צילום: ריאן ב-19 במאי תוטס משלחת ישראלית לבית המלוכה הבריטי במסגרת פרויקט "אות הנוער הישראלי". אם לא יקרה משהו בלתי צפוי, אחד מחברי המשלחת יהיה דמאס פיקדה.

במקום לרסס את הדבורים: מעבירים אותן דירה
ניצולת השואה נפגשה עם בנות הזוג שהציל אותה

ואם השם הזה נשמע לכם מוכר, אתם צודקים. פיקדה הוא החייל שהוכה לפני כשבועיים על ידי שוטרים לעיני מצלמות אבטחה, באירוע אשר בעיני רבים שימש כקטליזאטור למחאה הגדולה של בני העדה האתיופית, שפרצה השבוע.

הסיפור של פיקדה רחוק מלהיות שגרתי. מדובר בבחור צעיר, שעל אף הרקע הקשה ותנאי הפתיחה הלא מבטיחים שהיו לו, בראשם התייתמות משני הוריו, עוסק כמעט מרגע עלייתו ארצה, לפני כשבע שנים, בתרומה לקהילה ובהתנדבות, ואף זכה בפרסים רבים על כך - החל מאות רמון ולאחרונה גם בפרס אות הנוער הישראלי, במסגרתו כאמור הוא אמור לנחות בבית המלוכה הבריטי ולסעוד ביחד עם שאר בני הנוער, על שולחנו של הנסיך אדוארד, שנחשב לפטרון העולמי של הפרויקט."זאת הרגשה נפלאה, אני אשמח לקחת חלק במשלחת ללונדון". הוא אמר השבוע. "כל מה שעשיתי בהתנדבות, הייתי חוזר ועושה גם עכשיו. לתת זה בעצם גם לקבל, גם אם לא מדובר בחומר אלא מבחינת התחושה הרוחנית, שזה לא פחות חשוב. אני עשיתי דברים בהתנדבות לא על מנת לקבל פרס, אלא הנתינה עושה אותי אדם מאושר".

פרסום הסרטון בו תועד דמאס כשהוא סופג מכות משני שוטרים, תפס את מנהלי הפנימייה וחבריו של פיקדה מופתעים. "דמאס הוא בחור איכותי ובעל ערכים", אומר מנכ"ל הפנימייה דוד אלבאום. "לכן לעבור על החוק זה לא משהו שמתקשר אליו בכלל".

גם מנהל הפנימייה, דוד דרי, מספר על בחור שהיה הראשון להתנדב לכל פעילות ובלט באופן קיצוני בנתינה שלו: "דמאס הגיע לפה כשהוא יתום מאב, ובמשך הזמן גם אמו נפטרה ממחלה קשה. כתלמיד דמאס תמיד חיפש להתנדב, לתרום ולתת עזרה. כשהיו מגיעים אורחים לפנימייה הוא היה הראשון שניגש ומקבל את פניהם 'ברוכים הבאים לבית שלנו – משפחת תו"ם'. הקשר שלו עם אנשים, זה משהו מיוחד. הנתינה שלו היא אינסופית, זה משהו שלא רואים כל יום. יש לנו פרויקט של חונכות בפנימייה לכיתות ט' – וזה היה ברור שדמאס מוביל את החונכות. דמאס התנדב גם חלוקת מזון למשפחות נזקקות, התנדב בבית אבות, במועדוניות של הקהילה האתיופית בחדרה, במשמר האזרחי ועבר מטווחים במשטרה. דמאס עזר לנו גם בהתנדבות הפנימית בכפר - בחדר אוכל, נסע בשבתות למרכזי קליטה כדי לספר לילדים על פנימיית תו"ם ולשכנע אותם שזה הבית הטוב עבורם".

הסיפור המלא על דמאס פיקדה יפורסם בסוף השבוע ב"ידיעות חדרה" וברשת "ידיעות תקשורת".