פנינת הטבע הירוקה בחדרה, "בריכת יער" המוכרת גם בשמה המקורי "בריכת עטא", נמצאת בשנים האחרונות במצב של הזנחה. את סביבת השמורה הפסטורלית והייחודית מקיפות ערימות של זבל שהמטיילים מותירים אחריהם, ובשעות הלילה פורקות במקום משאיות פסולת בניין ופוגעות, לטענת מומחים, במערכת אקולוגית שמתקיימת במקום.

עוד ב-mynet:
התחבורה העתידית של הרצליה: ריחוף מגנטי
בקומה העליונה - ארבעה ילדים, במרתף - מעבדת הידרו
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה של mynet

לדברי חיליק מדור חיים, שכיהן בעבר כיו"ר הוועדה המקומית לאיכות הסביבה בחדרה, ומדריך ב"חברה להגנת הטבע", השמורה נמצאת בסכנה. "יש חשש שהמקום ייפגע לא רק בגלל הזבל שאנשים משאירים, אלא גם בגלל הטרקטורים והמשאיות ששופכים שם פסולת בניין - במקום לנסוע עוד קצת ולשפוך את הזבל במטמנה חוקית", הוא מסביר. "מי הגשמים מזרימים את הלכלוך לבריכה, וזה כמובן מזהם ופוגע בכל שרשרת המזון והחיים. מדובר בשטח עצום שרשות הטבע והגנים הבטיחה לנו שבקרוב יוכרז כגן לאומי ובו מספר שמורות טבע. אחת השמורות החשובות ביותר היא 'בריכת יער'".ההזנחה ממנה סובלת "בריכת יער" חדרה מביאה בין היתר לכך, שאינה מקבלת מספיק מים שאמורים להגיע אליה מתעלות הניקוז. "הבריכה מקבלת מים מיער חדרה, ולצערנו תעלות הניקוז סתומות והרבה מקומות ביער מוצפים במים מכיוון שהעסק הזה מוזנח ותעלת הניקוז שאמורה להעביר את המים ל'בריכת יער', סתומה ולא פעילה, וצריך לחדש אותה לקראת הגשמים כל שנה", מסביר מדור חיים. "בשנים האחרונות אין מי שיעשה את העבודה, ולכן יער חדרה מוצף ואז יש הרבה יתושים ומצד שני הבריכה לא מקבלת מספיק מים. כמו כן, הזיהום שמגיע לבריכות פוגע בכל שרשרת המזון והחיים. יש שם מגוון עצום של דו חיים, סרטנים וסוגים שונים של חרקי מים חיוניים, הם טורפים את זכרי היתושים - זו הדברה ביולוגית".

מלבד חשיבותה של "בריכת היער", בסביבתה קיימים גם אתרים סביבתיים הזקוקים לשימור. "על גדת הבריכה נמצאת חווה שהיא היחידה בכל מישור החוף ממנה שאבו את המים להשקיית הפרדסים", מסביר מדור חיים. "צריך לשמר את החווה הזאת שהולכת ומתפוררת. יש שם מבנים של בריכת אגירה, מתקנים שעליהם היו המשאבות ומנוע ענק. מאז שלכל פרדסן יש באר משלו, הפסיקו לשאוב מים מהבריכה והחווה הולכת ומתפוררת. אפשר לעשות מזה אתר לאומי. אין כל כך הרבה מקומות בעולם ששאבו מים מבריכה טבעית להשקיית פרדסים. כל זה נמצא עכשיו בסכנה, בבעיות קשות של זיהום והזנחה".

תגובה עיריית חדרה: "העירייה מעודדת ואף יוזמת סיורים במקום לקהל הרחב, ובמקביל מנקה את המקום בקביעות ובאופן שוטף. במסגרת המאבק הכולל
במשליכי פסולת מסוגים שונים, מוצקה ורטובה, הותקנו לאחרונה באזור היער אמצעי אכיפה שונים שבאמצעותם יילכדו המשליכים. נזכיר שלפני כחודש, לאחר מבצע מורכב של אגף אכיפה וביטחון, נלכדו משליכי פסולת בניין ואף הוגשו כתבי אישום חמורים נגדם. בנוסף, התעלות שמובילות מיער חדרה לבריכת עטא מטופלות ומרוססות אחת לשבוע, והבריכה נקייה מדגירות יתושים".

תגובה רשות הטבע והגנים: "אנו פועלים על מנת לשמור עד כמה שניתן על האזור שנמצא כרגע באחריות עיריית חדרה, בשל היותו גן לאומי מאושר ולא מוכרז. אנו בודקים את מצב הבריכה על ידי בדיקות ניטור תקופתיות והשבוע אף התחלנו לבצע סקר בפארק שמטרתו מיפוי של כל ערכי הטבע המוגנים במקום. הסקר יימשך כיומיים בהשתתפות של עשרות פקחים וסוקרים חיצוניים. נושא ההכרזה עומד לפני אישור וחתימת שרים, אין לנו הערכה כמה זמן זה ייקח ואנו מקווים שהפארק יוכרז במהרה כגן לאומי".