה פרץ, "אבל תמיד קיבלנו כל כלב, ללא סלקציה, גם אם מדובר היה גור חולה שטופל בקרוואן נפרד. מעולם לא אמרנו לא לכלב".לטענת פרץ, סל האימוץ של עמותת "חדרה אוהבת חיות" עומד על 600 שקלים לכלב בוגר ובין 850-950 שקלים לגורים. לכן, לדבריה, מעדיפה ורד ברוך להביא לעמותה רק כלבים קטנים או גזעיים. לשם המחשה, היא מספרת כי בטבלת האימוצים של העמותה לרבעון הראשון של 2015 נמסר כי 148 כלבים נמסרו לאימוץ, "בתוכם בקושי עשרה נלקחו מההסגר".

עוד טוענת פרץ כי כלבים פצועים שמגיעים לעמותה, מופנים מיידית להסגר: "בהסגר אין טיפול רפואי, למעט טיפול ראשוני ומשככי כאבים. לעמותה יש תקציב לכך. הבסיס של הקמת העמותה זה טיפול והוצאת כלבים מהסגר העירוני. כלבים אינם סחורה".

כתגובה על הדברים מסר שי ברכה, העומד בראש ועדת זכויות בעלי החיים בעיריית חדרה: "העירייה אינה יכולה להתערב בניהול של עמותה פרטית וחילוקי דעות בין מנהליה ומתנדביה".

תגובת ורד ברוך, ועד עמותת "חדרה אוהבת חיות": "אחת ממטרות העמותה הנה הוצאת כלבים מההסגרים השונים ברחבי הארץ על מנת לסייע בטיפול, שיקום ומציאת בתים חמים. לצערנו, בשל תופעה של ריבוי נטישות של כלבים ושל גורים בפתחה של העמותה, לעתים אין באפשרותנו לממש מטרה זו.

"מפאת תנאי המקום, שיכול להכיל מספר מוגבל של כלבים וכן מאחר ובכלבייה ישנם כלבים שלהם בעיות התנהגות, נלקחים שיקולים לגבי קליטת כלבים. בתקופה האחרונה, בשל מחלת גורים שפרצה בכלבייה, העמותה נמנעה מלקלוט כלבים שאינם מחוסנים לכלבייה וניסתה לסייע במציאת פתרונות חלופיים".